Asghar Farhadi’den Penélope Cruz ve Javier Bardemli İspanyolca Film

Avrupa Sineması Günün Haberi

Asghar Farhadi Cannes’ten The Salesman filmi ile iki ödülle döndü ama zaferin keyfini çok ta sürmeye niyeti yok anlaşılan; çünkü yönetmenin şimdilerde ikinci projesi üzerine çalışmaya başladığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Film Pedro and Agustin Almodovar’un El Deseo ve Alexandre Mallet-Guy’s Memento Film’i tarafından yapımı üstlenilecekmiş.  
Asghar Farhadi
Variety’e göre İranlı yönetmen İspanyolca olmasını planladığı ve kadroda Penélope Cruz ve Javier Bardem’e yer vereceği filminin senaryosunu bitirmekle meşgul. Farhadi’nin son iki filmi “The Past” ve “The Salesman”ın yapımını üstlenen Alexandre Mallet-Guy Variety’e şunları aktardı: “Psikolojik gerilim ve Agatha Christie dokunuşu olan bir film bu. Filmin senaryosu gerçekten de sürükleyici. Yönetmenin önceki filmlerinde de olduğu gibi ahlak üzerine temaların işlenmesi muhtemel.”

Henüz adı belirlenmemiş olan film için Almodovar “kültürel ve endüstriyel köprüler sunacak çok değerli bir film olacaktır” diye belirtmiştir. Bu ifadesine ek olarak, “ Asghar Farhadi’ye hayranız çünkü filme dair çok benzer ve ortak ilgilerimiz var. Eskiden böylesi harika sanatçılarla yakınlık kurmak, mesela Guillermo del Toro, sonucunda ortak projelere imza atmışlığımız olmuştur.”

Cruz ve Farhadi esasen çok önceleri birlikte çalışmaya dair sinyalleri vermişti. Yönetmen gelecek ay İspanya’ya giderek film için lokasyon taraması yapacak. Gelecek yaz ya da sonbahar gibi filmin çekimlerine başlanacağı düşünülüyor. Farhadi aslında filmi geçen Ekim ayında çekmeyi planlamış fakat The Salesman filminde karar kılmış; ki iyi de etmiş malumunuz Cannes’te en iyi senaryo ve en iyi aktör, Shahab Hosseini, ödüllerini kapmıştı. Farhadi İspanyolca’ya yabancı bir yönetmen olsa da bilmediği bir dille çalışmak ona pek de yabancı değil, The Past filmindeki dil de ona çok yabancıydı. Mallet-Guy yönetmen için, “ kelimelerin müziğini duymaya dair muazzam bir yeteneği ve sezgisi var” demişti.

Çeviri: Elif Şimşek

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up