Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Ayşe Şasa: Çok Daha Umutluyum

Yayınlandı

tarihinde

Tam 1 yıl önce, 16 Haziran 2014’te vefat eden Ayşe Şasa’nın, 1991’de Amerika’da yaşayan, kolejden arkadaşı Prof. Dr. Engin Deniz Akarlı’ya gönderdiği iki mektubu TSA (Türk Sineması Araştırmaları) yayımladı.

ayse_sasanin_mektuplari_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayşe Şasa’nın büyük bir umut ve muhabbetle yazdığı mektuplarda Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mustafa Özel, Prof. Dr. İsmail Kara, İsmet Özel, Mustafa Kutlu gibi pek çok ismin de bahsi geçiyor.

 

İşte o mektuplar:

27/2/1991

Sevgili Enginciğim,

Efendi’min makalesini ihtiva eden mektubun geldi. (E. Said’in makalesi onda da yok.)

Fevkalade hoş bir yazı bu.. İsmet’e [Özel], İsmail’e [Kara], Nuray’a [Mert] birer kopya iletmekteyim. Makalede adı geçen bir başka müslümanın, Sudan’lı Ali Mazrui’nin bir kitabının eleştirisine geçen hafta, Times Literary Supplement’ta rastlamış, kim olduğunu merak etmiştim.

İ. Özel son zamanlarda, beynelmilel intelijansiya ile irtibatsız olmamın eksikliğinden söz ettiği için, atölyede İslam’la ilgili yazıp çizen kişilerden mümkün mertebe haberli olmak ihtiyacını duymaktaydım. Bu tip yazılar bizler için çok ilginç.. Hem “who’s who” sorusunu cevaplamak, hem değişik perspektiflerden ilham almak bakımından..

Times Literary Supplement’ta rastladığım bir başka yazı, son kargaşadan sonra, Batının değişik yerlerinde bulunan (İngiltere, Fransa) Müslüman azınlıkların son derece tedirgin bulunduklarını, yer yer âdeta “beşinci kol” muamelesi gördüklerini anlatıyordu. Amerikada da herhalde durum böyledir.

Fransada bazı müslümanlar o kadar rahatsız olmuşlar ki yurtlarına geri dönmeye bakıyorlarmış. Gurbette işler zor olmalı.. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Geçenlerde senin eski talebelerinden Mustafa Özel adlı gençle tanıştım. Kendisinin Dergah’ta adına rastlamışsındır. Çalışkan, akıllı, dinamik biri.. Yine Boğaziçi Üniversitesinden, Ahmet Davutoğlu adında şu anda Malezyada öğretim görevlisi olan bir arkadaşından söz etti.. Davutoğlu’nun ilginç bir tezi varmış. Mustafa bana iletecek. Kıyıda köşede, adlarını yeni yeni duyduğumuz çok müstesna değerlerin bulunması ne kadar sevindirici..

Efendi’min makalesini İsmail Kara Dergah için çevirtmeyi düşünüyor.. Bakalım..

Nuray da akıllı bir kız. Onu, tezini yazmaya, fazla dağılmamağa ve daha çok çalışmaya teşvik etmeye özen gösteriyorum. Galiba onun için de fena olmadı dostluğumuz.. Boğaziçi camiası içinde, Zafer Toprak, Binnaz Toprak gibi tipler arasında bir hayli yalnızlık çekiyor anladığım.

Türkiyede, malûm, tam bir kültür ve değer bunalımı var. Sanatın hiç bir dalında verim kalmadı. Seküler intelijensiya tam bir iflas halinde. Sahici değerler arayan, ve kendine tutunacak dal arayanlar için İslami değerlerin hakiki bir alternatif olarak kavranması süreci umuyorum hızlanır. Dünya durumunun tüm negatif eğilimlerine karşın, ben, Türk toplumundaki pek çok durumdan düne nazaran çok daha umutluyum.. Tamamen bir sezgi bu.. Bakalım…

Telefondaki sesin, “iyiyim hamdolsun” demene rağmen hep biraz meyus.. Sana neşe verecek haberler bulmaya çalışacağım.

Tuna’ya, Ayşe’ye, sana pek çok sevgiler.. İyi çalışmalar diliyorum. Arkadaşların da selâmı var. (Çevremdeki insanların fevkalade kalitelerinden ötürü, ben, zaman zaman, Cennet’te olduğumu düşünüyorum. Hiçbir dönemde bu kadar çok ve değerli arkadaşlarım olmamıştı… Too good to be true!!..)

ayşe

1 Mayıs [1991]

Enginciğim,

Sana Mustafa Özel’in kurduğu Bilim ve Sanat Vakfından söz etmiştim.

Biraz önce orada dinlediğim Ahmet Davutoğlu’nun tebliğini çok heyecan verici buldum.

Daha önce Kanada’da sunulmuş olan bu tebliği sana gönderiyorum. Sizleri ilgilendireceği kanısındayım.

Her şey çok heyecan verici.. Çok güzel..

Yazacağım.

ayşe.

P. S. Davutoğlu ve Mustafa Özel’in saygı ve selamları var! Dergah’tan İsmail [Kara] ve Mustafa’nın [Kutlu] keza.. Mustafa Kutlunun sana imzaladığı son kitabını [“Sır”] sana normal postayla gönderiyorum.

