Aynı Yönetmenlerin Yeniden Çektiği Filmler

Liste

Ölümcül Oyunlar (1997-2007) Funny Games

Michael Haneke’nin 10 yıl arayla çektiği Ölümcül Oyunlar bir nevi Hollywood göçüdür. Yönetmen aynı senaryoyu bu defa başka oyuncularla çekmiştir. Bu psikolojik gerilim-korku filmi, yalın ve ürpertici bir anlatıma sahiptir.

___

Garez

Garez – Juon – The Grudge (2002-2004)

Takashi Shimizu’nun yönettiği ilk film Japonya’da büyük bir etki yapınca Amerikalı yapımcılar da soluğu Shimuzu’nun kapısında almış ve yönetmen 2 yıl aradan sonra daha efektli bir Garez çekmiştir. Hakeza serinin devam filmleri de yine 2 yıl arayla (2003-2005) yönetmen tarafından yeniden çekilmiştir.

___

Frankenweenie

Frankenweenie (1984 – 2012)

Tim Burton’un gençliğinde çektiği kısa metrajlı yapım kendisinin Disney ile yollarının ayrılmasına sebep olmuştur. Zira Disney’e göre film çocukların izleyemeyeceği kadar korkunçtur. Ama gelin görün ki zaman geçmiş ve  yönetmen, 28 yıl sonra aynı filmin uzun versiyonunu yine Disney için çekmiştir.

___

Şafak Harekâtı

Küçük Dieter’in Uçma Tutkusu (1998) Little Dieter Needs to Fly

Şafak Harekâtı (2006) Rescue Dawn

Alman yönetmen Werner Herzog’un çektiği Little Dieter Needs to Fly biyografik bir savaş filmidir. Dieter Dengler adlı bir pilotun uçağının düşmesinin ardından hayatta kalma mücadelesini anlatan yapım 8 yıl sonra Hollywood’a göç etmiş ve yine Herzog’un yönetiminde Christian Bale’nin başrolünde olduğu Rescue Dawn olarak sinemalarda gösterilmiştir.

___

On Emir

On Emir (1923 – 1956) The Ten Commandments

Film, insanlarını özgürlüklerine kavuşturmak için ayrıcalıklı bir hayata sırtını dönen Hz. Musa’nın hayatını anlatmaktadır. Cecile B. DeMille’nin ilk versiyonunu sessiz çektiği yapım 33 yıl sonra Charlton Heston’un başrolünde sesli olarak çekilmiş. Çekimleri Mısır’da yapılan The Ten Commandments için çok büyük film setleri kullanılmıştır.

__

Çılgın Konuklar

Misafirler (1993) Les visiteurs

Çılgın Konuklar (2001) Just Visiting

Ortaçağ’da yaşayan bir şövalye ve yardımcısı bilinmeyen bir nedenle geleceğe gider. Jean-Marie Poiré’nin yönettiği film Fransa’da, Paris’te geçer. Hollywood’a göç eden yapım yine Jean Reno ve Christian Clavier’in başrolünde 8 yıl aradan sonra çekilir. Şövalye ve yardımcısı bu defa Paris’e değil Amerika’dadır.

____

Zor Karar

Tehlike Yuvası Bangkok (2000) Bangkok Dangerous

Zor Karar (2008) Bangkok Dangerous

Hong Kong’tan Hollywood’a göç eden bir başka film olan Bangkog Dangerous da yine Pang Kardeşler tarafından yönetilmiş bir yeniden çekim. İlk filmde sağır ve dilsiz olan baş kahramanımız Hollywood versiyonunda bu engellerinden kurtulmuş. Ancak devam filminde suikastçı kahramanımızın sevgilisi sağır ve dilsiz olmuştur.

____

Yankı

Ağla (2004) Sigaw

Yankı (2008) The Echo

Filipinler’den Hollywood’a transfer olan Sigaw’ın yönetmen koltuğundaki isim değişmemiş, yönetmen Yam Laranas 4 yıl aradan sonra yine aynı senaryo için ‘motor’ demiştir. Film bir mekan korkusudur; içinde bolca hayalet de mevcuttur.

___

Ghajini

Ghajini (2005 – 2008)

Bu defa bir iç göç filmi. A.R. Murugadoss’un Memento’dan esinlenip çektiği Ghajini’yi çok sevmemiş ve yeniden çekmeye karar vermiştir. Filmin yeniden çekiminde başroldeki isim de değişmiş Sariya’nın yerini Aamir Khan almıştır. Hikaye hafıza kaybı yaşayan bir adamın kız arkadaşının katilini öldürmek için giriştiği intikam mücadelesini anlatır.

___

Büyük Hesaplaşma

L.A. Takedown (1989)

Büyük Hesaplaşma (1995) Heat

Michael Mann’in 80’lerde kaleme aldığı tek senaryo önce televizyona ardından da sinemaya çekilmiştir. L. A. Takedown için orijinal senaryoyu kısaltan Mann, filmin çok katmanlı öyküsünün ‘güme’ gittiğini görünce kolları yeniden sıvar. L.A. Takedown,  bir ayda, Heat ise 9 ayda çekilir. Bütçeleri arasında dağlar kadar fark olan iki yapımda senaryo derinliği de okyanus kadardır.

_____

Devlet Kuşu

Avare Mustafa (1961)

Devlet Kuşu (1980)

Orhan Kemal’in Devlet Kuşu (1958) adlı romanının ilk çevrimi olarak bilinen film, Yeşilçam’ın iki versiyonlu filmlerinden de biridir: 1980 yılında yine Memduh Ün tarafından bu sefer Devlet Kuşu adıyla çekilmiş ve bu defa başrolde Kemal Sunal oynamıştır. İlk filmde başrollerde Ayhan Işık, Fatma Girik ve Çolpan İlhan gibi Yeşilçam’ın ünlü oyuncuları göze çarpmaktadır.

___

Çok Şey Bilen Adam

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ukikusa monogatari (1934) (Dalgalanan Otlar Hikayesi) – Ukikusa (1959) (Dalgalanan Otlar)

The Man Who Knew Too Much (1934-1956) (Çok Şey Bilen Adam) – Yönetmen: Alfred Hitchcock

Les fugitifs (1986) (Kaçaklar) Three Fugitives (1989) (Üç Tatlı Kaçak)  Yönetmen: Francis Veber

Mayerling (1936) The Woman I Love (1937) Yönetmen: Anatole Litvak

Un carnet de bal (1937) – Lydia (1941) Yönetmen:  Julien Duvivier

Et Dieu… créa la femme (1956) (…Ve Tanrı Kadını Yarattı) – And God Created Woman (1988) (Ve Tanrı Kadını Yarattı) Yönetmen: Roger Vadim

Spoorloos (1988) (Kayboluş) – The Vanishing (1993) (Kayboluş) Yönetmen: George Sluizer

Nattevagten (1994) (Gece Bekçisi) – Nightwatch (1997) (Gece Bekçisi) Yönetmen: Ole Bornedal

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up