Ayşe Şasa Anılıyor

Türkiye

Türkiye sinemasının önemli isimlerinden Ayşe Şasa, vefatının birinci sene-i devriyesinde anılacak…

ayşe-şasa---

16 Haziran Salo günü saat 11:00’de kabri başında anılacak olan Şasa için çok sayıda ünlü sima bir araya geliyor. Şerif Mardin, Cihan Aktaş, Cahit Koytak, Hilmi Yavuz, İhsan Kabil, Tuğrul İnançer, Leyla İpekçi ve Beşir Ayvazoğlu başta olmak üzere daha birçok önemli isim Ayşe Şasa’yı anmak için Sahrayıcedit’teki kabri başında olacak.

Sinemamızın mihenk taşlarından biri olan Ayşe Şasa, çok sayıda senaryoya ve sinema üzerine fikri makalelere imza attı. Gençlik dönemlerinde kendini Marksist olarak niteleyen Şasa, daha sonra maneviyata yöneldi ve mütedeyyin bir hayat sürmeye başladı. Zihin ve gönül dünyasındaki bu değişim eserlerine de yansıdı. Şasa, özellikle İbni Arabi ve Andrei Tarkovsky üzerine kaleme aldığı yazılar ve zikrettiği fikirleriyle biliniyordu.

ayşe-şasa__

Ömer Tuğrul İnançer, İhsan Kabil, Berat Demirci ve Sadık Yalsızuçanlar ile birlikte eserler neşreden Ayşe Şasa’nın özellikle ‘Yeşilçam Günlüğü’ ve ‘Bir Ruh Macerası’ isimli kitapları ilgi gördü.

Ah Güzel İstanbul, Köroğlu, Yedi Kocalı Hürmüz, Gramofon Avrat gibi filmlerin senaryosunu yazan Ayşe Şasa, 2014 Haziran’ında geçirdiği rahatsızlık sonrası hayatını kaybetti.

[bilgi]Ayşe Şasa: “Müslüman, manevi boyutu olmayan bir sanattan haz alamaz.”[/bilgi]

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up