A. Ş.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Akis Dünya Prömiyerini Yapmaya Hazırlanıyor

Filmin yönetmenliğini İlker Savaşkurt üstleniyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Akis

Yönetmen İlker Savaşkurt’un, ödüllü ilk filmi Damat Koğuşu’nun ardından yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj sinema filmi Akis (Reflection), dünya prömiyerini 7 Mayıs Cuma günü New York’ta düzenlenen 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Birçok ödüle layık görülen ilk filmi Damat Koğuşu’yla adından söz ettiren İlker Savaşkurt ikinci uzun metraj sinema filmi “Akis“i (Reflection), 6-9 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. İlk filmiyle 2017’de aynı festivalden “En İyi Yabancı Film” ödülü kazanan Savaşkurt’un yeni filmi Akis, festivalin Dünya Sineması bölümünde 7 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek gösterimiyle dünya prömiyerini yapacak. Film, 10 Mayıs’a kadar festivalin internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak izlenebilecek.

Mehmet Kala’nın 2012 yılında kaleme aldığı bir tiyatro oyunundan Savaşkurt’un uyarladığı, senaryosuna yine Kala’nın imza attığı Akis‘te Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, İbrahim Aköz ve Elit Andaç Çam ile birlikte Avrupalı aktörler rol alıyor.

İnsanoğlunu temsilen, farklı milletlerden karakterlerin bir otelde buluştuğu, Türkiye’de geçmesine rağmen evrensel bir üsluba ve konuya sahip olduğu için İngilizce olarak çekilen Akis, hikâyesiyle yerelden evrensele doğru geçit kuruyor. Alt metinde 7 ölümcül günaha göndermeler yatan fantezi türündeki filmin başkarakteri Aziz Sodom, söyledikleri yalanlar ve yarattıkları kandırmalarla bir noktada yüzleşmek zorunda kalan insanlar için bir ayna görevi görürken, filmdeki diğer karakterlere adeta erken bir kıyamet yaşatıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Ahmet Mümtaz Taylan ve Kaan Yıldırım’lı Gelincik Netflix’te Yayınlanacak

Filmin yönetmen koltuğuna Orçun Benli oturuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Gelincik

Başrollerini Ahmet Mümtaz Taylan ve Kaan Yıldırım’ın paylaştığı Gelincik, 7 Mayıs’tan itibaren Netflix’te izleyicisiyle buluşacak.

90’lı yılların yargısız infazlar ve işkencelerle dolu karanlık, politik atmosferi üzerine kurulan Gelincik filmi seyirciyi, gerilim dolu dakikalarla karşılıyor. Film, görevinden ayrılmış genç komiser olan Ayhan’ın inziva çekildiği orman evinin yakınlarında, kendini Karadayı olarak tanıtan tuhaf bir adamla karşılaşmasıyla başlıyor. Yönetmen koltuğunda Orçun Benli’nin oturduğu Gelincik‘te Ayhan karakterine Kaan Yıldırım, Karadayı karakterine ise Ahmet Mümtaz Taylan hayat veriyor. Filmin başrollerini paylaşan Taylan ve Yıldırım’a; Hande Doğandemir, Nilperi Şahinkaya, Bülent Emrah Parlak, İnan Ulaş Torun gibi ünlü isimler eşlik ediyor.

Geçtiğimiz ekim ayında 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Gelincik‘teki rolü ile Ahmet Mümtaz Taylan, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştü. Orçun Benli’nin yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu Şükrü Üçpınar ile birlikte yazdığı film, 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren Netflix’te seyirciyle buluşacak. Gelincik‘in tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Oscar Töreni Canlı Yayınla TRT 2’de

Oscar TRT 2’de izlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar Töreni

Sinema dünyasının en prestijli organizasyonu olan Oscar Ödülleri Töreni, 25 Nisan’ı 26 Nisan’a bağlayan gece canlı yayınla TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen Oscar ödülleri, bu yıl 93. kez sahiplerini bulacak. Los Angeles’taki Union Station ve Dolby Theatre’da eş zamanlı olarak düzenlenecek ödül töreni, canlı yayınla Türkiye’nin kültür sanat kanalı TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerle buluşacak.

Pandemi nedeniyle iki ay ertelenen 93. Oscar Ödülleri töreni, bu sene fiziki katılımla gerçekleşecek. 23 dalda ödüllerin verileceği gecede; Altın Küre ve BAFTA ödüllerinde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülen, Chloe Zhao imzalı Nomadland; David Fincher imzalı Mank ve oyuncu kadrosuyla adından söz ettiren ve 6 dalda Oscar’a aday gösterilen The Trial of the Chicago 7 filmleri dikkat çekiyor.

TRT Ortak Yapımı olan, Jasmila Zbanic imzalı Quo Vadis, Aida? filminin de ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışacağı töreni, TRT 2 stüdyosunda sinema eleştirmenleri Alin Taşçıyan, Mehmet Açar ve Akademi Üyesi Zeynep Atakan yorumlayacak.

TRT 2’de 26 Nisan gecesi 01.30’da Oscar’a Doğru özel yayını ile başlayacak olan gece, 03.00’te 93. Oscar Töreni’yle devam edecek.

93. Akademi Ödülleri, Türkiye saatiyle 03.00’te canlı yayınla TRT 2’de ekrana gelecek.

Okumaya Devam Et

Popüler