Anime Tutkunlarına Müjde: Toonz Software Halka Açıldı

Keşfet

Yeni bir Hayao Miyazaki olmak için yanıp tutuşan animatörler artık hayallerine bir adım daha yakınlar; çünkü Studio Ghibli tarafından kullanılan bir animasyon yazılımı, Toonz Software, artık ücretsiz ve tamamen açık bir kaynak.

Toonz Italyan Stüdyo Digital Video tarafından oluşturulmuş ve ilk olarak 1993’te piyasaya sürülmüş bir yazılım. Geleneksel 2D animasyonların yapımı için tasarlanmış yazılım, Japon bir Telekomünikasyon ve Medya Grubu olan Dwango tarafından alınmış ve şimdilerde halka açık hale getirilme projesi ile haber olmuştur.

yilin-animesi-f-istanbulda-73019173298146777542

26 Mart itibariyle herkes Toonz Studio Ghibli sürümünü bedavaya indirerek ünlü animasyonların yapımı için kullanılan özelliklerin keyfini oturduğu yerden çıkarabilir. Digital Vieo ve Dwango arasından yapılan antlaşmanın duyurularından anladığımız kadarıyla Toonz’un açık bir kaynak haline getirilmesinin kararlaştırılması sonucu el sıkışılmış. Bu antlaşma ile yazılımı basit bir şekilde “OpenToonz” olarak adlandırmışlar.

Toonz Studio Ghibli dışında ilk olarak 1999’ta Princess Mononoke’da sonraları ise Futurama, Asterix ve hatta Discworld 2 gibi video oyunları için de kullanılmıştır. Esnek bir yazılım olması ise diğer bir özelliği, mesela geleneksel elle çizilmiş animasyonlar için kullanılabilirken dijital yapımlar için de gayet elverişli.

1083_019812B.jpg

Dwango kurulbaşkanı Nobuo Kawakami OpenToonz’un açık hale getirilmesinden gurur duyduklarını dile getirirken yüksek kalitedeki yazılımın animasyon ustalarına hizmet ederek animasyon endüstrisine katkıda bulunacağı umudu içerisinde olduklarını dile getirdi.

Böylesi bir gelişme Japon anime ve oyun sektörü için çok önemli, çünkü bilindiği gibi Dwango ülkenin eğlence dünyasının başrol oyuncularından. OpenToonz böylesi halka açılırken, Digital Video profesyoneller için ‘makul fiyatlı’ Toonz Premium yazılımını geliştirecektir.

 

miyazaki

Eğer kendinizi henüz birinci sınıf bir animasyon yapımıcısı olarak bir yerlerde görmüyorsanız, Studio Ghibli’den bir Hiromasa Yonebayashi filmi olan ve bu sene Oskar’a aday gösterilmiş “When Marnie Was There” (Marnie Oradayken) filmine göz atın derim (malum Studio Ghibli’nin final filmidir). Minik detay, film İngiliz yazar Joan G. Robinson’un aynı adlı romanından uyarlama olup dostluk ve mucizevi bir dönüşümün öyküsüdür.

Kaynak: http://www.wired.co.uk/news/archive/2016-03/21/toonz-animation-software-studio-ghibli-free-download
Çeviri: Elif Şimşek

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up