Ateşin Üşüdüğü Yer

Eleştiri Manşet

yazar_serkanbastimar

Her koyunun kendi bacağından asılmadığı, ateşin düştüğü yeri değil epey geniş bir alana tesir ettiği bir çağdayız. Kayıp kuşakların, yaşamların mülteci kelimesi ile özetlendiği bir zamandayız.

Yüzyılımız,  önceki yüzyıldan devraldığı mültecilik mevzuunu eksiltmeden büyütüyor.

Daha 2 yıl öncesinde Türkiye’deki mülteci sayısı için 100 bin rakamının psikolojik sınır addedildiğini konuşurken bugün 3 milyona yakın Suriyeliyi vatanımızda misafir ediyoruz. Hatta ve hatta vatandaşlık verilmesi konusunu misafirin önünde kavga ederek konuşuyoruz. Görüşünüz ne olursa olsun, ben bunun için bu mevzuya girmiyorum ama empati denen şeyi de hatırlatmadan edemiyorum maalesef. 

Bir gazeteci olarak ‘mülteci’ konusunun ekrana, manşetlere yansıyanından on bin kat acısını haber yaptım ya da gördüm yapamadım; hatta midenin ve psikolojinin kaldıramayacağını düşünüp öteledim birçoğunu. Klavyeyi kırdığım da oldu,  hüngür hüngür ağladığım da. Aylan bebeklerden on binlercesini tuzlu suyla dolu mezarlara uğurladım.

Bugün vizyona giren Denizdeki Ateş filmi de yukarıda bahsettiğim konuyu ele alıyor. Mültecilerin umuda yolculuğunu. İlk umutları sağ kalabilmek olan o insanların yaşamak için ölümü bile göze aldıkları yolculukları. Sonrası Allah kerim.

Gianfranco Rosi’nin yönettiği Denizdeki Ateş, Avrupa’ya doğru yola çıkan ve ölümle burun buruna gelen Afrikalı mülteciler ile onların varmak istediği Lampedusa Adası sakinlerine bizi misafir ediyor. Bir yanda hayatın küçük kaygılarla devam ettiği ada ve adaya canı pahasına gitmeye çalışan kara bahtı teninden kara siyahiler.

Türkiye’de olsa bir Sahil Güvenlik Komutanlığı propagandasına dönüşecek olan olayı olabildiğince bağımsız çeken Gianfranco Rosi, sizi çarpıcı gerçeğe çarpa çarpa davet ediyor. Haddinden fazla insanla doldurulmuş sırça  teknelerle yola düşenlerin, yolda düşenlerin halini düşünmek isteyenlerin öyküsü Denizdeki Ateş, içinizi üşütecek ancak belki de vicdanınızın buzlarını eritecek.

Bir kez olsun aynı şeyleri hissetmeyi başaran insanlar ömürleri boyunca birbirlerini anlayacaktır demiş ya Tarkovsky, ben de sizi mültecilerin yaşadıklarını hissetmeye davet ediyorum. Denizdeki Ateş haftanın en iyisi.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up