Ateş Kara Düşünce

Genel

Oktay Çelik / 6. Kare

Bir Özcan Alper filmi olan Sonbahar, bir yandan Karadeniz’in muhteşem manzarasını bir belgesel tadında ekrana taşırken, diğer yandan yaşandığı dönemin siyasi olaylarını eleştirel bir bakış açısıyla izleyicisine sunuyor.

Hikâyede ana karakter olan Yusuf bir devrimcidir.  Üniversitedeyken idealleri uğruna hapse düşer ve gençliğinin en güzel yıllarını hapiste geçirir. Hastalığının etkisiyle cezası düşürülür ve son günlerini geçirmek için hayata başladığı yere, köyüne geri döner.

Filmde öne çıkan özlem duygusunu her açısıyla anlatılıyor. Yusuf’un memleketine özlemi, annesine, geçmişine, kaybettiklerine ve hiçbir zaman sahip olmadıklarına olan özlemi. Hapisten çıktığında memleketine giden Yusuf’u bekleyen tek kişi ise annesidir. Geçen yıllar içinde annesi eşini kaybetmiş, kızını evlendirmiştir. Bu Karadeniz köyünde, kendi halinde ve yalnız yaşamını sürdürürken, oğlunu bekler. Yusuf’un gelmesiyle birlikte yıllardır  annesinin boğazında düğümlenen acı, çözülür. Yusuf’un kapıdan girişi her şeyi fazlasıyla özetliyor aslında…

Yusuf’un en yakın arkadaşı Mikail’le konuşmaları ise beraber geçiremedikleri gençlikleri ve kaybettikleri üzerinedir. Mikail artık sadece yaşlıların kaldığı köyden hoşnutsuzdur ama yeni bir hayat kuracak gücü de yoktur ve hayatın akışına kendini bırakmıştır.

Yusuf geceleri kâbuslar yüzünden uyuyamaz. Gündüzleri yeni uğraşlar bulduğu için biraz daha huzurlu geçirir.  Bir yandan en yakın arkadaşının oğluna matematik dersi verir, diğer yandan geçmişinin en önemli ayrıntılarından olan bir tuluma can vermeye çalışır. Yusuf kendine sıradan bir hayat kurarken, aşk, Yusuf’un kapısını çalmak ve hayatını yeniden alt üst etmek üzere yola çıkmıştır bile… . Mikail’in ısrarı ile gittiği meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Elka ile karşılaşır ve âşık olur. Elka ülkesini bırakıp gelmiş ve burada hayatını fahişelik yaparak kazanmaktadır. Yusuf’un yaşama sevinci yeniden yeşerir adım adım ölüme yaklaşırken. Zamansız bir aşktır onların ki.

Elka, artık Gürcistan’a dönme zamanı geldiğine inanır ve Yusuf’ta bu yolculuğa katılmak ister. Ama Yusuf için artık çok geçtir, çünkü onun yolculuk zamanı da gelmiştir. Yusuf’un sonbaharı bitmiştir. Annesi ise bahar mevsimini beklemektedir. Yusuf’un baharda bir kızla tanışıp mutlu olacağına inanmaktadır. Fakat Yusuf, annesini son kez tulum çalarak mutlu edecektir.

Sonbahar, bir dönemdeki kuşağa ışık tutarken, Yusuf’un ve ailesinin bu durumdan nasıl etkilendiğini göz önüne getiriyor ve Yusuf ölürken yakılan ağıt o kuşağa ithaf ediliyor. Sonbahar, hiçbir ajitasyona yer vermeden, aşkı, sevgiyi, özlemi ve ölüme gidişi kare kare fotoğraf tadında anlatıyor.

Oktay Çelik
oktay.celik@sinefesto.com 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

2 Yorum

  1. yorumunuzdan sonra bu filmi izlemek farz oldu .teşekkür ediyorum.

    Reply
  2. Kesinlikle çok yerinde bir yazı olmuş. Filmdeki duyguyu yazınızda da hissetmek mümkün. Ayrıca en sevdiğim filmler arasında olması itibariyle de tercihinizden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. sevgiler…

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up