Ayrımcılık Repliklerde Bile Var

Hollywood

Hollywood’da kadın ve erkek oyuncular arasındaki ücret uçurumu tartışmalarına şimdi de replik eşitsizliği eklendi. Kadın oyuncuların filmlerdeki replik oranının sadece yüzde 22 olduğu ortaya çıktı.

Natalie Portman’ın Hollywood’da cinsiyet temelli ayrımcılığı dile getiren kadın oyuncuların arasına katılması üzerine beyaz perdede kendilerine daha az diyalog yazılan ve bu nedenle erkek oyunculardan az ücret alan kadın oyuncuların maruz kaldığı eşitsizlikler tekrar gündeme geldi.

Portman geçen hafta Marie Claire’in İngiltere’de yayınlanan dergisine yaptığı açıklamada “Bağlanmak yok” filminde başrollerini paylaştığı oyuncu Ashton Kutcher’ın kendisinden 3 kat daha fazla repliği olduğu için 3 kat fazla ücret aldığını açıklamıştı. (Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Polygraph adlı sitenin yayınlandığı bir araştırama da, erkeklerin filmlerde kadınlardan daha fazla repliği olduğunu ortaya koydu.

Yaklaşık 2 bin filmin incelendiği araştırmaya göre, kadın oyuncuların erkeklerden fazla repliğe sahip olduğu film oranı sadece yüzde 22. Erkeklerin kadınlardan daha fazla repliğe sahip olduğu filmlerin oranı ise yüzde 78.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up