Babalar, Oğullar ve Kirli Sırlar: Cold in July

Manşet

husna-karanfil

Vaktizamanında Six Feet Under dizisi ile sağlam bir çıkış yapmış olan ve beyaz camdaki kariyerini Dexter‘la perçinleyen Michael C. Hall arada bir beyaz perdeye de göz kırpıyor. Aslında kendisi sahnelerin tozunu yutmuş, kariyerinin ilk adımlarını hatırı sayılır oyunlarda atmış bir tiyatro sanatçısı; fakat dünyaca tanınmasını ve hayran kitlesini oluşturmasını TV dizilerine borçlu diyebiliriz. Zîrâ rol aldığı filmlerde ekrandaki başarısını pek yakalayamadığı görülüyor.

Bu hafta vizyona giren Cold in July/Temmuz Soğuğu, Michael C. Hall’u başrolünde ağırlayan bir film. Jim Mickle tarafından yönetilen, senaryosu Joe R. Lansdale romanından uyarlama olan film, 1980’lerin sonunda, Texas’ın bir kasabasında geçiyor.

Sâkin tabiatlı bir aile babası olan Richard Dane (Michael C. Hall) bir gece vakti evlerine giren hırsızı kazara öldürdükten sonra kendisini bir vicdan muhasebesinin ve beklenmedik olayların içerisinde bulur. Öldürdüğü gencin kimliği polis tarafından tesbit edilmiş ve dava “nefsi müdafaa” kabul edilerek kapanmıştır. Fakat ölen gencin uzun zamandır hapiste olan babası salıverilince Richard’ın peşine düşer. Acılı ve öfkeli babanın ailesine, özellikle de minik oğluna zarar vermesinden endişe eden Richard polisten yardım ister. Fakat polisin müdahalesi sonrasında olayların seyri bir anda değişir…

Cold-In-July-10

Filmin kurgusu genel itibarıyla babalar ve oğulları üzerine. Hangi suçtan dolayı hapis yattığını ve oğlundan neden uzak kaldığını öğrenemediğimiz Russel karakteri belki de iyi bir baba olamamanın ızdırabıyla öfkesini Richard’dan çıkartmaya kalkışıyor. Olayların öncesinde ilgili ve anlayışlı bir baba olduğunu hissettiğimiz Richard ise, istemeden de olsa katil olunca, yaşadığı travmanın etkisiyle minik oğluna karşı tahammülsüz ve sert bir tutum sergilemeye başlıyor. Gerçi bunda kendisine tam olarak destek olmayan eşinin de katkısı büyük. Zîrâ ancak görüntünün intizamının derdinde olan duyarsız eşi onun atlattığı durumun farkında değilmiş gibi davranıyor. Dolayısıyla bu iki farklı karakterdeki babanın yolları, evlâtları uğruna kesişiyor, lâkin filmin bir yerinden sonra rollerde dengeler değişiyor, su yüzüne çıkan kirli sırlar karakterlerin de değişime uğramasına yol açıyor.

Filmde acılı babayı oynayan Sam Shepard çok iyi bir performans sergilemiş. Fakat Michael C. Hall için aynı şeyi söylemek zor. Dizilerde sırf mimikleriyle bile konuşmasını bilen, o rollerini ustalıkla taşıdığı için dikkatimizi çeken oyuncu bu filmde rolüne bir türlü bürünememiş, karakteri üzerinde eğreti durmuş gibi. Öyle ki Güneyli aksanını bile iyi kıvıramamış. O yüzden de filmdeki varlığı beklentilerimizi karşılıksız bırakacak kadar zayıf ve de silik kalıyor.

Buna rağmen IMDb’de iyi bir puan almış görünen filmin kurgusunda da o puanı toparlayabilmesine şaşırtan aşırılıklar, gereksiz gelen unsurlar var. Gerilim-dram olarak başlayan film bir yerden sonra istikamet değiştirerek Tarantino filmlerini aratmayan kanlı sahnelerle bezeniyor; başrol oyuncusunun ününden ve çağrışımından nasiplenmek ister gibi Dexter setlerine de selâm ediliyor. Snuff film konusunu da karelerine katarak dikkat çekmeye çalışan öykü pek çok türe değinse de, finalde akılda kalan tek şey, bir babanın kendisini –öyle ya da böyle- mesul tuttuğu bir sorunu ortadan kaldırma ve adaleti kendince uygulama kararlılığı oluyor.

Filmin müziklerini Jeff Grace yapmış. Besteler 80’ler müziklerini çok iyi bir şekilde yansıtmış. Bilhassa gerilimli sahnelere fon olan melodiler, izleyenin nabzını yükseltecek dozda, öykünün atmosferine yakışmış. Bu açıdan vasatın üstünde değerlendirilebilir bu film; lâkin Michael C. Hall’un geçmiş rollerinin hatırına bile olsa IMDb’nin verdiği kadar bonkör bir puanı hak etmediğini söylemek gerek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up