Atiye: Kurtlarla Koşan Kadın

Eleştiri Manşet

Kadınlar; yitirdikleri canlılıklarını ve hafızalarını kendi yer altlarını kazarak gün yüzüne çıkarırlar. Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabında buna ruhsal arkeoloji diyor. Atiye dizisi 27 Aralık’ta Netflix’te gösterime girdi ve yaklaşık iki günde sekiz bölümün sekizini de bitiren izleyiciler oldu. Bu, dizinin Türkiye yapımı olmasından kaynaklı olmasının yanında dizide verilen heyecan unsurunun izleyiciye geçmiş olmasından da kaynaklı. Dizide Türkiye’nin miraslarından Göbeklitepe’yi görmek, Nemrut’u izlemek ya da Şahmeran hikâyesini duymak, ara ara Şems’in cümlelerini karakterlerin ağzından işitmek dizinin mistik havasına çok güzel yedirilmiş. Oryantalist bir bakış açısıyla diziye serpiştirme gibi kesinlikle durmamaktadır.

Atiye; Arapça kökenli bir kelime ve hediye, ödül anlamını taşıyor. Beren Saat’in canlandırdığı bu karakter; ilk bölümde kendi yaşamından son derece mutlu, sevgilisiyle ilişkisi iyi, kendi hâlinde bir ressam olarak tanıtılıyor. Fakat Atiye’ye bahşedilecek olan bir hediye var, onun hayatta var oluşundan gelen bir hediye. Dizi, Göbeklitepe’de kazıda bir simgenin ortaya çıkmasını ve bu simgeyi yıllarca değişik formlarda çizen Atiye’nin hayatını gerçekten altını üstüne getirmesini anlatıyor. Üstü kapanması gereken sırlar açığa çıkıyor. Burada devreye Mehmet Günsür’ün oynadığı Erhan karakteri giriyor ve ne biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmayacağını diyerek ona yol gösteriyor. Böylece Atiye kendini Erhan vasıtasıyla keşfetmeye başlar. Erhan’ın hayatında da belli sırlar vardır ve bu sırlar daha da büyük bir yerden devlet kanadından örtbas edilmiştir.

Vladimir Propp, Masalın Biçimbilimi adlı kitabında masalları çözümler ve yazılan bütün masalların genel bir taslağını çıkarır. Atiye dizisinde de senaryo bu taslağa göre oluşturulmuş. Buna göre kahraman yaşamla uyum içindeyken bir eksiklikle karşılaşır ve eksikliği gidermek için bir serüvene atılır. Atiye’nin bir anda Göbeklitepe’ye gitmesidir bu. Daha sonra kahraman bir yardımcıyla karşılaşır -ki bu Erhan karakteridir- ve serüven için donatılır. Dizi bir uyarlama eserdir, Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı eserinden ilham alınarak yaratılmış. Dizinin senaristlerine baktığımızda ise nerdeyse her bölümde ayrı bir senaristin eli var. Böylece hikâye ayrı kafalarda, apayrı boyutlara gelebiliyor.  

Atiye, kendi kimliğini, kendi soyunu bulma yolunda ilerlerken ona engel olan durumlarla da karşılaşır. Dizinin anaerkil bir yapısı olduğunu anneanne, anne ve kızı üzerinden ilerlemesinden görürüz. Atiye, çoğu durumda arkasındaki hiçbir şeyi önemsemeden “yabanıl” benliğinin yoluna doğru ilerler. Orada ne bulacağını bilemese de, aklî dengesinin bozuk olduğuna inandırılsa da ilerleyecek ve başkalaşacaktır. “Hepimiz yola kumun altında yatan dağınık bir iskelet olarak başlarız. Bizim işimiz geçmişi yeniden gün yüzüne çıkarmaktır.” deniyor Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabında. Atiye, beşinci bölümde nihayet kendi mağarasına girecek; annesiyle, kız kardeşiyle ve sevgilisiyle hesaplaşacaktır ve kumun altından adeta yeniden doğacaktır. Dizi; mistik bir yönden, bazen korku unsurlarıyla ilerliyor olsa bile bunların hepsi düşünselde somut bir gerçekliğe dayanır.

“Fazla iyi annenin ölmesine izin ver.” Atiye’nin annesini Başak Köklükaya oynuyor ve sözde Atiye’nin iyiliği için ondan bazı şeyler saklanır. Atiye, annesinin kararlarını çiğneyip kendi yoluna sapınca anneannesiyle karşılaşır. Onu yeniden dirilten ise anneannedir, anneannesinin peşinden gittikçe kendine doğru gidiyor gibidir. Atiye’nin sevgilisini canlandıran Metin Akdülger ise bu hikâyenin Mavi Sakal’ı. Mavi Sakal imgesi, Kurtlarla Koşan Kadınlar’daki bir sevgili imgesi ve bu sevgili erginleşmemiş bir kadını kendine ondan hiç ayrılmayacakmışçasına bağlayan bir sevgili. Atiye, üniversiteden beri bağlandığı bu adama iyi seçimler yapma iç gücüsünü kaybettiği için âşık olduğunu hisseder. Dizideki simge; onun anahtarıdır, bazen o anahtardan kan sızar, Atiye’nin psişik güçlerini açığa çıkartması için onu bir serüvene yollar. Atiye, iç güdülerini takip ettiğinde ise simge dönüşüm geçirecek ve belki de başka bir evrene doğru yol alacaktır.

Zeynep Sarhan

zeynepsarhan@hotmail.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up