Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Ankara’dan ‘Enteller ve Köylüler’ Geçti

Yayınlandı

tarihinde

23. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ Yüksel Aksu’nun yönettiği ‘Entelköy, Efeköy’e Karşı’ seçildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali’nin 23’üncüsünde ödüle layık görülen filmler belirlendi.

Prof. Dr. Sami Şekeroğlu’nun başkanlığında, Osman Şahin, Çiğdem Vitrinel, Cüneyt Cebenoyan ve Doğan Sarıgüzel’den oluşan seçiciler kurulu, ‘Ulusal Uzun Film Yarışması’ dalında ‘En İyi Film Ödülü’ne Yüksel Aksu’nun ‘Entelköy, Efeköy’e Karşı’ filmini layık gördü.

SİYAD Jürisi Ali Ulvi Uyanık, Ceyda Aşar ve Yeşim Burul Seven ise ‘SİYAD Jürisi Ulusal Uzun Film Ödülü’nü Ramin Matin’in ‘Canavarlar Sofrası’ filmine verdi.

‘Ulusal Uzun Film Yarışması’ dalında ödüle layık görülenler şöyle:

-Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: ‘Aşk ve Devrim’ filmiyle F. Serkan Acar,

-En İyi Yönetmen: ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ filmiyle Yüksel Aksu,

-En İyi Kadın Oyuncu: ‘Güzel Günler Göreceğiz’ ve ‘Yangın Var’ filmleriyle Nesrin Cavadzade,

-En İyi Erkek Oyuncu: ‘Yangın Var’ filmiyle Osman Sonant,

-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: ‘Canavarlar Sofrası’ filmiyle Gizem Erdem,

-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: ‘Aşk ve Devrim’ filmiyle Ayberk Pekcan,

-Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ filmiyle Yüksel Aksu,

-En İyi Görüntü Yönetmeni: ‘Canavarlar Sofrası’ filmiyle Deniz Eyüboğlu Aydın,

-En İyi Sanat Yönetmeni: ‘Nar’ filmiyle Elif Z. Taşçıoğlu,

-En İyi Özgün Müzik: ‘Canavarlar Sofrası’ filmiyle Barış Diri,

-En İyi Kurgu: ‘Yangın Var’ filmiyle Erkan Erdem,

-Umut Veren Yeni Yönetmen: ‘Canavarlar Sofrası’ filmiyle Ramin Matin,

-Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu: ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ filmiyle Ayşe Bosse,

-Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu: ‘Aşk ve Devrim’ filmiyle Gün Koper,

-‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’ ödülleri-

Belgesel

Ceylan Özçelik, Çayan Demirel, Mihriban Sezen, Nazmi Ulutak ve Şehbal Şenyurt’tan oluşan seçici kurulun, ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması Kategorisi’nde ödüle değer gördüğü filmler ise şunlar:

-En İyi Belgesel Film (Öğrenci): ‘Cneydo’ filmiyle Hüdai Ateş,

-En İyi Belgesel Film (Profesyonel): ‘Geçmiş Mazi Olmadı’ filmiyle Mehmet Özgür Candan,

-Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: ‘Canbaz’ filmiyle Sedat Aygün,

Kısa filmler
Umut Tümay Arslan, Kerem Akça, Özgür Doğan, Bora Gökşingöl ve Özgü Namal, ‘Ulusal Kısa Film Yarışması’ bölümünde ‘En İyi Kurmaca’ ödülünü ‘Ali Ata Bak’ adlı filmiyle Orhan İnce’ye, ‘En İyi Deneysel’ ödülünü ‘İnfantil Amnezi’ filmiyle Can Mengilibörü’ye, ‘En İyi Canlandırma’ ödülünü ‘Magnus Nottingham’ filmiyle Ayçe Kartal’a ve ‘Seçiciler Kurulu Özel Ödülü’nü ise ‘Kız Çocuğu’ filmiyle Hakan Berber’e verdi.

Ntvmsnbc

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Ferit Karahan “Okul Tıraşı” İle 28. Avrupa Film Festivali Palıć’ten En İyi Yönetmen Ödülüyle Döndü

Okul Tıraşı’na bir ödül daha!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan, yeni filmi “Okul Tıraşı” ile 17-23 Temmuz tarihlerinde Sırbistan’da düzenlenen 28. Avrupa Film Festivali Palıć’ten En İyi Yönetmen Ödülü ile döndü! Katıldığı festivallerden ödüllerde dönen film, hız kesmeden uluslararası festivallerdeki yolculuğuna devam ediyor.

Ferit Karahan’ın 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’nü, 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü ve 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’da En İyi Film ve En İyi Seyirci Ödülü’ne layık görülen “Okul Tıraşı”, 28. Avrupa Film Festivali Palıć’tende En İyi Yönetmen Ödülü ile döndü!

“Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi… Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Ferit Karahan’ın Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı senaryo, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Asteros Film yapımı “Okul Tıraşı”nın tüm dünyada festival yolculuğu, 55. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, 27. Saraybosna Film Festivali ve 15. Two Riversides Film ve Sanat Festivali ile devam ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler