Az Bilinen Çok Sevilen Filmler (3)

Liste Manşet Serkan Baştimar

Film listelerinde karşımıza çıkan hep aynı filmlerden sıkılanlar için yeni bir liste daha derledik. Daha doğrusu Az Bilinen Çok Sevilenler serisine üçüncü halkayı ekledik. Aşağıda 9 film var. İlla ki izlediğiniz vardır aralarında. Ama yoksa da daha çok sevinin 9 güzel film izleme şansınız var. Liste kişisel seyirden yola çıkılarak yapılmıştır. O niye var, bu niye yok demek pek manalı sayılmaz. İyi seyirler. Bol filmli günler.

Kind Hearts and Coronets

Yumuşak Kalpler (1949) Kind Hearts and Coronets IMDB 8.1

Chalfont Dükü’nün küçük kızı, meteliksiz bir İtalyan şarkıcıyla kaçınca, ailesi onu reddeder. Kadın oğlu Louis’ye soylu atalarını anlatır ama, ailesi her türlü yardımı reddettiği için Louis bir kumaşçı dükkânında çalışmak zorunda kalır. D’Ascoyne ailesinin, annesiyle olan akrabalıklarını inatla kabul etmemesinden incinen Louis, kendisi ile aile unvanı arasındaki her türlü engeli ortadan kaldırarak hakkı olanı elde etmeye karar verir.

Önce Henley’deki pis bir hafta sonunda en iğrenç kuzenini katleder, sonra da amatör fotoğrafçı olan bir başka kuzenini havaya uçurur. Din adamı olan bir amca zehirlenir; kadınlara oy hakkı verilmesi için mücadele eden bir hala balonunda vurulup düşürülür; asker bir amca en ünlü seferini anlatırken tuzağa düşürülür; ve denizci bir amca, bir çarpışmanın ardından teknesiyle birlikte denizin dibini boylar. Bu durum Louis’yi Chalfont ünvanının tek varisi yapar, ama…

Fragman için tıklayın.

___

Withnail and I

Withnail ve Ben (1987) Withnail & I IMDb 7.8

İki alkolik, zevk meraklısı, işsiz, aktör arkadaş Withnail ve Marwood, bir kenar mahalledeki evlerinde sefalet içinde yaşarlar. Paraları yoktur, dahası ne yemek bulabilirler, ne ısınabilirler.

Yaşadıkları ortamdan, uyuşturucu satıcılarından ve İrlandalı bir adamın yaptığı tacizlerden uzaklaşmak için Withnail’in gay amcası Monty’nin kır evine giderler. Bir süreliğine de olsa sefaletlerinden uzaklaşacağını düşünen ikilinin hava şartlarından, komşularından ve Monty amcanın gayliğinden dolayı başına gelecekler vardır.

Trajik ve komedi öğelerini birleştiren film, Bruce Robinston’un 1960 sonlarında yaşadığı hayatı konu alır.

Fragman için tıklayın.

___

the getaway

Kaçış (1972) The Getaway IMDb 7.5

Tecrübeli hırsız Carter “Doc” McCoy (Steve McQueen) ve eşi Carol (Ali MacGraw) berbat olan bir soygundan ganimetlerle kaçarlar. Kendilerini kanundan ve hınçlı bir gruptan ve suç patronunun ölümcül vuruş takımından kaçarken bulurlar. Tek amaç vardır: en son soygundan başarıyla çıkmak.

Fragman için tıklayın.

____

this is england

Burası İngiltere (2006) This Is England IMDb 7.7

2006 Yılında İngiliz Bağımsız Film Ödüllerinde 7 dalda aday gösterildi ve “Best British Independent Film” ile “Most Promising Newcomer ” dallarında iki ödül kazandı. Aynı sene Londra Film Festivali’nde de bir ödül kazandı. Film, 1983 yılında İngiltere’de yaşayan 12 yaşındaki Shaun’un içine kapanık yaşantısından, yeni arkadaşlıklara uzanan hikayesi anlatıyor. İngiltere’deki kültür çatışmaları, ekonomik zorluklar ile ırkçılık gibi sorunları gözler önüne bir çocuğun hayatı içerisinden sunuluyor.

Fragman için tıklayın.

____

infaz - calvary

İnfaz (2014) Calvary IMDb 7.4

Günün birinde bir adam günah çıkartmak üzere Rahip James’e gelir ve hiçbir kusuru olmadığı için bir hafta içinde onu öldüreceğini söyler. Şaşırıp kalan James diğer rahiplerden kendisine bu konuda bir öğüt vermelerini ister. Ancak, ölüm hazırlıkları devam ederken, kısa süre önce intihara kalkışmış olan kızının çıkıp gelmesiyle işler iyice karışır. Yedi gün içinde Rahip James’in hem bu adamın kim olduğunu bulması, hem son hazırlıkları yapması, hem de çivisi çıkmış köyünün sırrını çözmesi gerekecektir.

Fragman için tıklayın.

____

the way back

Özgürlük Yolu (2010) The Way Back IMDb 7.3

Film esaret, hayatta kalma ve yalnızlık üzerine bir İkinci Dünya Savaşı öyküsü. Özgürlük Yolu, bir Sovyet esir kampından kaçarak kışın ortasında Sibirya’dan Hindistan’a 6.000 kilometre yürüyen bir grup esiri izliyor. Polonyalı genç Janusz, kendine “Bay Smith” adını takmış alaycı Amerikalı Zoran ve dövmeli gangster Valka’dan oluşan bu gruba daha sonra Irena adlı bir mülteci de katılır. Başlarına ödül konmuş olan ekip önce ıssız Sibirya’yı, ardından Gobi Çölü’nün uçsuz bucaksız düzlüklerini ve son olarak Himalayalar’ı aşmak zorunda kalacaktır.

Fragman için tıklayın.

_____

le trou

Delik (1960) Le trou IMDb 8.5

Adı çok az duyulmuş usta yönetmen Jacques Becker’in son filmi Le Trou (Delik), José Giovanni’nin 1947 yılında hapishaneden kaçış denemesinin gerçek öyküsünü anlattığı romanından uyarlanmıştır. Becker, senaryoyu Giovanni’yle beraber yazmış ve amatör oyuncularla çalışmıştır. Bu oyunculardan biri olan Jean Kreaudy’nin gerçek hayattaki kaderi senaryodakine benzer.

Fragman için tıklayın.

____

ox-bow

Ox-bow Olayı (1943) The Ox-Bow Incident IMDb 8.1

Western filmleri tarihinin en ilginç filmlerinden biri. Suçlulukları kesinleşmemiş, kanıtlanmamış 3 insan (Dana Andrews, Anthony Quinn ve Francis Ford) suçu arayan gözleri dönmüş bir insan kalabalığının eline geçiyor… Henry Fonda’nın en iyi performans gösterdiği filmlerden bir olan Ox-Bow filminin yönetmeni Wellman, filmde seyircide başkaldırı, tiksinme, insan oluşundan utanma ve benzeri tepkiler uyandıran bir linç olayını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

_____

l-la-cite-des-enfants-perdus-

Kayıp Çocuklar Şehri (1995) La cité des enfants perdus IMDb 7.4

Kötü yürekli Krank ve adamları çılgın bir bilim adamı tarafından imal edilmişlerdir. Krank’ın en büyük acısı, rüya görme yetisinden yoksun olmasıdır. Tek çareyi, rüyalarını çalmak için kaçırdığı çocuklarda bulur. Oysa çocuklar ondan korktuğu için tek elde ettiği onların kabusları olacaktır.

Bir gün bir sirkin güçlü adamı olan One’ın küçük kardeşi de Krank’a götürülmek üzere Cyclops ve çetesi tarafından kaçırılınca esrarın ardındaki perdenin kalkmasıyla sonuçlanacak olan fantastik olaylar serisi başlamış olur.

Daha önce bize Şarküteri’yi sunmuş olan çılgıncasına zeki ve dahi yönetmenler Caro ve Jeunet’den bir başyapıt daha.

Fragman için tıklayın.

___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up