Aşka Bakış Açımızı Değiştirecek 10 Film

Liste Manşet

Rıfat Can Cihangir hazırladı…

eternity-and-a-day

Eternity and a Day / Theodoros Anglelopoulos 1998 IMDb 7.8

Alexander edebiyat çevrelerince tanınan bir yazardır ancak aniden yakalandığı amansız bir hastalık tüm hayatını gözden geçirmesine sebep olacaktır. Geçmişi hatırladıkça ölüm, sevgi ve arkadaşlık üzerine daha sık düşünmeye başlayan Alexander, bu yalnızlığı tanıdığı mülteci bir çocukla kırmaya çalışır.

Boş Ev

Bin Jip / Kim Ki-duk 2004 IMDb 8.4

Tae-suk apartmanlara motorla ilan dağıtan ve gördüğü boş evlerde yaşamını sürdüren motosikletli bir çalışandır. Girdiği evlerde bozuk aletleri onararak borcunu ödemeye çalışan Tae-suk bir gün boş olduğunu sandığı evde yalnız olmadığını öğrenecektir.

Sil Baştan

Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004 IMDb 8.3

Barish iki yıldır aşk yaşadığı sevgilisi tarafından sarsıcı bir haber alır. Sevgilisi teknolojik bir deneyde Barish’i kafasından sildirmiştir. Barish ise bu ızdırabı atlatamayacak ve bu teknolojik testlere dahil olup bilişsel süreçte sevgilisine kavuşmaya çalışacaktır.

Angel-A

Angel–A / Luc Besson 2005 IMDb 7.1

Andre Fransa’daki iş adamları ve mafyaları yüklü bir borcu olan beceriksiz bir dolandırıcıdır. İçinden çıkamadığı bu hesap borcu onu intihara sürüklese de bir melek olan Angel-A’yla bu vesileyle tanışacaktır.

Maç Sayısı

Match Point / Woody Allen 2005 IMDb 7.7

Chris Wilton eski profesyonel bir tenisçidir eğitmenlik yapabileceği bir iş aramaktadır. İşi de bulur Tom Hewett adındaki bir adam kız kardeşi olan Chloe’e tenis öğretmesi için Chris’i işe alır. Chole Chris’e aşık olur ancak Chris’in gözü Tom’un nişanlısı olan Nola’dan başkasını görmeyecektir.

Candy

Candy / Neil Armfield 2006

Dan aşık olduğu Candy’e farkında olmadan kötü alışkanlıklarını da aktarmaktadır. Başta çok iyi giden bu ilişki Dan’in evlilik isteğiyle farklı bir boyuta taşınacaktır.

La piel que habito

The Skin I Live In / Pedro Almodóvar 2011 IMDb 7.6

Bir trafik kazası neticesinde eşini yanıklar içinde bulan estetik doktoru Dr. Robert Ledgard, evini muayenehaneye çevirerek karsını muayene etmeye çalışacaktır. Beklentiler ve hırslar çok faklı boyutlara gelerek kimlik aidiyet ve bağlılık gibi kavramlar sorgulanmakta.

Melankoli

Melancholia / Lars Von Trier 2011 IMDb 7.1

Justin düğün gününde bile melankoli içine girebilen farklı bir karakterdir. Eşi olacak Micheal ise bu olumsuz havayı yok edebilmek için her yolu denemektedir. Aynı sırada bir gezegenin dünyaya yaklaştığını ve dünyanın varlığının riskte olduğunu anlarız bu süreçten sonra ilişkiler ve gezegenler arasındaki ilişkiye şahit olarak yoluna devam eden film Lars Von Trier’in depresyon üçlemesinin ikinci filmdir.

Aşk

Amour / Michael Haneke 2012

Artık seksenlerine gelmiş emekli ve iyi eğitimli iki müzik öğretmeni Georges ve Anne yaşlarına rağmen mutlu ve huzurlu yaşamakta olan bir çifttir. Tek çocukları olan Eva ise onlar gibi müzik öğretmenidir ancak Eva kendi ailesiyle uzakta yaşamaktadır.

Anne’nın bir gün felç geçirmesiyle tüm huzurları altüst olur. Bu süreçte Georges tüm ilgi ve alakasını karısından sakınmasa da bir şeyleri değiştirmek için oldukça zorlanacaktır.

Istakoz

The Lobster / Yorgos Lanthimos 2015

Alternatif gelecekte geçen film bir distopya hikayesini bizlere anlatıyor. Öyle ki iletişim çağı en karanlık çağını yaşamakta insanlar arasında olan güven duygusunun esamesi bile okunmamaktadır. Bu devir artık bürokrasinin iki ilişkilere dahi müdahele ettiği özgürlük kavramının yerini bir karanlığa bıraktığı bir evreni gözler önüne seriyor.

twitter:@rcancihangir

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up