Azimli Karakterleri ile İzleyene İlham Verecek 10 Güzel Film

Liste Manşet

Rıfat Can Cihangir hazırladı…

Shine

Shine 1996 IMDB 7.7

Otizm sanatı pekiştirir.

Avustralyalı piyanist David Helfgott’un, gerçek hayat hikayesini konu alan filmde, David’in çocukluk döneminden başlayarak, gördüğü baba baskısına karşı çaresiz kalışı ve bunun David için nasıl bir motivasyon kaynağı olduğu konu ediliyor. David, müziğe karşı çok yetenekli bir çocuktur ve insan üstü bir piyano çalma yeteneğine sahiptir. Bu dehanın karşısındaki en büyük engel ise babasıdır. David’in babası, onun en küçük hatasını bile affetmeyecek kadar, katı yüreklidir. Bu baskılara dayanamayan David, evden uzaklaşır; ancak yıllar sonra içindeki sevgiyi bastıramayıp, her şeye rağmen yine babasını arar.

___

Ekim Düşü

October Sky 1999 IMDB 7.8

Öğretmen ilhamın kendisidir.

Gerçek bir öyküden aktarılan film, tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesi anlatılıyor. 1950’li yıllarda, Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında, maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam’ın en büyük isteği, oğulları Jim ve Hower’in de kendisi gibi kontrolör olmalarıdır.

____

Onurlu Bir Adam

Men of Honor 2000 IMDB 7.1

İnsanlar ikiye ayrılır…

Çiftçilik yapan bir ailenin oğlu olan Carl, Kentucky’de yaşadığı hayatı benimseyemeyip, hayallerindeki yaşama ulaşmak için evini terk eder. Carl, babasının ona söylediklerine uyarak, ondan aldığı nasihatlerle, işinde en iyisi olmayı planlamakta ve düşlerindeki dalış okuluna katılabilmeyi istemektedir; ancak Carl bir siyahidir ve o dönemde ırkçılık revaçtadır.

____

Benim Adım Sam

I am Sam 2001 IMDB 7.6

Bürokrasi her şey değildir.

Sam, kırklı yaşlarda olmasına rağmen; bir çocuk zekasına sahiptir. Bir kız çocuğu olan Sam, tüm bu anormalliklerine rağmen, kızıyla sevgi dolu bir ilişki geliştirmekte ve çalışarak onun ve kendisinin geçimini sağlamaktadır. Kızının doğum günü sırasında yaşanan bir olayla, kızına bakma sorumluluğunu taşıyamadığını düşünen sosyal hizmet görevlisi; Sam’in elinden kızını almak için mahkemeye başvurur. Sam’e yardımcı olacak kişi bu işi istemeden yapmaya çalışan başarılı bir avukat olacaktır.

___

Siyah

Black 2005 IMDB 8.3

Dünyan kararabilir, ama aydınlık böyle de düşlenir.

Black görmeyen gözlerin, duymayan kulakların, kapalı kalplerin ve yaradanı yüreğinde hissetmek isteyenlerin filmi. Doğuştan görme engelli bir kızın, yaşama tutunabilmesi için hocasıyla ailesine karşı verdiği mücadeleyi ve her şeye rağmen yılmayan iki insanın en temiz öykülerini bizlere aktarıyor.

_____

Apocalypto

Apocalypto 2006 IMDB 7.8

Ailem için her şey!

Tarihteki bütün büyük imparatorlukların, kaçamadıkları sondan, kendisini kurtaramayan büyük Maya İmparatorluğu, geçirdiği ihtişamlı dönemlerin ardından önlenemez bir çöküş içindedir. Çöküşün getirdiği çaresizlik duygusu ile daha da zalimleşen yöneticilerin yarattığı zulüm altında ezilen insanlar, ya boyun eğecek ya da isyan edeceklerdir. Cesur Yürek’te oynadığı başrolle kalbimize kazanan Mel Gibson’dan bu kez de yönetmen koltuğundaki bir başka kahramanlık hikayesi.

____

Her Şeyin Teorisi

The Theory of Everything 2014 IMDB 7.7

Dünyayı oturduğunuz yerden de değiştirebilirsiniz.

Dahi fizikçi Stephan Hawking’in hayat öyküsüne, sadık kalınarak çekilen filmde, Hawking’in özel hayatı, dehası ve yaşadığı kazayla sönmesi gerek umudun nasıl parladığı konu ediliyor.

_____

imitation game - enigma

The Imitation Game 2014 IMDB 8.1

Biraz bulmaca çözelim…

İkinci Dünya Savaşı boyunca, Alman Enigma kodunun kırılmasında çok önemli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılan İngiliz matematikçi ve efsanevi kriptolog Alan Turing’in gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan filmde; Turing’in bu planı gerçekleştirmek karşısında aldığı riskler filmin ana konusunu oluşturmakta.

_____

spotlight (2015)

Spotlight 2015 IMDB 8.1

Doğru haber, doğru zamanda!

The Boston Globe gazetesinde çalışanların, rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair bir skandalı çözmeye ve bölgedeki Katolik kilisesinin de bu olayı örtmeye çalışmasının anlatıldığı film, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asıl gerçeği araştıran gazetecilerin önüne, kilise çalışanlarından ve avukatlardan oluşan bir dizi engel çıkar. Hatırlatmakta fayda var, film bu sene en iyi film oskarına uzandı.

____

Fathers and Daughters

Fathers and Daughters 2015 IMDB 7.1

Hepimiz kendi filmimizin senaryosunu yazıyoruz.

Babalar ve Kızları, eşinin ölümünden sonra 5 yaşındaki küçük kızına tek başına ebeveynlik yapmaya çalışan ve geçirdiği nöbetler dolayısıyla tüm hayatı değişen bir babanın, kızıyla kurmaya çalıştığı bağın ve yazarlık kariyerindeki inanılmaz değişimin hikayesini anlatıyor.

_____

malcolm-x-

Bonus: Malcolm X 1992 IMDB 7.7

Müslüman devrimci!

Tarihin en önemli insan hakları savunucularından Malcolm X’in biyografik filmi, bu büyük adamın hangi aşamalardan geçtiğini, ruhani olarak nasıl geliştiğini, en önemlisi bir lider olup nasıl kitleleri peşinden sürüklediğini ve zulme karşı verdiği savaşı epik bir dille anlatıyor. Malcolm küçük yaşta iken, papaz olan babası Ku Klux Klan tarafından öldürülür. Çok zor bir çocukluk geçiren Malcolm, biraz büyüdüğünde gangster olur ve işlediği bir suç onu hapse götürür. Burada İslamla tanışan Malcolm hapisten çıktığında artık bambaşka bir insandır.

twitter: @rcancihangir

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up