Ara Güler Belgeselini İstanbul Film Festivali’ne Almadılar

Festivaller Manşet Türkiye

İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, Ara Güler hakkında hazırlanan ve gecen hafta Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde tüm yapımlar arasında “en iyinin iyisi” ödülünü kazanan “İstanbul’un Gözü” belgeselini reddetti.

Geçen hafta Yunanistan’ın Selanik kentinde bu yıl 18’incisi düzenlenen “21. Yüzyılın Görüntüleri” temalı Belgesel Festivali’nin özel seçkisine girerek finalist olan “İstanbul’un Gözü”belgeselini reddeden İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu şu uyelerden oluşuyor:

ATİLLA DORSAY (Onur Üyesi)

REHA ERDEM

ENGİN ERTAN

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR

MURATHAN MUNGAN

BARAN SEYHAN

Direktör Kerem Ayan imzasıyla verilen yanıtta “Danışma Kurulu üyelerimizle yaptığımız değerlendirme sonucu üzülerek filminizi programa alamayacağımızı bildirmek isteriz” denildi.

Açıklamanın ardından da bazı söylentiler ortaya atıldı. Filmin kabul edilmemesindeki kararın siyasi olduğu iddia ediliyor. Ara Güler’in son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yakın olması nedeniyle belgeselin kabul edilmediği iddiaları gündeme oturdu. Bilindiği üzere Ara Güler, geçtiğimiz günlerde Kısıklı’daki konutunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek fotoğraflarını çekmişti. Jürinin de Ara Güler ile Erdoğan arasındaki yakın ilişki nedeniyle filme önyargıyla yaklaştığı belirtiliyor.

ara-baslık
‘İstanbul’un Gözü’ belgeselini izleyen ve çok beğenen Ara Güler’in filmin İstanbul Film Festivali’nde gösterilmemesine çok üzüldüğü öğrenildi. Ara Güler’in festivalin sponsoru Eczacıbaşı ailesiyle köklü bir dostluğu bulunuyor. Eczacıbaşı ailesinin, İstanbul Film Festivali jürisinin bu siyasi kararına nasıl tepki vereceği ise merakla bekleniyor.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up