Atilla Dorsay’dan Anlamlı Teklif

Manşet Türkiye

necla-nazır-ayse-sasa

Usta sinema yazarı Atilla Dorsay kaleme aldığı bugünkü yazısında anlamlı bir teklifte bulundu.

İnsanlarının birbirlerini inançları yüzünden çok kaba şekilde değerlendirdiği ve yargıladığı bugünlerde usta sinema yazarı Atilla Dorsay  SİYAD ödülleri için Necla Nazır’ı, önümüzdeki Nisan’da yapılacak İKSV- İstanbul Festivali içinse senaryo yazarı Ayşe Şasa’yı ısrarla önerdim. İkisi de çok değerli hanımefendiler.diyerek anlamlı bir çıkış yaptı.

Atilla Dorsay son yıllarda çeşitli festivallerde verilecek olan özel ödüllere katkıda bulunduğunu belirterek, bu yıl SİYAD ve İKSV- İstanbul Festivali için inançları gereği örtünmeyi tercih eden iki değerli ismi önerdiğini belirtti. Dorsay Nazır’ın Umut Dünyası’ndan Kızım Ayşe’ye, Yatık Emine’den Adak’a, Merhaba’dan Merdoğlu Ömer Bey’e unutulmaz rolleri var. Ayşe Şasa ise bir dönemin en önemli yazarlarından biri. Özellikle Atıf Yılmaz ve Yusuf Kurçenli’nin en güzel filmlerini yazmış, ayrıca bize ait bir sinemanın kuramları üzerine de hayli düşünmüş ve yazmış bir ‘kâmil insan’… diyerek nitelediği bu iki ismin teklifine sıcak bakmadıklarını ve kısaca “hayır” dediklerini söyledi.

Atilla Dorsay Mademki bu önemli seçimi yaptılar ve huzuru böyle bir hayatta buldular, bizzat gelip yeni kimlik ve kişilikleriyle ödüllerini alsınlar,” dedim. “İşte ben buyum, artık böyle giyiniyorum, böyle yaşıyorum,” desinler. Çok daha iyi değil mi?
Ama galiba gelmeyecekler. Ayşe Şasa zaten hiç umut vermedi. Necla Hanım ise artık telefonlarıma çıkmıyor. Ama şunu bilsinler: Biz onları çok seviyoruz. Eski hallerini ve tüm yaptıklarını çok sevmiştik. O büyük değişimi ve şimdiki hayat tarzlarını da büyük saygıyla karşılıyoruz. Ve törenlerimize gelseler de gelmeseler de, onlara sevgi, saygı ve hayranlığımızı sunuyoruz.
diyerek yazısını sonlandırdı.

Köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

© Sinefesto

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up