Bizimle İletişime Geçin

TV'de Sinema

“Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli TRT’de Başlıyor

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Başkenti Ajansı tarafından Kalıcı Eserler Projesi kapsamında yaptırılan “Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli için İstanbul’da tanıtım gecesi düzenleniyor.

Yayınlandı

tarihinde

yeşim-taşı-gecidi

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Başkenti Ajansı tarafından Kalıcı Eserler Projesi kapsamında yaptırılan “Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli için İstanbul’da tanıtım gecesi düzenleniyor.

Yedirenk Film-Yapım tarafından gerçekleştirilen ve 13 bölümden oluşan belgeselin tanıtımı için 18 Haziran 2014 günü saat 19.00’da MÜSİAD Genel Merkezinde düzenlenecek olan gala programında ayrıca bir de çekimin kamera arkası fotoğraflarından oluşan sergi düzenleniyor.

İpekyolu denince akla ilk gelen, bir ticaret yolu olması. Bu yol asırlarca dünya ticaretinde çok önemli rol oynamış. Ancak bu yol, ekonomiden öte,  kültür-sanat ve bilim köprüsüdür aynı zamanda. Medeniyetlerin karşılıklı olarak etkilendiği, beslendiği bir zemindir İpek Yolu. Birlikte yaşama ve hoşgörü kültürü de bu havzada boy vermiştir.

Bu belgesel, belki de ilk defa İpek Yoluna bu gözle bakıyor ve Batı’nın sadece kendisini merkeze aldığı belgesellerden farklı olarak, bizim gözümüzden meseleyi ele alıyor.

Belgeselin çekimleri şu ülkelerde yapıldı:  Çin ( Doğu Türkistan), Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Nahçıvan, Azerbaycan, Kırım, Romanya, Macaristan, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan  ve Türkiye.

BELGESEL TRT AVAZ’DA YAYINLANACAK

“Atayurt’tan Anayurda” İpekyolu Belgeseli ilk defa TRT Avaz kanalında yayına başlıyor. Belgeselin birinci bölümü 14 Haziran Cumartesi günü saat 14.15’te yayınlanacak.

Yapımcı: Yedirenk Film-Yapım

Süresi: 26 dakika

Bölüm sayısı: 13 bölüm

Danışman: Prof. Dr. Ahmet Taşağıl-Mimar Sinan Ün. Öğretim Üyesi

Yönetmen: Ekrem Borazan

Müzik: Gökhan Tamir

BÖLÜMLER İÇERİKLERİ

1-XİAN; BATIYA AÇILAN KAPI

2-UYGARLIK VE UYGURLAR

3-“DEDİM KIZ SULTAN MUSEN”

4-BİR ANADOLU KASABASI; HOTAN

5- KAŞGAR; TÜRK DİLİNİN BEŞİĞİ

6- YESEV’E GİDEN YOL

7-TİMUR’UN TORUNU OLMAK

8- BUHARA’NIN ALTINLARI

9- HAREZM’İN ALGORİTMALARI

10- IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR

11- ODLAR ÜLKESİ

12-ÇİN SEDDİNDEN RUMELİ’YE

13- KÖPRÜ

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

23 Nisan 2021 Cuma akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

23 Nisan 2021 Cuma akşamı televizyon filmleri.

Açlık Oyunları (The Hunger Games) – Beyaz TV Saat: 19.30

Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve arkasından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı Açlık Oyunları düzenlenmektedir. 24 farklı yarışmacı bütün televizyon seyircilerinin gözleri üzerindeyken, rakiplerini eleme ve hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Katniss’in 16 yaşındaki kız kardeşi Primrose, maden yataklarıyla ünlü eyaletin kadın yarışmacısı olarak seçildiğinde Katniss onun yerini almak için gönüllü olur.

Yolcu (The Commuter) – Show TV Saat: 23.15

Michael, monoton ve sakin bir hayat yaşayan işadamıdır. Aynı zamanda aile babası olan Micheal’ın evlilik hayatı bir gün tepetaklak olur. Her gün işe giderken kullandığı trende bulunan gizemli bir yabancının kimliğini ortaya çıkarmak zorunda kalan ve bir komplonun içine düştüğünü fark eden Michael, trendeki yolcuların hayatını kurtarmak için zamana karşı mücadele etmek zorunda kalır.

 Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (At Eternity’s Gate) – TRT 2 Saat: 21.30

Vincent Van Gogh’un eserinden adını alan film, usta sanatçının buhranlı hayatından bir dönemi yansıtıyor. “At Eternity’s Gate” (Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında), bu akşam 21.30’da TRT 2’de.

İrtifa (Altitude) – Beyaz TV Saat: 22.00

FBI ajanı Gretchen Blair, Washington D.C.’ye gitmek için yola çıkar. Uçakta yanında oturan yolcu ile muhabbet eden Blair, ondan şaşırtıcı bir teklif alır. Yolcu, içinde bulunduklarını uçağın kaçırılmak üzere olduğunu söyler ve kendisini uçaktan kurtarma karşılığında Blair’e 75 milyon dolar ödemeyi vaat eder. Blair, yolcunun anlattıklarını başta ciddiye almaz ama uçağın kontrolünün bir grup hırsız tarafından ele geçirilmesi üzerine şaka olmadığının farkına varır. Çalınmış bir ganimeti uçakta arayan hırsızlar uçağın altını üstüne getirirler. Kendisini havada karmaşık bir soygunun içinde bulan Blair, yolcuları kurtarmak için savaşır.

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

22 Nisan 2021 Perşembe akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

22 Nisan 2021 Perşembe akşamı televizyon filmleri.

Paris’ten Sevgilerle (From Paris With Love) – Beyaz TV Saat: 19.30

Fransa’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde görevli James Reece, Paris’te güzel sevgilisiyle birlikte kıskanılası bir yaşam sürmektedir. CIA için elçilikte alt düzey bir görevde çalışan James’in tek istediği daha yüksek mertebeye sahip bir ajan olmaktır. Hiç beklemediği anda bir işe üst düzey görevli olarak atandığında, ne kadar şanslı olduğuna inanamayacaktır. Ancak sevinci, yeni ortağı Charlie Wax ile tanışıncaya kadar sürer.

Güvercin Hırsızları – TRT 2 Saat: 21.00

En büyük zevki güvercin çalmak olan Mahmut, kayıp güvercinini ararken İsmail ile karşılaşır ve bu hayatının dönüm noktası olur. Genç yönetmen Osman Nail Doğan’ın ilk uzun metraj filmi “Güvercin Hırsızları”, bu akşam 21.30’da TRT 2’de.

Paranoya (Paranoia) – Beyaz TV Saat: 21.15

Adam Cassidy uzun zamandır bir parçası olduğu Wyatt isimli önemli bir telekomünikasyon şirketinde iyi bir kariyere sahip olmak için var gücüyle ve büyük bir hırsla çalışmaktadır. Ancak anlık bir dikkatsizliğinden kaynaklanan ufacık bir hataya sebep olması şirketin önemli miktarda para kaybetmesine neden olur. Bu nedenle de patronu Nicholas Wyatt’ı bir hayli zor bir durumda bırakır. Bu hatayı telafi etmesi ise ilginç bir görevle mümkün olacaktır. Jack Goddard’ın yönettiği rakip firmaya transfer olup, Wyatt için muhbirlik yapması gerekecektir. Varlıklı bir adam olmanın ve lüks arabalara sahip olmanın hayallerini kuran Adam, acımasız ve iki yüzlü piyasanın maşalarından biridir.

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

21 Nisan 2021 Çarşamba akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

21 Nisan 2021 Çarşamba akşamı televizyon filmleri.

Aykırı (The Outsider) – Beyaz TV Saat: 19.30

Kızının öldüğü söylenen İngiliz askeri müteahhit Lex Walker; Los Angeles’a geldiğinde ölü bedenin kızına ait olmadığını görür ve bu konu hakkındaki soruşturmayı başlatır.

Bir Efsanenin Hayatı (Life of a King) – Beyaz TV Saat: 21.30

Uzun yıllarını hapiste geçiren Eugene Brown, içeride kaldığı süre içinde farklı bir insan haline gelmiştir. Satranç oynamayı öğrenen Eugene, hayatın da satrancın kurallarına göre yaşanması gerektiğine inanmıştır. Dışarı çıktığında ise tek amacı, zor şartlar altında yaşayan sorunlu gençlere bu felsefeyi aşılamak ve onlara hayatta daha başka seçeneklerin de olduğunu öğretebilmektir.

HATFIELDS & MCCOYS – TRT 2 Saat: 21.00

History Channel’dan üç bölümlük bir western. Batı Virginia’da birbirilerine düşman olan iki aile Hatfield’lar ve McCoy’ların öyküsü. Dizinin başrollerinde ise iki büyük isim var; Kevin Costner ve Bill Paxton.

Okumaya Devam Et

Popüler