‘Araf’, Avrupa Film Ödülleri’ne Aday

Festivaller

Neslihan Atagül

Avrupa Film Akademisi’nin (EFA) Avrupa Film Ödülleri’ne Türkiye’den Araf aday oldu. Yeşim Ustaoğlu’nun senaryosunu yazıp yönettiği Araf, 46 filmden oluşan çok prestijli bir seçkide akademinin tüm üyeleri tarafından oylanacak ve Aralık’ta sonuçlar açıklanacak.

Özcan Deniz, Neslihan Atagül, Barış Hacıhan ve Nihal Yalçın’ın başlıca rollerini paylaştığı Araf filmi Türkiye, Fransa ve Almanya ortak Yapımı. Araf, Newyork Film Festivali’nde Amerika prömiyerini yapmış, Venedik Film Festivali’nde yarışmış, Moskova, Abu Dhabi ve Tokyo Film Festivali’nden ödülle dönmüştü.

Araf, arafta kalmış iki gencin hikayesi

Zehra ve Olgun; bir otoban üzerinde kurulu, her şeyin gelip geçici akarak yaşandığı, devasa bir benzin istasyonunda, 24 saatlik vardiya usulüyle, hiç değişmeyen bir monotonlukta, sanki bir gün hayatlarının birden bire değişivereceği beklentisi içinde biteviye çalışarak yaşarlar.

Fakat içinde sıkıştıkları bu döngü, yaşadıkları ve hayal ettikleri arasında oluşan araf hali, Zehra’nın soğuk bir kış sabahı kamyonuyla park alanına gelen Mahur’a aşık olmasıyla altüst olur.

Bu aşk üçgeni; çocukluk masumiyetlerini kaybetmek pahasına da olsa onlara büyümeyi, hayatı keşfetmeyi, sevmeyi, karşılığında acı çekmeyi ama en çaresiz anlarda bu döngüden yine kendilerinin çıkabileceğini öğretir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up