Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Ateş Kara Düşünce

Yayınlandı

tarihinde

Oktay Çelik / 6. Kare

Bir Özcan Alper filmi olan Sonbahar, bir yandan Karadeniz’in muhteşem manzarasını bir belgesel tadında ekrana taşırken, diğer yandan yaşandığı dönemin siyasi olaylarını eleştirel bir bakış açısıyla izleyicisine sunuyor.

Hikâyede ana karakter olan Yusuf bir devrimcidir.  Üniversitedeyken idealleri uğruna hapse düşer ve gençliğinin en güzel yıllarını hapiste geçirir. Hastalığının etkisiyle cezası düşürülür ve son günlerini geçirmek için hayata başladığı yere, köyüne geri döner.

Filmde öne çıkan özlem duygusunu her açısıyla anlatılıyor. Yusuf’un memleketine özlemi, annesine, geçmişine, kaybettiklerine ve hiçbir zaman sahip olmadıklarına olan özlemi. Hapisten çıktığında memleketine giden Yusuf’u bekleyen tek kişi ise annesidir. Geçen yıllar içinde annesi eşini kaybetmiş, kızını evlendirmiştir. Bu Karadeniz köyünde, kendi halinde ve yalnız yaşamını sürdürürken, oğlunu bekler. Yusuf’un gelmesiyle birlikte yıllardır  annesinin boğazında düğümlenen acı, çözülür. Yusuf’un kapıdan girişi her şeyi fazlasıyla özetliyor aslında…

Yusuf’un en yakın arkadaşı Mikail’le konuşmaları ise beraber geçiremedikleri gençlikleri ve kaybettikleri üzerinedir. Mikail artık sadece yaşlıların kaldığı köyden hoşnutsuzdur ama yeni bir hayat kuracak gücü de yoktur ve hayatın akışına kendini bırakmıştır.

Yusuf geceleri kâbuslar yüzünden uyuyamaz. Gündüzleri yeni uğraşlar bulduğu için biraz daha huzurlu geçirir.  Bir yandan en yakın arkadaşının oğluna matematik dersi verir, diğer yandan geçmişinin en önemli ayrıntılarından olan bir tuluma can vermeye çalışır. Yusuf kendine sıradan bir hayat kurarken, aşk, Yusuf’un kapısını çalmak ve hayatını yeniden alt üst etmek üzere yola çıkmıştır bile… . Mikail’in ısrarı ile gittiği meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Elka ile karşılaşır ve âşık olur. Elka ülkesini bırakıp gelmiş ve burada hayatını fahişelik yaparak kazanmaktadır. Yusuf’un yaşama sevinci yeniden yeşerir adım adım ölüme yaklaşırken. Zamansız bir aşktır onların ki.

Elka, artık Gürcistan’a dönme zamanı geldiğine inanır ve Yusuf’ta bu yolculuğa katılmak ister. Ama Yusuf için artık çok geçtir, çünkü onun yolculuk zamanı da gelmiştir. Yusuf’un sonbaharı bitmiştir. Annesi ise bahar mevsimini beklemektedir. Yusuf’un baharda bir kızla tanışıp mutlu olacağına inanmaktadır. Fakat Yusuf, annesini son kez tulum çalarak mutlu edecektir.

Sonbahar, bir dönemdeki kuşağa ışık tutarken, Yusuf’un ve ailesinin bu durumdan nasıl etkilendiğini göz önüne getiriyor ve Yusuf ölürken yakılan ağıt o kuşağa ithaf ediliyor. Sonbahar, hiçbir ajitasyona yer vermeden, aşkı, sevgiyi, özlemi ve ölüme gidişi kare kare fotoğraf tadında anlatıyor.

Oktay Çelik
oktay.celik@sinefesto.com 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum

2 Comments

  1. ege doruk

    01 Kasım 2011 at 21:48

    yorumunuzdan sonra bu filmi izlemek farz oldu .teşekkür ediyorum.

  2. seda

    04 Aralık 2011 at 23:45

    Kesinlikle çok yerinde bir yazı olmuş. Filmdeki duyguyu yazınızda da hissetmek mümkün. Ayrıca en sevdiğim filmler arasında olması itibariyle de tercihinizden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. sevgiler…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler