Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Aşk’ın Yüzde Doksan Dokuzu

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

–          Karşılıksız sevmem insanları

–          Ne bekliyorsun?

–          Bilmem hiç düşünmedim.

                                                                                                    (Her Gece Bodrum)

 

#aşkın%99u diye bir hashtag vardı geçenlerde Twitterda. Ben de hemen beklemek cevabını vermiştim düşünmeden…
Belki de doğruluğundan emin olduğum tek cevaptı bu.

Necip Fazıl da

Ne hasta bekler sabahı / ne taze ölüyü mezar / benim seni beklediğim kadar

dememiş miydi aşkını anlatırken?

28996_10151523040448729_1583458402_n
 

Aşkın en büyük belirtisi beklemek… Yağmur altında beklediğinden verem olan âşıklardan geçilmeyen Yeşilçam filmleri ile büyüdüğüm için bana öyle geliyor yoksa… Sizce de öyle değil mi?  Hatta “Ne kadar bekleyebiliyorsan o kadar seviyorsun “diye bir genellemeye varsak yanlış mı olur?

***

Osmanbey metrosunda zaman zaman kanun çalan amca ile sıkıldığı halde sırf kocasını sevdiğinden yalnız kalmasın diye yanında bekleyen teyze nasıl şu hayatta gördüğüm en büyük âşıklarsa a werewolf boy benim şu zamana kadar izlediğim en büyük aşklardan biri…

Filme başlamadan bitiriyorum nerdeyse.

 A werewolf boy genç hasta ergen bir kız çocuğu ile geçmişini tam çözemediğimiz fakat sahipsiz olduğunu hemen anlayıverdiğimiz, sevgi görmemiş bir genç çocuğun hikâyesi. Etraftaki heyecanla konuşan insanlara rağmen biri konuşamayan, diğeri ise konuşmayı fazla sevmeyen iki genç birbirleri ile iletişime geçtiklerinde aralarında kaçamadıkları saf masum bir aşk başlıyor. Bu yüzden fantastik öğeler barındırmasına rağmen aşkın üstünlüğü onu en iç burkan romantik filmlerden biri yapmaya yetiyor.

 Chul-Soo (wolf-boy) un dünyaya yeni gelen bebek bakışları ve Soon-Yi nin çaresizliği gerçekliği yüzünüze çarparken; film uzak bir kasabada geçse de dönemin yaşam şartlarını, aile yapısını, gelenekleri ve kültürü de fısıldıyor ama en çok da yaratılmış olmanın kusurluluğunu gözler önüne seriyor.

A werewolf boy benim büyük fanı olduğum Güney Kore sinemasının güzel örneklerinden biri.

Güney Kore sinemasını az çok izleyenler onu diğer sinemalardan farkını, neler bulabileceklerini bilirler. Güney Kore filmlerinde değişik bir ışık çarpar gözümüze önce; rüya gibi buğulu… Güney Kore’ nin o herkesi mutlu eden uzak ülke olduğunu, bir masalın içine düştüğünüz izlenimini veren… Bu yüzden hikâyede bir kurt adam olması çok da olağanüstü gelmez; masal dünyasına dalıverirsiniz.

 Alacakaranlık (Twilight) gibi efekt bombardımanına tutulmazsınız; bambaşka bir içine alıveriştir bu.  Vampir neden vampir? , Kurt adam neden kurt adam? açıklar size; diğer filmler gibi nedensiz kabul etmenizi beklemez. Alt metni sağlamdır Güney Kore fantezi filmlerinin bu yüzden de izlemesi keyiflidir ve düşünmeden tavsiye edilir.

Beklemek demiştik…

Kiminin aşkı karşısındakinden bekler çünkü karşılıksız âşık olamayacak kadar gücenmiştir aşka…  Kimi ise toydur daha; karşılıksız bekler… Kavuşanlar beklemez mi sanırsınız onlar da mesaj atsın, gülsün, seni seviyorum desin diye bekler…

 Beklemek gönül işidir;  gönülsüz beklemek zorunda olanlar sadece resmi bayramlarda yağmur altında okul kortejlerinde ıslanan öğrencilerdir.

ve bu filmden öğrenebileceğiniz tek bir şey varsa o da birine

              “Bekle beni. Senin için döneceğim.” derken çok dikkatli olmanız gerektiğidir…

Güzel seyirler…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler