Araplar “Homeland”i Fena Trolledi

Dünya Genel Manşet

Homeland dizisi kötü bir sürpriz yaşadı.

Senaryosunun ırkçı bir bakış açısına sahip olduğu gerekçesiyle, dizi seyirci önünde komik bir duruma düştü.

Berlin’de kurulan sete Arapça duvar yazıları yazılması için tutulan sanatçılar, dizinin Arap ve Müslümanları kötü göstermesi nedeniyle dizi setindeki duvarlara diziyi eleştiren yazıları yazdı. Set çalışanlarının durumu anlamaması sonucunda ise dizinin yayınalan bir bölümünde bu yazılar gözüktü.

homeland ırkçı

Setin duvarlarında “Homeland ırkçıdır” ve “Homeland dizi değildir” gibi yazılar yazıyordu. Geçen Haziran ayında bir mülteci kampı atmosferi oluşturmak için kendilerinden duvar yazıları yazılması istendiğini belirten sanatçılar, başta teklif edilen işi yapıp yapmamakta tereddüt ettiklerini, fakat ırkçılıktan rahatsızlık duydukları mesajını dizinin kendisini kullanarak iletmenin de iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Lübnan’da Suriyelilerin yaşadığı bir mülteci kampını tasvir eden setteki duvar yazılarının bazıları, dizide de kısa süreyle gözüktü.

homeland dizi değil

Dizi ekibinden hiç kimsenin gerçekte ne yazdıklarını anlamadığını açıklayan sanatçılar; “Dizi ekibinin işi yoğundu. Bizim ne yaptığımıza dikkat etmediler. Arapça yazılar onlar için sadece bir görsel malzemeydi” dedi.

Homeland

Daha önce de Pakistanlı izleyiciler diziye tepki göstermişti. Bir bölümde Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın gösterilme şekli ve dizideki bir terörist karakterin isminin Pakistan’ın eski ABD Büyükelçisiyle aynı olması tepki çekmişti.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up