Asghar Farhadi de Oscar Törenine Katılmayacak

Hollywood
Asghar Farhadi de Oscar Törenine Katılmayacak

Donald Trump’ın müslüman ülkelere yönelik ‘terör’  kaynaklı vize engeli kararı Oscar ödül töreninde gerilime neden oldu. En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen Farhadi’nin Satıcı filminin başrol oyuncusu Taraneh Alidoosti‘nin ardından yönetmen Farhadi  de Oscar törenine katılamayacak.

Filmin ödül kazanması durumunda Ödülü alacak kimse sahneye çıkmayacak. Farhadi daha önce de aynı kategoride, Yabancı Dilde Film ödülünü Bir Ayrılık filmi ile kazanmıştı.

Gelişinin engellemeler ve şüphelerle karşılanmasının kendisi için kabul edilebilir olmadığını belirten Farhadi, “Yolculuk adına vize istisnası yapılmasaydı bile kabul etmezdim” dedi.

“Bir ulusun güvenliğini korumak bahanesiyle bir ulus aşağılamak, tarihte yeni bir olgu değildir ve her zaman gelecek bölünme ve düşmanlığın yaratılması için zemin hazırlamıştır Bazı vatandaşlarımıza ve diğer altı ülkenin vatandaşlarına yasal olarak ülkeye girme hususunda konulan adaletsiz engelleri kınıyorum ve mevcut durumun uluslar arasında bölünmeye yol açmayacağını umuyorum.
Belirli ülkenin göçmenleri ve yolcuları için ABD’nin adaletsiz koşullarına rağmen geçtiğimiz günlere kadar kararım törene katılmak yönündeydi Ne katılmamayı düşündüm ne de itiraz gösterisi olarak boykot etmek istedim, çünkü Amerikan film endüstrisinde ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinde birçok kişinin, günümüzde her zamankinden daha fazla artan fanatizm ve aşırıcığa karşı geldiğini biliyorum.”

Metnin tamamı:

Bu açıklama ile Akademi Ödülleri Töreni’ne katılmamaya karar verdiğimi, törende sinema camiasından dostlarımın yanında yer almayacağımı üzülerek bildiriyorum.

Bu konudaki kararım geçtiğimiz birkaç gün içinde göçmenler ve ABD’ye seyahat eden bazı ülkelerin vatandaşları için ortaya çıkan adaletsiz koşullara rağmen değişmemişti: Törene katılacak ve oradaki basına bu koşullarla ilgili görüşlerimi ifade edecektim. Törene katılmamak, bir itiraz mahiyetinde boykot etmek gibi bir niyetim yoktu, zira Amerikan sinema sektöründe çalışan pek çok kişinin ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin günümüzde her zamankinden daha yaygın hale gelen fanatizm ve ekstremizme karşı olduğunu biliyorum. Adayların açıklandığı gün ABD’deki dağıtımcıma görüntü yönetmenimle birlikte törene katılacağımı bildirdiğimde bu büyük törende hazır bulunacağıma halen inanıyordum.

Fakat şimdi görünüşe göre bu törende yer alma olasılığımın önünde engeller söz konusu, ve bu durumu kesinlikle kabul edilemez buluyorum — benim seyahatim için bir istisna sağlanacak olsa bile. Dolayısıyla ABD’ye gitseydim basına ifade edecek olduğum şeyleri bu açıklama ile paylaşmak istiyorum. Bağnazlar, milliyetleri, politik iddiaları ve verdikleri savaşlar farklı da olsa dünyayı aynı şekilde algılar ve anlarlar. Dünyayı ancak “biz ve onlar” zihniyetiyle anlamlandırabilirler ve bu zihniyetle “onlar”a dair korku verici bir imaj yaratır, kendi ülkelerinin insanlarına korku aşılarlar.

Bu sadece ABD ile sınırlı değil; benim ülkemdeki bağnazlar da aynılar. Yıllar boyunca okyanusun her iki tarafında bağnazlar kendi halklarına başka toplumlar ve kültürlere dair gerçeklikten uzak ve korku dolu imajlar sunmaya çalışarak farklılıklarını fikir ayrılıklarına, fikir ayrılıklarını düşmanlıklara, düşmanlıkları da korkulara çevirmeye çalıştılar. İnsanlara korku aşılamak dar görüşlü bireylerin ekstremist ve fanatik davranışlarını meşrulaştırmak için kullanılan önemli bir araçtır.

Fakat ben bu dünya üzerindeki insanlar ve coğrafyalar, kültürler ve inançlar arasındaki benzerliklerin farklılıklardan çok daha üstün olduğuna inanıyorum. Bugün ülkeler arasındaki pek çok düşmanlığın altında yatan nedenlerin birbirlerine karşı geçmişte güttükleri aşağılayıcı tavırlarda aranması gerektiğine ve elbette bugün başka ülkelerin aşağılanmasının da yarının düşmanlıklarının tohumunu ektiğine inanıyorum. Bir ülkeyi korumak bahanesiyle bir diğer ülkeyi aşağılamak tarihte yeni bir olgu değildir ve her zaman gelecekteki anlaşmazlıkların ve düşmanlıkların temelini atmıştır. Bu vesile ile bazı yurttaşlarım ve ABD’ye yasal yollarla giriş yapmak isteyen diğer altı ülkenin vatandaşlarına dayatılan adaletsiz koşulları kınıyor, içinde bulunduğumuz durumun ülkeler arasında yeni anlaşmazlıklara yol açmamasını ümit ediyorum.

Asghar Farhadi, İran
Geçen yılki ırkçılık tartışmalarının ardından bu yıl suların durulduğu Oscar‘da bu defa da Trump’ın kararı epey konuşulacak gibi.

Farhadi’nin son filmi Satıcı hakkında bilgi ve fragman için tıklayın.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up