Sinemanın Babasız Kahramanları

Liste Manşet

Sizin hiç babanız öldü mü? 
Benim bir kere öldü kör oldum
Yıkadılar aldılar götürdüler
Babamdan ummazdım bunu kör oldum.

Cemal Süreya’nın bu dizeleri -evet çok kullanılsa da- babasızlığa dair en sarsıcı ama en anlamlı dizeler. Sanat hep ‘var’ı değil elbette ki yokluğu da anlatıyor. Eksik kalanı, ‘yok’u. Babasızlık da onlardan biri.

Sinemada babasız kahraman çok. Babasızlık, baba figürünün eksikliği bireyin hayatını malum epeyce etkiliyor. Çok derine inmeyeceğiz ama ‘eksik babalar’la dolu filmlerden bir bukle sizlerle paylaşacağız. Sadece hüzünlü hikayeler olmayacak heybemizde, babasız da yapabilen ‘kahramanlar’ da bu listede olacak. Listemize bir Türk filmi ile başlayalım.

Mavi bisiklet

Mavi Bisiklet  – 2015 IMDb 5.9

Babasını ‘cinayet’ sonrası kaybeden bir çocuğun hikayesini anlatıyor Mavi Bisiklet. Yetim kalan Ali’nin adalet arayışını, hayat mücadelesini izliyoruz Mavi Bisiklet’te. Bir çocuğun erken büyümesini ve çocukluğunun son kırıntısı mavi bisiklet için verdiği emekleri.

___

Forrest Gump

Forrest Gump (1994) IMDb 8.8

Dikkat sürpriz bozan içerir.

Annesinin babasız yetiştirdiği bir özel çocuktur Forrest. Belki çok zeki değildir ama aşkın ne olduğunu bilir o. Tüm film boyunca annesi ona baba eksikliğini hissettirmemeye çalışır. Babasız Forrest filmin finalinde çok zeki bir çocuğun babası olarak çıkar karşımıza. Ama hüzünlü bir detay vardır ki o da annesizdir.

___

A Monster Calls

Canavarın Çağrısı (2016) A Monster Calls IMDb 7.7

Karşımızda annesi ağır hasta, babası ise çok uzaklara yerleşmiş 12 yaşında bir çocuk var. İlk bakışta hayal gücü kuvvetli diyebileceğimiz Conor’un tek dileği annesinin iyileşmesi ve babaannesi ile kalmamak. Hayat onun için zor zira okulda da zorba çocuklar tarafından hırpalanıyor.

Keşke babası hep yanında olsaydı, belki annesi de iyileşirdi?

___

El laberinto del fauno

Pan’ın Labirenti (2006) El laberinto del fauno IMDb 8.2

Acımasız bir savaş ve babasız bir kız çocuğu.

10 yaşındaki Ofelia, hamile annesi ile beraber üvey babası Yüzbaşı Vidal’ın ormanın içerisinde asilerle savaştığı karargahına taşınmak zorunda kalır. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Ofelia, evin arka bahçesinde esrarengiz bir labirent keşfeder. Labirentin içerisinde yaşayan Pan adındaki yaratık küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir. Pan, Ofelia’ya aslında bir prenses olduğunu ama sadakatini kanıtlamak için üç korkunç görevi tamamlaması gerektiğini söyler. Başarılı olamadığı takdirde, gerçek prenses olduğunu asla kanıtlayamayacak ve gerçek babası olan kralı bir daha asla göremeyecektir.

___

Tschick

Elveda Berlin (2016)Tschick IMDb 7.4

Filmin baş kahramanı Tristan Göbel babalı babasızlardan. Annesi alkol tedavisi için evden ayrılan Tristan babasının da bir sarışın için evi terk etmesinin ardından kendini yollara vurur. Tschick ile Huckelberry Finn maceralarına düşer. İlk aşkı ile tanışır.

___

Belgica

Belgica (2016) IMDb 6.9

Jo ve Frank iki kardeştir. Karakterleri birbirinin zıttı olsalar da birlikte bar açarlar, yani ortak olurlar. Bir müddet sonra birbirine düşen iki kardeş farklı zaaflara sahiptir. Kavgalarının nedeni babaları ve ikisinin de bir şekilde babalarının hatalarını tekrar etmesi, özellikle ağabey Frank’in.

Her şey iyi gider baba yoktur, her şey kötü gider baba yine yoktur; ama suç babanındır bu defa.

__

Batman Begins

Batman Begins (2005) Batman Başlıyor

Bruce Wayne, milyoner yetim! Özellikle erkek çocuğu için tol model sayılan baba bu defa bir süper kahramanı çocuk yaşta terk eder. Mecburi bir terktir bu zira anne ve babasını bir soyguncu öldürür. Ebeveylerini kaybedeb Bruce bunun hıncını suçlulardan alır. Maskesini takar ve ‘karanlıkla’ mücadele eder!

___

Leyla ile Mecnun

Bonus: Leyla ile Mecnun – İsmail Abi

Annesi hayatları çok renksiz olduğu için yuvayı terk eden İsmail Abi çok geçmeden babasını da uzak ufuklara kaptırır. Ama bir gün bir gemiyle döneceğini söyler babası. İsmail Abi bekler, hep bekler. Kıyıda el sallar gemilere…

Ama insan en çok kimi beklerse o gelmez!

Annesi için rengarenk giyinen babasız İsmail Abi dedelerine sığınır. Mecnun’a abidir. Hepimize abidir o.

___

…devamı gelecek…

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up