Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Audrey Tautou’ya çok yakışan bir film daha…

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar copy

Bir insanla şans eseri tanışıp daha sonra ona âşık olabilirsiniz. Etrafımıza baktığımızda bunun birçok örneğini görebiliriz. ‘Aşkın Renkleri’ filminde de her şey bir tesadüfle başlıyor. Filmin başrolünde Audrey Tautou var. Sinema izleyicilerinin birçoğunun aklında ‘Amélie’ ile özdeşleşen Tautou’nun bu filmdeki oyunculuğu da oldukça başarılı. Paris’te yaşayan genç ve güzel Nathalie (A. Tautou) bir kafede tanıştığı François (Pio Marmaï) ile harika bir evlilik yapmıştır. Yeni bir iş bulan Nathalie ve François evliliklerini bir de çocuk yaparak taçlandırmak isterler. İzleyiciler olarak mutlu bir aile tablosu beklerken François’e bir araba çarptığını ve öldüğünü öğreniyoruz. Aklıma bir şarkı geliyor son zamanlardan: “Elimizden ipler nasıl kayıyor bazen, zamandan başka çare nasıl kalmıyor bazen, hepimizin hayatı nasıl duruyor bazen, tecrübenin kati şartı bu muymuş zaten”…

Nathalie yaşananları unutmaya çalışırken ona âşık olan patronunu da bir şekilde başından savuşturmayı başarıyor. Ama hayatın cilvesi, bir gün hiç hesapta yokken kendini çalışma arkadaşlarından biri olan Markus’la öpüşürken buluyor. Birbirlerini yeni yeni tanımaya başlayan ikili arasındaki ilişki günler geçtikçe sağlamlaşıyor. İri kıyım bir İsveçli olan Markus (François Damiens) ile güzel ve başarılı (patronu) Nathalie’yi hiç kimse birbirine yakıştıramazken onlar sadece ilişkilerinin tadını çıkartıyor.

Filmin en güzel yanlarından birisi ise karakterlerin güzellik ve yakışıklılık gibi bireysel özelliklerini ön plana çıkartmaktansa daha çok sevgiyi, anlayışı, özveriyi ve paylaşımı ön plana çıkartması. Aşk taraflarının birbirlerinden faydalanması değil, bir şeyleri paylaşabilmeleridir. Karşımızdaki insan çok yakışıklı bir erkek ya da çok güzel bir kadın olabilir. Hayatımızda paylaşabileceğimiz bir şeyler yoksa bütün bu özellikler maalesef  ‘kaba’lıktan öteye geçemiyor. Bu arada film Türkiye’de ‘Aşkın Rengi’ adıyla vizyona girecek ama aslında orijinal isminin (La délicatesse- İncelik) filme çok daha fazla yakıştığını söylemek lazım. Çünkü film baştan sona aşkın ne kadar naif (naïf) ve ne kadar incelik dolu olduğunu anlatıyor.

David Foenkinos’un uluslararası çok satan romanından uyarlama, hayata küsen bir kadının aşk sayesinde yeniden doğuş öyküsü olan “La Délicatesse / Aşkın Renkleri”nin sinemaya çok güzel bir uyarlaması olmuş. Filmin yönetmenlik koltuğunda iki ismi görüyoruz. Kitabın yazarı David Foenkinos ve kardeşi Stéphane Foenkinos. Film iki kardeşin ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi. Stéphane Foenkinos’un ismini ise daha önce Woody Allen’ın son filmi ‘Paris’te Gece Yarısı’ ve ‘Turist’ gibi filmlerin cast direktörü olarak duymuştuk.

Filmin müziklerinin de oldukça başarılı olduğunu belirtelim. Bu Cuma gösterime girecek olan filmin izleyenlere hoş vakit geçirteceği muhakka. En son 2009’da Coco Chanel’den Önce (Coco avant Chanel) filminde seyrettiğimiz Audrey Tautou ile hasret gidermek ve haftasonuna eğlenceli bir romantik-komedi izleyerek girmek isteyenler için Aşkın Renkleri güzel bir tercih olacaktır…

Filmin künyesi: 

Süre: 108 Dakika

Yönetmen: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos

Oyuncular: Audrey Tautou, François Damiens

Vizyon Tarihi: 27 Nisan 2012

Tür: Romantik – Dram

İthalat / Dağıtım: Calinos Films / M3 Film

Fragman:

Muhammed Uyar
muhammeduyar@sinefesto.com
twitter.com/muhammeduyar 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler