Aşk Tesadüfleri Sever mi?

Eleştiri Manşet

Aşk tesadüfleri gerçekten sever. “Hadi canım, bu kadar da tesadüf olur mu?” dediğimiz şey, farkında olmadan yaşamımız dahilinde önümüze ufak ufak karşılaşmalar sonucu çıkan, hiç görmediğimiz detaylar birikerek hayatın bize sunmuş olduğu, kim bilir belki de başımıza gelebilecek en güzel rastlantı hikayesine dönüşebilir. İşte film de tesadüfler üzerinden İstanbul’dan Ankara’ya uzanan gerçek bir aşk hikayesini seyirciyle buluşturdu.

Aşk Tesadüfleri Sever’in 9 yıl aradan sonra gelen devam filmi, gerçek bir hikaye üzerinden farklı karakterlerle yolculuğuna devam ediyor. Geçmiş ve günümüz arasında mekik dokuyan, birbiriyle bağlantılı olan bir hikaye ile karşımıza çıkan filmin yönetmen koltuğunda, ilk filmin de yönetmenliği yapan Ömer Faruk Sorak, bu kez eşi İpek Sorak ile birlikte oturuyor. Öyle ki filmin melodram havasından bir kadın elinin değdiğini, aşkı iliklerimize kadar hissettiğimiz sahnelerden bu durumu açıkça anlayabiliriz.

Film, başrol oyuncusu Nesrin Cavadzade’nin hayat verdiği Defne karakterinin sahne aldığı mekanda şarkı söylemesiyle başlıyor. Erkek başrol oyuncumuz Yiğit Kirazcı yani filmdeki karakteri ile Kerem’in, Defne’nin söylediği şarkıyı duymasıyla sahneye dönüp bakması ile soluksuz izleyeceğimiz iki aşk hikayesinin açılışını yapar. İkiliyi bir araya getirecek bu şarkı aslında üstü kapanmamış, geçmişte yaşanan bir aşkın da izlerini taşır.

Defne 6 yıllık bir ilişki sonrasında erkeklere güveni kalmayan, aşktan yana yüzü gülmeyen müzik öğretmenidir. Kerem kendi restoranında şeflik yapan, çapkın erkek profilinin tam olarak karşılığıdır. Kerem Defne’yi gördükten sonra Facebook’tan arkadaşlık isteği atar, Defne de arkadaşının ısrarı ile arkadaşlık isteğini kabul eder ve ikili Defne’nin sahne aldığı mekanda tanışırlar. 

Bir yandan da filmde 60’lı yıllara gidip gelmekteyizdir. Buradaki Karakterlerimiz ise Sema ve Niko’dur. Sema İstanbul’da yaşayan bir ailenin lise 2’ye giden tek kızıdır. Niko ise doğma büyüme İstanbullu olup, oto tamircisinde çalışan, Sema ile karşılaşması sonucu tek derdi onunla tanışmak olan bir Rum gencidir. İstediğini başarır ve uzun uğraşlar sonucu Sema ile tanışır. Sema her ne kadar ilk başta önyargılı yaklaşsa da, Niko’nun ciddiyetini anlayınca bu duruma o da kayıtsız kalmayacak ve ikilinin arasında keşke o yıllarda yaşasaydık dedirten bir aşkı gözler önüne sereceklerdir.

Filmde belki de en etkilendiğimiz kısımlardan birisi de Niko ile Sema’nın birbirlerine yazdığı mektup sahneleridir. Gerçek aşkın, sevginin, saf ve naif oluşunu seyirciye çok zarif bir şekilde yansıtılan bu sahneler filme duygu yoğunluğu açısından oldukça destek olmuş.

Filmde izleyiciye anlatılmak istenen günümüzde ve geçmişte yaşanan ilişkilerin başlangıcı ve aşkı yaşayış şekillerinin iki farklı yaklaşımıdır. Günümüzde sosyal medyadan iletişime geçen bir çift görürken 60’lı yıllara baktığımızda günlerce tanışmak için uğraşan, mahallenin bir çocuğu aracılığıyla mektup ileten bir ikilinin tanışma serüvenine şahit olmaktayız. Artık çağ değişmiştir; insanlar, koşullar değişmiştir. Ama en önemlisi aşk kavramından beklentimiz değişmiştir. Ama hala ortak olan tek bir şey vardır; hissetmek… Sevgiyi, mutluluğu, aşkı, acıyı hissetmek her ne olursa olsun günümüzde veya geçmişte aynıdır çünkü o insanın yaratılışında var olan bir duygudur ve değişmeyen, zamana karşı gelebilen tek şey aşkın hissediliş şeklidir. Her ne kadar yaşayış şekli değişse de hissedilen şeyler insanın ortak bir mirasıdır. 

Kerem ve Defne ilişkisinde başlangıçta her şey çok güzel gitse de Kerem’in eski kız arkadaşı bu havayı zamanla bozacak ve ikilinin arasında sorunlar başlayacaktır. Hatta Kerem’in telefonunda kayıtlı olan “AÇMA” isimli bir kişiye kadar giden bu sorun ikilinin ayrılmasına neden olacaktır. 

Sema ve Niko çifti ise aşkın en saf haliyle birbirlerini sevmekte ve ikilinin tek beklentisi birlikte mutlu bir yuva kurmak istemeleridir. Ama burda ise ikiliyi ayıran Rum-Türk sorunları olacaktır. Geçmişte yaşanan bu mesele hala devam etmekte ve İstanbul’da yaşayan Rumları Yunanistan’a göndermek isteyen devlet, büyük bir aşk yaşayan çifti ayıracaktır.

Niko’nun Atina’ya gitmesiyle birbirinden bir daha haber alamayan çift, bir süre sonra hayatlarını istemedikleri halde başkaları ile paylaşacak ve mutsuz birliktelikler yaşayacaklardır. İkisinin de bu evliliklerden çocukları dünyaya gelecek ve ne tesadüftür ki bu çocuklar filmin günümüz kahramanları Defne ve Kerem olacaktır. Büyük aşkın külleri İstanbul’dan Ankara’ya taşınarak anka kuşunun efsanesinde olduğu gibi hiçbir şeyden habersiz Kerem ve Defne aşkı üzerinden küllerinden yeniden doğacaktır. 

Defne’nin annesinin yani yarım kalmış bir aşkın izlerini hala içinde saklayan Sema’nın Ankara’ya ziyarete gelmesiyle, Kerem’in yıllardır görüşmediği, affetmek istemediği babasının yani aşkından hiç vazgeçmemiş bir adam olan Niko’nun da Kerem’i yıllar sonraya görmeye gelmesi ile, filmin başından beri ikilinin kavuşmasını bekleyen seyirciye derin bir oh çektirerek büyük aşkların kavuşmasını sağlayacaktır.

Müziklerden bahsedecek olursak, filmde duyguların yoğunlaşmasına büyük etki eden şarkılar kullanılmış. Melodram havaya da etki eden bu şarkılar filmin bütünlüğü içerisinde gayet uyumludur. Özellikle ‘’bir rüya gördüm dün gece sürseydi keşke ömrümce’’ sözünü sıkça duyacağınız şarkıyı filmin oyuncuları Nesrin Cavadzade ve Elif Doğan başarılı bir şekilde seslendirmiştir.

Geçmiş ile günümüz arasında köprü kuran film, 60’lı yılların İstanbul’una görsel bir şölen yaşatarak, oyuncuların da başarılı performanslarıyla o yıllara 2 saat boyunca yolculuk edeceğimiz bir portre sunmuştur.

Hayatta belki de milyonda bir kişinin başına gelebilecek bir tesadüfü konu alan bu hikaye günümüz ilişkilerin samimiyetsizliğinden, insanların aşkı, sevgiyi bu kadar basit bir şeymiş gibi yaşamasından yakınan insanların kesinlikle izlemesini önereceğim bir film olmuş. Size önerim filmi izlemeye gidecekseniz yanınıza mendil götürmeniz. Zira film sizi duygusal anlamda biraz sarsabilir.

Betül Aydın

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up