Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Arda Kalan

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Uzun süredir merakla beklenen bi küçük EYLÜL meselesi sonunda bu hafta 14 şubat `da vizyona giriyor..
bi küçük EYLÜL meselesi, Engin Akyürek `in de Farah Zeynep Abdullah’ın da başrol olarak oynadığı, Kerem Deren in ise yazıp yönettiği ilk film olma özelliğini taşıyor.
Yani birçok ilki içinde barındırıyor. Ama beklenildiğine değen bir ilkler kuşağı seriyor önümüze…
bi küçük EYLÜL meselesi; Aşk Tesadüfleri Sever, İncir Reçeli gibi filmlerin izinden gidiyor.
Bizi romantizmin kucağına atıyor sonra acıtmadan ağlatmadan bırakmıyor.
Yani neşenizi alıp sizi yeniden aşık edip hüzünlendiriyor.
Peki, siz neşenizi kaybedip aşkı kazanmaya var mısınız?

bi küçük eylül meselesi zeynep farah abdullah

Eylül bir yapım şirketinde çalışan gününü gün eden sevilmekten, hayran hayran bakılmaktan sevmeyi ve birine içini açıp duvarlarını yıkmayı unutmuş bir kızdır. Tek-in ise onun tersine içine kapanık tabiri yerinde ise korkuluk gibi bir adamdır. Hatta Eylül’ ün bir korkuluğa âşık olduğunu Tek diye birinin hiç var olmadığını düşünebilirsiniz.
Oysa O vardır, çok konuşmayı sevmese de dans edemese de çatılarda saklansa da…
Yeşilçam’ daki adada yaşayan Yaban karakterler gibi uleen diye bağırmasa da
Vardır… Varmış… Yani bir varmış bir yokmuş…

bi küçük eylül meselesi erdil yaşaroğlu

Eylül sevginin ancak heves basamağına kadar gelebilir bir ayda…
Eyvah Eyvah serisindeki komik Bozcaada’nın, Eylül gözündeki romantikliği turistiktir.
Eylül’ün kalbinde Tek’ in değeri orayı kapitalist bir ülke gibi sömürüp, güzelliği bitince terk edip gideceği kadardır. Bir ay kalınmalı otantikliği dikkat çekiciliği bitince eve dönülmelidir.
Eylül aşk oyununun en büyük mızıkçılarındandır. Canı sıkıldığında bavulunu alıp daha AŞK bitmeden gitmeye kalkar.
Tek`i ardında bırakarak…
Ama geride kalanın kim olduğunu asla bilinmez
Aşk öyle bir şeydir ki; kaçtığınızı zannederken ona koşarsınız da ruhunuz bile duymaz…

bi küçük eylül meselesi eller 2

Filmin 14 Şubat da vizyona girmesi akla “sevgilimle gidebileceğim bir film mi acaba?” sorusunun gelmesine neden oluyor.
O alışveriş çılgınlığının mubah olduğu kutsal gün “Acaba hediyemize cila olarak filme de gidelim mi?” diye sorduruyor. “İyi mi olur, kötü mü?” diye merak ettiriyor.
Cevap veriyorum…
Bu sizin sevgilinizi nasıl tanıdığınıza bağlı izleyici
Sevgiliniz çabuk ağlayan biriyse gününü ağlamakla geçirip aldığınız hediyeye sevinci kursağında kalabilir eğer bir de çok özenerek aldıysanız hediyenizi kıyamam.
Ama durun bu daha iyi kısmı salonda erkeklerin bazı sahnelerde ağlamamak icin garip hallere girdiğini gördüm ki…
Sevgilinize sert görünmek isteyen biriyseniz, “Erkekler ağlamaz insanı kudurtma” diyen bir sevgiliniz varsa yine bu film size gelmez.

bi küçük eylül meselesi engin akyürek

Ama diğer taraftan “Aşkım ben seni böyle saf ve temiz duygularla seviyorum. Sakın beni üzme yoksa olacaklardan sorumlu değilim.” diyerek subliminal mesaj vermek için bi küçük eylül meselesi biçilmiş kaftan.
Ayrıca geri dönüşü olmayacak şeyler yapmadan filmi izlemek aşkın ne denli önemli olduğunu görmenizi sağlayabilir.
Ya da çok sevdiğim ama aşık insanlara acıyan arkadaşım gibi “Aşk iste başa bela en iyisi uzak durmak! iyi ki de yalnızım oh be” diyebilirsiniz filmi izlerken
Bu da bir yorum!
Ama unutmamak unutulmamak bazen her şeydir okuyucu, acıları hatırlamak bile şanstır bazen…

bi küçük eylül meselesi deniz

Yalnız sevgili izleyici tavsiyem cuma ya kadar her gün Nil’ in Kanatlarım Var Ruhumda şarkısını dinle, böylece daha gitmeden filmle bütünleşmiş şarkıyı dinlerken Eylül hakkında bir fikrin olur. Hem de filmde yeterince duyamayacağın şarkıyı filmi izlerken bir yandan da söylersin böylece filmi daha çok hissedebilirsin. Zaten Nil’ in tüm şarkıları gibi çok çabuk dolanıyor ağza.
İkinci tavsiye; filmin ilk sahnelerini iyi izle çok bir şey anlatılmadığı hissi uyandırsa da aslında filmin en önemli kareleri onlar. Sonra filmin duygusunu anlamazsan Eylül’deki değişimin farkına varmazsan karışmam!

erdil yaşaroğlu

Erdil Yaşaroğlu’ nun karikatürleri de enfes fakat daha fazla olsaydı ve geçişlerde hızlı\etkili verilseydi daha iyi olabilirdi kanaatindeyim.
Bunu Kerem Deren’ in ilk filmi olmasına ya da bir anlatıcı olarak özellikle hüznü tercih etmesine bağlayabiliriz ama amatör diyemeyiz Deren’ e.
Tabi yardımcıları da çok deneyimli Deren’in o ayrı konu.( Benden duymuş olmayın o konuda da bir sürprizimiz var )
Yalnız söylemeden edemem
Dutch çekimler fazla olmasına rağmen bayıldım.
Dutch-yengeç -çekim seviyor olmam da bu durumda etkili ama eminim siz de seveceksiniz.
Görüntüleri, hikâyeyi, çekingen Tek-in’ i hatta şımarık Eylül’ ü…
Artık git kendini çok sevdirmeden okuyucu… Beni kendine fazla alıştırmadan

Sevdalı seyirler…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler