Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Ancak Filmlerde Olur!

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Aşk Sadece Filmlerde

Aslında niyetim dizilerdeki tatlı yalanlardan bahsetmekti. Bu yüzden bir saha araştırmasına bile çıktım ;anneme sordum.
– Anne dizilerde olup da gerçek hayatta olmayan bir şey söyler misin?
– Aşk !!!

Saha araştırmam burada bitti- bu cevapla birlikte-. Bütün keyfim kaçtı; haklıydı sanki…
Bu yüzden dizileri bırakıp biraz da filmlere sarayım, filmlerdeki hikayelere göz gezdireyim dedim. Bu sefer de aşkın sadece filmlerde olduğunu anlatan “film”lerle karşılaştım. Yani bir yanda annem ve filmler diğer yanda ise diziler vardı. Bu yüzden seçmek zor olmadı, demek gerçekten filmler haklıydı.

“Filmler” diyerek neyi kastettiğimi açıklamak zorundayım biliyorum. Evet burda bir Bridget Jones’dan, Notebook’dan veya Cesaretin Var Mı Aşka’dan bahsetmiyorum elbette… Çok severim ya da severdim mi demeliyim. Gerçek olmadıklarını anladığımdan beri sevmiyorum çünkü onları.
***

“Ancak filmlerde olur! ” sözünün anlamını ancak başka filmlerden anlıyor olmamız ne garip bir kısır döngü..

Kafanızı kadınların sinema alışkanlıkları ile yazılan makalelerle ya da Laura Mulvey’lerle şişirmek istemiyorum zaten çok da vakıf değilim. Ben sadece biraz olsun filmin sadece “film” olduğunu hayat kadar ciddiye alınmaması gerektiğini hatırlatmaya çalışıyorum kendime…

Bunun için de oturdum Brief Encounter, Kahire’nin Mor Gülü, Sunset Bulvarı izledim.

Bu sefer de filmlerin ve Tv’nin acımasızlığını,yalan dünyasını izleyince aşkın hiç olmadığı kanaatine vardım.

Ama sonra düşündüm hangisi daha zararlıydı? Çılgın bir tüketim toplumu içinde kusurlarının kendini mükemmel yaptığını düşünen insanların yaşadığı aşklar mı? yoksa aşkın hiç var olmadığını bu dünyanın ruhsuz bir metadan ibaret olduğunu söyleyip deliller sunanlar mı?

“Hollywood işte!” dedim geçtim. Birçok insanın başta belki de düşünmeden söylediği genellemeye sonradan varabildim.
****
3. Yol
Hollywood ve türevleri aşkı tüketiyor. Olduğunu kanıtlamaya çalışanlarla ,olmadığından emin insanlar film yapıyor kendi düşüncelerini bize empoze etmeye uğraşıyor.
Bu ikilemden kurtulmak zorunlu halbuki. Filmlerde ve dizilerde yaşayan “aşk” nesnesi farklı ve hayatta mukayese edilmemesi gerekiyor.

Aşk filmlerde var mı? yok mu? bilmiyorum belki de üçüncü bir olasılık var ve annem yanılıyor.

Aşk hala hayatta, her ne kadar filmler hatta romanlar onu yılladır süslü abartılı cümleler ,gereksiz süprizler,dayanılmaz acılar ,histeri krizleri ile öldürmeye çalışsa da aşk hala hayatta, beyaz bir perdeye sığdırılamıyor. Bu yüzden de çoğu zaman “Sonsuza dek mutlu yaşadılar” klişesiyle hayata bağlanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler