Antalya, 31 yıl sonra darbeden rövanşı aldı

Manşet Türkiye

Altın Portakal, 1979’da sansür, 1980’de ise darbe nedeniyle düzenlenemeyen yarışmaları tekrar hayata geçirdi. Sonuçlar, darbenin 31. yıl dönümünde açıklandı. Demiryol ve Yusuf ile Kenan 1979’un, Sürü ise 1980’nin En İyi Filmi seçildi.

Yıl 1979… Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bütün hazırlıklar yapılmış, yarışacak filmler belirlenmiş, jüri oluşturulmuş ve festival başlamak üzere. Fakat, Sansür Kurulu’ndan kötü haber geliyor. Yarışma filmlerinden Yolcular (Yavuz Pağda), Demiryol (Yavuz Özkan) ve Yusuf İle Kenan (Ömer Kavur) filmlerinin bazı bölümleri sansürlenerek gösterilmesine izin veriliyor. O yıllarda sansürden çok çeken sinemacılar, bu karara sert tepki gösteriyor. Yarışmada yer alan filmlerin yönetmen ve yapımcıları filmlerini festivalden çekiyor, Prof. Dr. Özdemir Nutku başkanlığındaki jüri de filmleri değerlendirmeme kararı alarak sinemacılara destek oluyor. Festival yönetimi de sinemacıların ve jürinin bu tavrına destek veriyor ve festivali iptal ediyor. Ertesi yıl ise 1980… Festival yine hazırlıklarını yapıyor, jüri üyelerini, yarışma filmlerini açıklıyor. Hatta 1979’da sansürlenen DemiryolYolcularve Yusuf İle Kenan tekrar yarışmaya alınıyor. Ama 13 Eylül’de başlayacak festival 12 Eylül askeri darbesine yakalanıyor. Festival, darbe nedeniyle düzenlenemiyor. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tarihindeki iki buruk yıl, artık temize çıktı. Çünkü sansür ve darbe nedeniyle verilemeyen ödüller, SABAH’ın basın sponsoru festivalde Geç Gelen Ödüller adıyla, darbenin 31. yıl dönümünde hak eden sinemacılara verildi.

DAVRAN EN İYİ ÇOCUK! 

O yılların açıklanan jürilerinden hayatta olanlar, o yıllardaki filmleri izleyip değerlendirdiler. 1979’da 12 film yarışmaya katılmıştı: Altın Şehir (Orhan Aksoy), İsyan (Orhan Aksoy), Kanal (Erden Kıral), Kara Kafa (Korhan Yurtsever), Seninle Son Defa (Metin Erksan), Töre (Ümit Efekan), Vatandaş Rıza (Cüneyt Arkın), Bebek (İhsan Yüce), Demiryol (Yavuz Özkan), Yolcular (Yavuz Pağda) Yusuf İle Kenan (Ömer Kavur). Jüri, o dönemin sansür anlayışına inat, yasaklanan iki filme Demiryol ve Yusuf ile Kenan‘a En İyi Film Ödülü verdi. Bugün 47 yaşında olan oyuncu Cem Davran ise Yusuf ile Kenan‘daki performansıyla o yıllara özgü En İyi Çocuk Oyuncu ödülünün sahibi oldu. 1980 jürisinin işi daha kolaydı. Yarışmada 12 film vardı: Adak (Atıf Yılmaz), Sürü (Zeki Ökten) Düşman (Zeki Ökten), Doktor (Zeki Alasya), Bebek, Yolcular, Demiryol, Yusuf ile Kenan, Bereketli Topraklar Üzerine (Erden Kıral), Gül Hasan (Tuncel Kurtiz), Derya Gülü(Süreyya Duru) ve Hazal (Ali Özgentürk). Bebek, Yolcular, Demiryol ve Yusuf ile Kenan 1979 jürisi tarafından değerlendirildiği için 1980 jürisi bu filmleri değerlendirmeye almadı. Bereketli Topraklar Üzerine, Gül Hasan, Derya Gülü veHazal 1981’de yarıştığı için değerlendirme dışı bırakıldı. Sonuç: Türk sinemasının en iyi 10 filmi arasında bulunan SürüEn İyi Film dahil altı ödül verilerek Antalya’da da hakkı teslim edildi.

Geç gelen Altın Portakal’lar
1979 Ödülleri 
 En İyi Film: Demiryol (Yavuz Özkan), Yusuf İle Kenan (Ömer Kavur)
 En İyi Yönetmen: Yavuz Özkan (Demiryol)
 En İyi Senaryo: Onat Kutlar ve Ömer Kavur (Yusuf İle Kenan)
 En İyi Müzik: Arif Erkin (Kanal)
 En İyi Kadın Oyuncu: Sevda Ferdağ (Seninle Son Defa)
 En İyi Erkek Oyuncu:Fikret Hakan (Demiryol)
 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Sevda Aktolga / Bebek ve Demiryol filmleri ile.
 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kamran Usluer (Kanal)
 En iyi Çocuk Oyuncu: Cem Davran (Yusuf İle Kenan)

1980 Ödülleri
 En İyi Film: Sürü (Zeki Ökten)
 En İyi Yönetmen: Zeki Ökten / Sürü ve Düşman filmleri ile.
 En İyi Senaryo: Başar Sabuncu (Adak)
 En İyi Müzik: Zülfü Livaneli (Sürü)
 En İyi Kadın Oyuncu: Melike Demirağ (Sürü) ve Güngör Bayrak (Düşman)
 En İyi Erkek Oyuncu: Tarık Akan / Adak ve Sürü filmleri ile Aytaç Arman (Düşman)
 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Fehamet Atila (Düşman)
 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz (Sürü)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up