Arka Sokaklarda Geçen 10 Suç Filmi

Liste Manşet

Rıfat Can Cihangir hazırladı…

l-suburra-62t63

Suburra 2015 IMDb 7.4

İtalyan bürokrasisi ve illegal hayatının iç içe işlendiği filmde adeta iyi kötü ayrımı yapmak imkansız bir hale gelmiştir; zira sistem kendi yarattığı düzen içerisinde çürüdüğünün izlerini verir. Öyle ki olaylar ilerledikçe politikacılarla siyasilerin ayrımını yapmak imkansız bir hal alır.

__________

8e7103c64214e2eb5f20b0c121c7a53d

Green Street Hooligans 2005 IMDb 7.5

Fanatizmin anlatıldığı filmde West Ham United taraftarlarının yarattıkları holiganlığın nasıl sonuçlar doğurduğunu bütün çıplaklığıyla görürüz. Futbolun toplumun birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmesi gerekirken aynı gücün negatif olaylarla beslenirse nelere yol açabileceğini gösterebilmek açısından oldukça etkileyici olan film insan hayatı üzerinde tutulan her konunun olumsuz durumlara yol açtığını samimiyetle seyircilere sunuyor.

__________

7af13afb4295250f137fd1ddcef1e282

Le Haine 1995 IMDb 8.1

Göçmen ailelerin bulunduğu bölgede polisle gençler arasında sürekli bir çatışma yaşanmaktadır. Fransadaki iç çatışmanın izlerini ise bunu anladıktan hemen sonra üç arkadaşın ilişkileri üzerinden anlarız. Abdel adındaki bir bir gencin polis tarafından ağır bir şekilde darp edilmesi gerilimi had safhaya taşır. Bu üç arkadaş Abdel’in arkadaşlarıdır. Bu üç arkadaştan Vinz adındaki başka bir genç ise polise ait bir silah bulduğunda eğer Abdel ölürse bir polisi öldüreceğine dair yemin eder.

__________

l-the-big-lebowski-629a356e

The Big Lebowski1998 IMDb 8.2

Vaktinin çoğunu evinde geçiren işsiz Jeff Lebowski namı diğer Dude’nin sıradan yaşantısı iki haydutun onu yanlışlıkla Pasadena milyoneri Jeff Lebowski zannedip dairesine zorla girmesiyle altüst olur. Bütün konu çalıntı bir halının Dude’nin evindeki halıya benzemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumdan kurtulmak çin Dude ve arkadaşlarının planlar yapmasıyla işler daha da içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

__________

l-de-helaasheid-der-dingen-41d297c1

De Helaasheid Der Dingen 2009 IMDb 7.4

Film, küçük bir kasabada fakir ve cahil babası ve üç amcasıyla birlikte yaşayan on üç yaşındaki Gunther’in ıstıraplı ergenliğe geçiş hikâyesini anlatıyor. Gunther baba evinde her gün fazlaca alkol, kadın, uygunsuz durum ve aylaklıkla karşı karşıya kalır. Görünüşe göre o da gelecekte aynı kaderi paylaşacaktır.Acaba bu talihsizlikten kurtulmayı başarabilecek midir?

__________

da352401cc8395cf6fc8727d1a6db4d0

Dogville 2003 IMDb 8.1

19330’ların Amerika’sında Rock dağlarında bir kasabadayız. Peşindeki gangsterlerden kaçan güzeller güzeli Grace, bir kasabaya sığınmak zorunda kalır ve kadına acıyan kasaba halkı, başlangıçta iyi niyetlerle kadına sahip çıkar ve arasına alır. Fakat kadının konumunun kendileri açısından da bir tehlike arz etmesiyle, aralarındaki ilişki farklı boyutlar kazanmaya başlayacaktır. Grace, kasabalının öteki yüzünü görmeye başlar ve çaresizliği bir kurban konumu almasına neden olur. Kadının güzelliği ve masumiyeti tüm köylülerce kullanılmak istenecek ve tahammül sınırlarının zorlanmasıyla hikayenin perde arkasındaki yüzünü görmeye başlayacağız.

__________

b859cc314e626bcc0c96cafb50167d5a

City of God 2002 IMDb 8.7

1960’lı yıllarda geçen film, gücünü uyuşturucu savaşlarından alan Tanrı Kent’in hikayesini anlatır. Filmde, arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini takip etmeye başlarız. Kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrı Kent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz.Arkadaşlardan birinin fotoğrafçı olması Tanrı Kent’in iç savaşındaki karışılıkla onun foto muhabiri olmasına vesile olur ve Tanrı Kent’in yok oluşunun görsel tarihini kayıtlara düşer.

__________

ae997eea4b226ba7aba4cb803a83bd9c

The Machinist 2004 IMDB 7.7

Bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenemediği için vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan yaptığı iş dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli dahi onun için çok ağır olacaktır. Trevor ise her şeye çok zor konsantre olmaktadır. Trevor, hafızasındaki sorunlardan ötürü kendisine bir takım notlar bırakmaya ve giderek azalan kilosunu sarı kağıtlara yazmaya başlamıştır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. İş arkadaşları kendisine, bu gözle görünür kilo kaybı ve bedensel çöküşün arkasında ne olduğunu bilmemekten ötürü güven duymazlar. İnsomnia hastalığından muzdarip oluşunun sebebini anlamaya başladığımızda ise Trevor’un rahat bir uyku için neleri göze alacağını hepimiz hayretler içinde seyredeceğiz.

___________

85b860667a481a013743f0f8e00293f9

Taxi Driver 1976 IMDB 8.3

Hem Martin Scorsese’nin hem de Robert De Niro’nun filmografilerindeki en başarılı yapımlardan biri olan Taxi Driver’de 1970’lerin Manhattan gecelerinde taksicilik yapan Vietnam gazisi Travis’le birlikte sokaklarda geziyoruz. Hikaye boyunca etrafındaki hayatla ve yolunun kesişeceği “toplumun pisliğiyle” bir türlü iletişim kuramayacak olan Travis, en nihayetinde ipleri eline alacaktır. Filmin uzun yıllar konuşulması sonucunda; kaos içindeki şehir filmografisinin çürümüş düzenin temsili olduğu renklerin duyguları ve öfkeyi nasıl ifade etiği gibi bir takım sonuçlara ulaşmış olsada Scorsese imzalı bu yapım hayat boyu kült listesinden düşmeyecek gibi görünüyor.

__________

angel-a

Angel-A 2005 IMDB 7.1

Andre, şehrin mafyasına tefecisine on binlerce dolar olan borcu olan beceriksiz bir dolandırıcıdır. Kendi güvenliği için hapse girmek istesede bunu bir türlü beceremez. Bürokrasinin zaafiyetlerinin de üst kapalı eleştirisini yapan filmde bir gün tesadüfen sorunlarının çözülmesine yardımcı olacak olan uzun bacaklı seksi Angel-A ile karşılaşır; üstelik tam da hayatına son vermeyi kafasına koymuşken…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up