Antalya Film Festivali’ndeki Değişikliğe Tepkiler Var

Festivaller Manşet Türkiye
Antalya Film Festivali’ndeki Değişikliğe Tepkiler Var

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenecek olan Antalya Film Festivali gerek organizasyon gerekse kategori olarak büyük değişikliğe gitti. En büyük değişim elbette ki ulusal yarışma kategorisinin kalkması oldu. Bu değişime sinemacılar ve sinemaseverler sosyal medya üzerinden tepki yağdırdı. İşte o tepkilerden bazıları.

“Kirli ellerinizi festivalden çekin”

Nazif Tunç (Yönetmen)

Antalya Film Festivali’nin başına yabancı bir yönetici, müstemleke komiseri getirilmiş. Ulusal Film Yarışması da kaldırılmış. Bu nasıl bir sömürge aydını ezikliğidir. Bu nasıl bir kara, kapkara işbirlikçi zihniyettir. Darbeyle, tankla işgal edemediğiniz, asla edemeyeceğiniz güzel ülkemin sanat ocaklarına incir ağacı dikmek, güçlenerek yayılan sinema ateşini söndürmek, milli olanın kökünü kurutmak için fırsat kollayan, harekete geçirilen bu müstevli zihniyete karşı durdurmalıyız. Antalya FF’inden kirli ellerinizi çekin.

___

“Skandal”

Macide Erkılavuz – Sinemacı

Antalya “Altın Portakal” film festivalinden ulusal bölümün kaldırılması tek kelimeyle skandal! Ülke sinemasını koruyup kollayamayan, destekleyip ödüllendirmeyen bir festival neye kime? Ne yaparsanız yapın uluslararası standartlarda anılamayacaksınız ve biz istediğimiz filmleri bütün engellere rağmen çekmeye devam edeceğiz.

____

“Belgesel kategorisini de kaldırmışlardı.”

Antalya Film Festivali bu yıl da Ulusal uzun metraj yarışmasını kaldırdığını duyurdu. Festivalde sansürlenen Gezi belgeselinden sonra belgesel sinemacıların filmlerini çekerek protesto ettiği festivalin bir sonraki yıl ilk icraatı belgesel yarışmasını kaldırmak olmuştu.

___

Hande Alpaslan – Yapımcı

____

Tuğçe Madayanti – Sinema Yazarı


___


___


___

“Bıkmıştık o paçoz filmlerden”

Kerem Sanatel – Sinema yazarı – Festival Direktörü


____

“Yeşilçam köklerinden kopar.”

Müjde Işıl – Sinema yazarı

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up