Antalya Film Festivali’ne Belgesel İtirazı

Festivaller

Antalya Film Festivali‘nde belgesel filmlerin Ulusal Belgesel Yarışması yerine Ana Yarışma bölümünde yarışacak olmasını 150 sinemacı bir araya gelerek protesto etti.

Festival komitesi daha önce; “Belgesel filmler, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde sadece tek bir başlık altına değil, Ulusal Yarışma ve Uluslararası Yarışma bölümlerine başvurarak ana yarışmalara katılabilir. Yarışma Dışı Ulusal Belgesel ve Özel Gösterim gibi film programlarında yer alabilir ve Antalya Film Destek Fonu ve Antalya Film Forum’un Belgesel Pitching Platformu bölümlerinde değerlendirilmek üzere başvuruda bulunabilir. Dünyanın çeşitli saygın festivallerinde de örneklerini gördüğümüz şekilde kurmaca filmlerle beraber En İyi Film dalında Ulusal Yarışma bölümünde 100 bin TL para ödülü için yarışmaya hak kazanabilir.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Antalya Uluslararası Film Festivali yetkilileri tarafından 3 Ekim tarihinde yapılan bu açıklamaya, bugün festivale yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süre kala, 150’den fazla sinemacı, belgesellerin ana yarışma kategorisinde yarışmasını sansür olarak niteleyerek karşı çıktı. ‘Bu toplu bir sansürdür’ başlıklı ortak açıklamaya imza atan 150 sinemacı, festivalin hiçbir etkinliğine katılmayacaklarını duyurdu.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up