Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Aşkın Dayanılmaz Ağırlığı

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

2008 yılında vizyona giren Ayat Ayat Cinta /Aşkın Ayetleri Endonezya’da , Müslümanlara karşı olan ön yargıları değiştirmek için bir romandan uyarlanarak çekilen bir filmdir.

Büyük bir ilgi ile karşılanmış, devlet erkanının bile ilgisini çekmiş, festivallere katılmış ve gişe rekorları kırmıştır.

ayat ayat cinta

Bu çok sevilen ve izlenilen filmin kahramanı Fahri, El ezher Üniversitesinin en gözde öğrencilerinden biridir. İslam ahlakıyla ahlaklanmış bir gençtir. Şeyhinin biriciğidir. Kimsenin kalbini kırmamaya özen gösterir. Bu ve bunun gibi nadide huylarıyla dinin en güzel temsilcilerindendir. Eşine benzerine az rastlanır Müslümanlardandır.

En belirgin huylarından biri de merhametli oluşudur. Mesela bir kadını ağlarken görmeye dayanamaz. Bu da onun başına türlü belalar açacaktır.Fahri maraz doğar ihtimali var diye kimseye iyilik etmekten kaçmaz.

Ama Fahi’nin bu alçakgönüllüğü, herkese iyi davranması ve merhameti çevresindeki kızlar tarafından yanlış anlaşılır. Çünkü maalesef çevrelerinde Fahri’ye benzeyen yani olması gerektiği gibi bir erkek daha yoktur. Yüzündeki nur fark edilmeyecek gibi değildir.

Film bazen “Ne Fahriymiş arkadaş!” dedirtse de Fahri’ye olan bu iltifatın nedeni apaçık ortadadır. Onun güzelliğini Kuran-ı Kerim’i iyi bilen, ondan bir adım bile şaşmaktan korkan ama dinin yanlış anlaşılmaması için de korkusuz bir cengavere dönüşebilen, sünnet ehli bir Müslüman olmasından kaynaklanmaktadır.

fahriii

Böyle bir adama hayran olmamak ve ondan sevgi dilenmemek elde değildir.
Bu yüzden de Maria , Nurul, Nuria ve Ayşe ; Fahri’ye hayran olduklarını bir şekilde dile getirirler. Noura iyilik gördüğü tek erkeğe, Nurul belki kendinde olmadığını düşündüğü bilgiye sahip adama, Ayşe Fahri’nin ahlakının güzelliğine, Maria ise Fahri’deki İslam’ın vücut bulmuş haline aşıktır.

Durmadan aldığı aşk mektuplarından haya eden Fahri, mektupları  kutsal bir emanet gibi şeyhine saklaması için verirken bir yandan da bu teveccühlerin kalbini kirlettiğini düşünür.

Bir kalpte iki sevgili olmaz diye düşünerek kalbinde Allah’ tan başka sevgili bulunmasını istemeyen Fahri taarrüfte bulunur ve şeyhinin onun için münasip bulduğu insanla evlenir. Evliliğinde bazı küçük sorunlar olsa da mutludur Fahri… Fakat  hayranlıkla karıştırılan aşk, Fahri ‘nin başına dert olur.

fahri<

Ne var canım herkes sevdiğine sevdiğini söylesin zaten Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa ona sevdiğini söylesin.” [Ebû Dâvud, Edeb 122, (5124); Tirmizî, Zühd 54, (2393).]
demekle olmaz. Çünkü hadiste geçen söz erkeklerin erkeklerle gönül muhabbetlerini arttırmaları için birbirlerini dinlemeye nasihat etmeye fırsat bulabilmeleri amacıyla söylenmiştir.

Ayrıca Bağdadî der ki: “Bu teşvik, sevginin Allah için olması şartına bağlıdır.
Dünyevî bir tamah veya hevâ için olan sevginin bildirilmesi mevzubahis değildir. Dünya ve ihsan için sevgi izhâr etmek bir dalkavukluk ve düşüklüktür.”

Yani hadis bilmek yetmez hadislerin ne şartlarda söylendiğini de bilmek gereklidir.

