“Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli TRT’de Başlıyor

TV'de Sinema

yeşim-taşı-gecidi

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Başkenti Ajansı tarafından Kalıcı Eserler Projesi kapsamında yaptırılan “Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli için İstanbul’da tanıtım gecesi düzenleniyor.

Yedirenk Film-Yapım tarafından gerçekleştirilen ve 13 bölümden oluşan belgeselin tanıtımı için 18 Haziran 2014 günü saat 19.00’da MÜSİAD Genel Merkezinde düzenlenecek olan gala programında ayrıca bir de çekimin kamera arkası fotoğraflarından oluşan sergi düzenleniyor.

İpekyolu denince akla ilk gelen, bir ticaret yolu olması. Bu yol asırlarca dünya ticaretinde çok önemli rol oynamış. Ancak bu yol, ekonomiden öte,  kültür-sanat ve bilim köprüsüdür aynı zamanda. Medeniyetlerin karşılıklı olarak etkilendiği, beslendiği bir zemindir İpek Yolu. Birlikte yaşama ve hoşgörü kültürü de bu havzada boy vermiştir.

Bu belgesel, belki de ilk defa İpek Yoluna bu gözle bakıyor ve Batı’nın sadece kendisini merkeze aldığı belgesellerden farklı olarak, bizim gözümüzden meseleyi ele alıyor.

Belgeselin çekimleri şu ülkelerde yapıldı:  Çin ( Doğu Türkistan), Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Nahçıvan, Azerbaycan, Kırım, Romanya, Macaristan, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan  ve Türkiye.

BELGESEL TRT AVAZ’DA YAYINLANACAK

“Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli ilk defa TRT Avaz kanalında yayına başlıyor. Belgeselin birinci bölümü 14 Haziran Cumartesi günü saat 14.15’te yayınlanacak.

Yapımcı: Yedirenk Film-Yapım

Süresi: 26 dakika

Bölüm sayısı: 13 bölüm

Danışman: Prof. Dr. Ahmet Taşağıl-Mimar Sinan Ün. Öğretim Üyesi

Yönetmen: Ekrem Borazan

Müzik: Gökhan Tamir

BÖLÜMLER İÇERİKLERİ

1-XİAN; BATIYA AÇILAN KAPI

2-UYGARLIK VE UYGURLAR

3-“DEDİM KIZ SULTAN MUSEN”

4-BİR ANADOLU KASABASI; HOTAN

5- KAŞGAR; TÜRK DİLİNİN BEŞİĞİ

6- YESEV’E GİDEN YOL

7-TİMUR’UN TORUNU OLMAK

8- BUHARA’NIN ALTINLARI

9- HAREZM’İN ALGORİTMALARI

10- IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR

11- ODLAR ÜLKESİ

12-ÇİN SEDDİNDEN RUMELİ’YE

13- KÖPRÜ

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up