Atilla Dorsay ‘Emek’ İçin Sinema Yazarlığına Veda Etti

Manşet Türkiye

atilla-dorsay-emek

Usta sinema yazarı Atilla Dorsay bugünkü Sabah gazetesinde sinema yazarlığını bıraktığını açıklayan bir yazı yazdı.

“Veda Zamanı” başlıklı yazısında ayrılık nedeni olarak  10 Aralık 2011 tarihinde “Emek Yoksa Ben De Yokum”  başlıklı bir köşe yazısını işaret etti. Dün yaşanılan Emek protestolarının ardından neredeyse Emek Sineması’nın yıkılmaması için hiç bir ümit kalmadı. Bu gelişmeler üzerine Dorsay 2 yıl önce verdiği sözün arkasında durarak sinema yazarlığını bıraktığını açıkladı.

İşte Dorsay’ın ‘Veda Zamanı’ yazısından bir bölüm:

Hem de ülkemizde gerçek birer kültür alanı oldukları hâlâ tartışmalı olan, sıradan insanın gündelik hayatına nüfuz edememiş iki alanda kalem oynatarak: sinema ve şehircilik. Şehircilikte de özellikle İstanbul.

Ama sanıyorum ki bunu başardım. Kimi zaman yaşanan krizlere, hatta kısa süreli ayrılmalara karşın, sonunda Sabah’ta 15 yıl yazdım. Bu basındaki belki en zor ve belalı, ama beni ayni ölçüde mutlu eden maceram oldu.

Ama ayrılma günü geldi.

Bunun temel nedenini biliyorsunuz: “Emek Yoksa Ben De Yokum” başlıklı yazımı hatırlarsınız. Bu sinemanın hem kendisi önemliydi, hem de temsil ettiği kültürel altyapı, tarihsel birikim ve yaşam biçimi. Bugün artık Emek yok.

Onun gerçek ve de simgesel önemini anlatamadık. Sabah bu ve Taksim Parkı, Çamlıca camii vb. konularda sütunlarını bana hep açtı, tüm eleştiri ve uyarılarımı kullandı. Sağ olsunlar…

Ama hiçbir girişimi değiştiremedik, hiçbir şeyi kurtaramadık.

Benim için artık ne sözün, ne de yazının önemi kaldı. Bu belki, artık sessiz kalmanın çığlık atmaktan daha önem kazandığı bir durumdu. Ve bırakmak kaçınılmaz oldu.

Bunca yıldır hep beni koruyup gözeten, uygar ilişkiler kurduğum tüm geçmiş ve bugünkü Sabah patronlarına, yöneticilere, yazar ve gazeteci dostlara, çalışanlara ve emekçilere gönül dolusu teşekkürler. Aynı biçimde, okur denen o büyük okyanusa da.. Yine bir yerlerde, en azından kitaplarda filan buluşmak umuduyla…”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Sinefesto olarak Dorsay’ın bu vedasını üzüntüyle karşılıyoruz. Ama bizi de Dorsay gibi üzen başka bir durum  “sembolik bir anlamda da olsa” ‘Emek Sineması’ gibi yapıların yaşatılmaya çalışılması yerine yıkılması hususunda gayret gösterilmesi.

Sayın Atilla Dorsay’a hem şahsiyet olarak hem de meslekî açıdan bizlere kattığı değerler açısından teşekkür ediyoruz.

© Sinefesto

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up