Atıf Yılmaz’ın Unutulmaz Filmleri

Liste Manşet

Usta yönetmen Atıf Yılmaz, dramadan komediye farklı türdeki filmleri izleyiciyle buluşturmuş, birçok projesiyle halkın beğenisi kazanmayı başarmıştır.

Özellikle köy yaşamını anlatan ve toplumsal içerikli filmlerde başarı sağlayan usta yönetmen, filmlerinin senaryolarını da kendisi yazmıştır.

50’li yılların başından bugüne dek Türk Sineması’nın her döneminde birbirinden başarılı filmlere imzasını atmış olan Yılmaz, uzun soluklu sinema kariyeri boyunca birçok ödülün de sahibi olmuştur. 

Selvi Boylum Al Yazmalım, Hayallarim, Aşkım ve Sen, Aaah Belinda, Ah Güzel İstanbul usta yönetmenin unutulmaz eserlerinden bazılarıdır.

Türk Sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ın unutulmaz eserlerini sizler için derledik. İyi seyirler.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan bu film bugün bile ölümsüz bir eserdir. Yönetmenini gölgede bıraksa da Atıf Yılmaz’ın en iyi filmlerinden biridir. Eser Cengiz Aytmatov’un romanından beyaz perdeye aktarılmıştır.

Aaah Belinda (1986)

Müjde Ar ve Macit Koper’in başrolleri paylaştığı film Atıf Yılmaz’ın gerçek ve düş arasında gidip gelen bir burjuvazi eleştirisidir.

Hayallerim, Aşkım ve Sen (1987)

Film, yetimhanede büyüyen bir gencin sinema yıldızına olan aşkının sinemasal bir serüvene dönüşmesini konu edinmektedir. ‘Sanat filmi’ diye sınıflandırılan bu film Türkan Şoray, Müşfik Kenter ve Oğuz Tunç’u bir araya getirmiştir. Atıf Yılmaz’ın bu filmi festivallerden bolca ödül almıştır.  Filmin senaryosu ise Ümit Ünal tarafından kaleme alınmıştır.

Nihavend Mucize (1997)

Haluk Bilginer’in performansının üst seviyelerde olduğu film Atıf Yılmaz’ın fantastik komedi sinemasında verdiği eserlerdendir.

Kibar Feyzo (1978)

Yapıldığı dönemin sosyal koşulları göze alındığında müthiş bir eleştirel yapısı olan Kibar Feyzo, ağalık sistemi, başlık parası, sendikalaşma başta olmak üzere birçok meseleye parmak basan önemli bir Atıf Yılmaz filmidir.

Ah Güzel İstanbul (1966)

Sadri Alışık’ın olağanüstü oyunculuğu ve İstanbul’un naif ama kötü adamlarla dolu olduğu film, Atıf Yılmaz’ın en güzel filmlerindendir. Şöhret olmaya çalışan bir kız ve gönül adamı bir mirasyedinin aşk hikayesini anlatır.

Şekerpare (1983)

Atıf Yılmaz’ın en çok seyredilen filmlerinden olan Şekerpare, hem bir düzen eleştirisi hem de orta oyunlardan esinlenmiş üslubuyla usta yönetmenin sinemasında ayrı bir yere sahiptir.

Arkadaşım Şeytan (1988)

Mazhar-Fuat-Özkan üçlüsünün kendilerini canlandırdığı bu fantastik film, Ali Poyrazoğlu’nun ‘şeytan’ tiplemesi ile akıllara kazınmıştır. Arkadaşım Şeytan, Atıf Yılmaz’ın fantastik eserlerinden biridir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up