Argo’nun Çekimleri Etiler’de!

Manşet Türkiye

1979’da İran’da yaşanan rehine krizini anlatan Argo’nun çekimleri başladı. Film için Etiler’deki iki sokak trafiğe kapatıldı. Sokaktaki binalar Farsça yazılarla süslendi, arabalara İran plakaları takıldı.

Ünlü aktör Ben Affleck; yönettiği ve aynı zamanda da başrolünü üstlendiği ‘Argo’ isimli filmin bazı sahnelerini Türkiye’de çekiyor. Daha önce de mekan araştırması için İstanbul’a gelen Affleck, bu kez filmini çekmek için şehirdeydi. Dünyaca ünlü oyuncu ayağının tozuyla Argo’yu çekmeye başladı. 1979’da İran’da yaşanan rehine krizini konu alan film 2013’te vizyona girecek.

Filmde kullanılacak arabalara İran plakaları takıldı. Binalar Farsça yazılarla süslendi. 200’e yakın yerli ve yabancı set görevlisi çalıştı.Film seti için sokağa döner tezgahından tatlı büfesine kadar birçok gezici restoran kuruldu. Çekimler sabahın erken saatlerinde başlayıp hava kararıncaya kadar devam etti. Affleck; Etiler’den sonra çekime Kapalıçarşı’da devam edecek.

‘Argo’ filmi; 2007’de Wired dergisinde yayınlanan ‘CIA, Bilim-Kurgu Çekiyoruz Numarasıyla Tahran’daki Amerikan Rehinelerini Nasıl Kurtardı?’ adlı makaleden uyarlandı. Yapım; 1979’da CIA’nin İran rehine krizi sırasında kaçırılan altı Amerikalı elçilik çalışanını kurtarma çalışmasını konu alıyor. Ben Affleck yönetmenliğini üstlendiği filmde; CIA ajanı Tony Mendes’i canlandırıyor.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up