Apple TV+’a Dava Açıldı

Diziler

2013 yapımı The Truth About Emanuel’ın yönetmeni Francesca Gregorini, Servant dizisinin filmin hikâyesini ve temasını alıp erkek bakış açısıyla yozlaştırdığını ileri sürerek Apple TV+ ve M. Night Shyamalan’a dava açtı.

Tek mekânda geçen ve 90’lı yılların gerilim filmlerini hatırlatan dizi, daha yayınlanmadan kısa bir süre önce 2. sezon onayını aldı. Olayların nasıl bir şekilde ilerleyeceğini merak ettiğimiz dizi, ilginç bir haberle gündeme geldi. Variety’nin haberine göre Servant dizisi yüzünden Apple TV+ M. Night Shyamalan’a dava açıldı.

Davayı açan kişi ise 2013 yılında Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapan, The Truth About Emanuel filminin yönetmeni Francesca Gregorini. Habere göre Francesca Gregorini, Servant’ın The Truth About Emanuel’ın hikâyesini, temasını, karakterizasyonunu ve daha birçok şeyini kopyaladığını ileri sürerek Apple TV+’a ve M. Night Shyamalan’a dava açmış. Dizinin, filmdeki olayı alıp hikâyesini erkek bakış açısından anlattığı ve bu durumun da filmi yozlaştırdığı ileri sürüldü.

Filmin konusuna bakacak olursak Servant ile arasında benzerlikler olduğunu inkâr edemeyiz. Hem dizide hem de filmde bir dadı, bir anne ve bir oyuncak bebek var. Her iki yapımda da anne ve dadı arasındaki karmaşık ilişki işleniyor. Ancak filmde olaylar Emanuel’in bakış açısından izleyiciye aktarılıyor. Filmde bir yandan Emanuel’in oyuncak bebekle karşılaşması ve bunun getirdiği şaşkınlık işlenirken; diğer bir yandan da Emanuel’in, Linda’yı anlamaya çalışması üzerinden bir hikâye anlatılıyor. Filmin sonunda Emanuel ve Linda, oyuncak bebeği gömüyor. Film, ikisinin de bir şekilde hayata devam etmek zorunda olduğu gerçeğini izleyiciye aktararak macerasını noktalıyor. Filmin, hikâyesini yüzeysel bir şekilde işlemesi de olumsuz bir özellik olarak ön plana çıkıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up