‘Angelina Jolie’ 14 Şubat’ta Saraybosna’da!

Dünya Manşet

Amerikalı ünlü oyuncu Angelina Jolie, hayat arkadaşı Brad Pitt ve çocuklarıyla, yönetmenliğini yaptığı, Bosna savaşıyla ilgili ”Kan ve Bal Ülkesinde” filminin Saraybosna’daki galasına katılacak.

Angelina Jolie’nin yönetmenliğini yaptığı Bosna savaşı sırasında bir Sırp asker ile Boşnak kız arasında yaşanan aşk hikayesini anlatan ”Kan ve Bal Ülkesi’nde” adlı filmin galası, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yarın yapılacak.

Saraybosna’daki ”Zetra Spor Salonu’nda” yapılacak filmin galasına, aralarında savaş mağdurlarının da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi davet edildi. Jolie, filmin prömiyeri hakkında Bosna-Hersek’teki basına yaptığı açıklamada, ”Heyecanlı ve stresliyim, herhalde olay sırasında ağlayacağım. Filmi izlemeye gelecek olan birçok kişinin savaş mağduru olması, benim için daha da zor olacak” diye konuştu.

Jolie, filminde oynayan Saraybosnalı oyuncu Vanesa Gloco’nun savaş anılarını da gazetecilerle paylaşırken, ”Keskin nişancılar ve bombalar altında çalışarak hayatını riske eden sanatçılarla çalışmak benim için bir ayrıcalıktır” dedi.

Filmin başrol oyuncusu Zana Maryanoviç de bir süre önce yaptığı açıklamada, ünlü aktör ve yönetmen Angelina Jolie’nin ailesiyle birlikte Saraybosna’ya gelerek filmin galasına katılacağını açıklamıştı.

”Kan ve Bal Ülkesinde”, Bosna savaşı sırasında Boşnak kız Ayla’nın, savaş öncesinde aşk yaşadığı Sırp asker Daniyel’in başında bulunduğu toplama kampına düşmesinin ardından yaşananları anlatıyor. Jolie’nin ilk yönetmenlik denemesi olan filmin ilk çekimleri sırasında, ”tecavüzcüsüne aşık olan Boşnak kadının hikayesinin anlatıldığı” iddiasıyla Bosnalı Savaş Mağduru Kadınlar Derneği tepki göstermişti. Ancak daha sonra filmde böyle bir konunun işlenmediği belirtilmişti.

Filmin çekimlerinin tamamlanmasının ardından ise özellikle Bosna-Hersek ve Sırbistan’daki milliyetçi Sırp kuruluşlar ve basın, Jolie’ye 1992-95 yılları arasında yaşanan savaşı tek yanlı bir biçimde ele aldığı gerekçesiyle tepki gösteriyor. Bosna Hersek’i oluşturan 2 entiteden biri Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde Jolie’nin filminin sinemalarda gösterilmeyeceği açıklandı.

sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up