Ama tabi ki yaptığımız her şey hadislerde geçecek diye bir zorunluluk yoktur.
Yine de bir Müslüman’ın söylediği söz karşısında, muhatabının ne tepki vereceğini, söylediklerinin onu nasıl etkileyeceğini düşünmesi icap eder.
Hayatımız bir Amerikan filmi değildir ki; birine sevdiğimizi söylediğimizde sadece gururumuz incinir mi diye kendimizi düşünelim.
Birine “Seni Seviyorum” demek büyük bir ağırlıktır ve karşımızdaki insanın ruhunda açabileceğimi yaraları da hesaba katmamız gerekir. Bu yüzden de bazen Seni Seviyorum derken özür de dilemek gerekir ; Özür Dilerim, Seni Seviyorum

“Aga seviyorsan git konuş bence” kadar kolay değildir hiçbir şey… Sevdiğini söylemek bile bazen çok bencil bir davranış olabilir. Kimseye kendi aşkınızın dayanılmaz ağırlığını yüklemeye hakkınız yoktur.

*Yazının devamı spoiler içermektedir

ayat-ayat-cinta

Hele hele Noura ‘nın yaptığı gibi aşkınıza karşılık bulamadığınız için bir adama iftira edip fitne fesatla onu ailesinden ve sevdiklerinden ayırmak sevgiyle hiç ilgisi olmayan bir durumdur.

Fahri Noura ‘nın fitnesi yüzünden hapse düşünce, hücrede bir deli ile karşılaşır. Deli, Fahri ile bir yandan dalga geçerken bir yandan da ona Medrese-i Yusufiye’de olduğunu, sitem etmemesini ve sabırlı olması gerektiğini söyler.
Böylece bir Yusuf hikâyesinde olduğumuzu hissederiz fakat Züleyha’sı yoktur bu hikayenin.
Pişman olan bir kadın vardır belki ama Züleyha gibi pişman olmak her hatun kişinin de harcı değildir.
Fitne açığa çıksa da bu olaylar sorasında Fahri , Ayşe ve Maria kendilerini bir poligaminin içinde bulurlar.

mariia ayet

Sevginin, aşkın söylenilen değil hissedilen bir şey olduğunu bize gösteren Maria, Fahri’sine kavuşur. Fakat Fahri bu durumu hiç istememiş ve altından kalkamayacağı bir duruma düşmüştür. Her ne kadar adil davranmaya çalışsa da samimiyeti ile tanınan Fahri memnun olmadığında bunu söyleyecek kadar da dürüsttür. Bu durum hepsini mutsuz eder.

Fakat Maria sonunda Fahri’ye değil de İslam’ın kendisine aşık olduğunu, içindeki Mısır’ın ruh arkadaşı Nil’in; Fahri değil de Allah (c.c) olduğunu anladığında ikisinin arasından ayrılır, asıl sevgilisine kavuşur ve gerçek bir mutlu sona erişir.

-Allah hepimize aşkını bulmayı nasip etsin
-AMİN

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

 1. sedef

  23 Mart 2014 at 13:37

  ” Nazik kalpli bir adama…
  Uzun zamandır acıdan başka birşey tatmadım.
  Acı çekerek kararmıştım.
  Allah’tan başka kalbimde kimse yoktu.
  Ama sen nurunla geldin.
  Sana yakın olmak istiyorum.
  …öptüğün bir alnım…
  sildiğin gözyaşlarım olsun istiyorum…
  Her zaman senin nurunun özlemini duyan birinden

  insan içinde bir iman bir de imansızlık taşır. şanslıysanız imanınız genç ve aklı başında imansızlığını ise yaşlı kuru kaknem bir ihtiyardır ondan uzak durmak istersiniz.
  Erkeklere de iftira atılabilir onlar hakkında da fitne yayılabilirmiş,…
  Eğer erkekler islamı gerçekten yaşşasaydı bir Fahri’ye bunca kız düşer miydi acaba?

  sevmek sabır ve ihlas ile bütünlendiğinde anlam kazanır. acele ile yangından mal kaçırır gibi gönlünü açmak kimi zaman felaket getirip insanı hırslandırma ihtimali yüksektir.
  ama bu hırstan tövbe edip ders çıkarabilen bir bakıma şanlıdır.Çünkü bazı ihlaslı töbeeri edebilmek için günah /hata yolundan geçmek gerekir.
  Allah günahlarımızı bağışlasın İnşallah.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler