An’lık Her’şey

Genel

busra-bayram

Bir an’da neler değişir hiç düşündünüz mü? Verdiğiniz an’lık kararların, anınızı değil, hayatınızı nasıl değiştireceğini? Eğer düşünmediyseniz düşünün! Çünkü an’lar kendi içlerinde zincirleme olarak zamanları ve hemen ardından da kaderi oluşturur. Kısmetinizde varsa, olur, yoksa olmaz. Peki bunu en güzel hangi filmde izlersiniz? -An..Filmin ismi An.

Yunanistan menşeli bu filmde bazı müstehcen sahnelerin olduğu konusunda sizleri uyarmalıyım en başta. Fakat izlediğim en ilginç konulardan bir tanesiydi.Kader ve kısmetin kesişiminin bu denli güzel anlatılması çok hoştu gerçekten.

01

Bir adamın köpeğini dışarıya çıkarıp, çıkarmaması arasında gidip gelen iki hayat öyküsünü izliyorsunuz. Çıkarsaydı ne olacaktı, çıkarmadı da ne oldu derken süregelen filmde, aşk muhteşem bir biçimde anlatılıyor.  Adam köpeğini dışarı çıkarmayı tercih ettiğinde köpek aniden yola sıçrıyor ve bir kadın köpeğine çarpıyor. Veterinere götürdüklerinde çarpmanın büyük bir şey olmadığını fakat köpeğin hasta olduğunu öğreniyor. Ameliyatla köpeğin hayatı kurtarılırken, hem köpeğine çarpan hem de aynı zamanda hayatını kurtaran kadınla adam arasında aşk doğuyor. Aşk evliliği yapan adam, karısını aldatıyor. Karısı ortada çocuk olmasına rağmen kocasını affetmiyor. Sanırım en güzel yanı da bu. Çünkü eskisi gibi O’na dokunamayacağına inanıyor. Olabildiğince realist bir düşünce. “Belki hayattı bizi buraya sürükleyen, keşke başka zaman başka bir yerde karşılaşsaydık” deyip, çekip gidiyor.

Film ikili şekilde akıyor. İki seçimi de aynı anda izliyorsunuz. Köpeğini dışarıya çıkarmadığı için evde kalan adam gelen hırsızlarla karşılaşıyor. Temiz bir dayakla hastanelik oluyor. Köpeğe araba çarpmadığı için bir yıl kadar sonra ölüyor. Adam tamamen yalnızlıkla terbiye ediliyor. Yalnızlık öyle güzel işleniyor ki izlerken ruhunuza, yalnızlıktan nefret ediyorsunuz. Neyse efenim, daha fazla anlatmayalım filmi. Burada mevzu, kısmetinizdeki insan bir şekilde gelip bulur sizi. Ne yaparsanız yapın, hangi zamanda olursanız olun, o kader bağlandıysa bir kere, bağlanıyor. Ve işin en kötü kısmı, bu filmi Yunanlılar yapıyor.

Değiştirebileceğim an’ların bilincine vardım da, her şeyden soğudum be güzelim. Olabildiğince.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up