Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Ancak Filmlerde Olur!

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Aşk Sadece Filmlerde

Aslında niyetim dizilerdeki tatlı yalanlardan bahsetmekti. Bu yüzden bir saha araştırmasına bile çıktım ;anneme sordum.
– Anne dizilerde olup da gerçek hayatta olmayan bir şey söyler misin?
– Aşk !!!

Saha araştırmam burada bitti- bu cevapla birlikte-. Bütün keyfim kaçtı; haklıydı sanki…
Bu yüzden dizileri bırakıp biraz da filmlere sarayım, filmlerdeki hikayelere göz gezdireyim dedim. Bu sefer de aşkın sadece filmlerde olduğunu anlatan “film”lerle karşılaştım. Yani bir yanda annem ve filmler diğer yanda ise diziler vardı. Bu yüzden seçmek zor olmadı, demek gerçekten filmler haklıydı.

“Filmler” diyerek neyi kastettiğimi açıklamak zorundayım biliyorum. Evet burda bir Bridget Jones’dan, Notebook’dan veya Cesaretin Var Mı Aşka’dan bahsetmiyorum elbette… Çok severim ya da severdim mi demeliyim. Gerçek olmadıklarını anladığımdan beri sevmiyorum çünkü onları.
***

“Ancak filmlerde olur! ” sözünün anlamını ancak başka filmlerden anlıyor olmamız ne garip bir kısır döngü..

Kafanızı kadınların sinema alışkanlıkları ile yazılan makalelerle ya da Laura Mulvey’lerle şişirmek istemiyorum zaten çok da vakıf değilim. Ben sadece biraz olsun filmin sadece “film” olduğunu hayat kadar ciddiye alınmaması gerektiğini hatırlatmaya çalışıyorum kendime…

Bunun için de oturdum Brief Encounter, Kahire’nin Mor Gülü, Sunset Bulvarı izledim.

Bu sefer de filmlerin ve Tv’nin acımasızlığını,yalan dünyasını izleyince aşkın hiç olmadığı kanaatine vardım.

Ama sonra düşündüm hangisi daha zararlıydı? Çılgın bir tüketim toplumu içinde kusurlarının kendini mükemmel yaptığını düşünen insanların yaşadığı aşklar mı? yoksa aşkın hiç var olmadığını bu dünyanın ruhsuz bir metadan ibaret olduğunu söyleyip deliller sunanlar mı?

“Hollywood işte!” dedim geçtim. Birçok insanın başta belki de düşünmeden söylediği genellemeye sonradan varabildim.
****
3. Yol
Hollywood ve türevleri aşkı tüketiyor. Olduğunu kanıtlamaya çalışanlarla ,olmadığından emin insanlar film yapıyor kendi düşüncelerini bize empoze etmeye uğraşıyor.
Bu ikilemden kurtulmak zorunlu halbuki. Filmlerde ve dizilerde yaşayan “aşk” nesnesi farklı ve hayatta mukayese edilmemesi gerekiyor.

Aşk filmlerde var mı? yok mu? bilmiyorum belki de üçüncü bir olasılık var ve annem yanılıyor.

Aşk hala hayatta, her ne kadar filmler hatta romanlar onu yılladır süslü abartılı cümleler ,gereksiz süprizler,dayanılmaz acılar ,histeri krizleri ile öldürmeye çalışsa da aşk hala hayatta, beyaz bir perdeye sığdırılamıyor. Bu yüzden de çoğu zaman “Sonsuza dek mutlu yaşadılar” klişesiyle hayata bağlanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

  1. ezgi

    19 Eylül 2013 at 19:28

    Güzel bir konuya değinmişsiniz;benim düşüncelerim ise şöyle; aşk algıya göre değişir.Neyin adına aşk diyorsak aşk odur bence.O yüzden aşk hem vardır hem yoktur diye düşünüyorum.Aşk filmlerde varsa gerçek hayatta da vardır; filmlerde yanlış tanımlanmış olarak var belki de..Ama Cesaretin Var mı Aşka gibi filmler samimi oldukları sürece aşk algımızı dolayısıyla birine tutulma olasılığımızı arttırıyor bence :) samimi yaklaşmayıp ondan para yapmak isteyen başka yapımlar da mevcut maalesef… Fakat mesela Sevmek Zamanı , Selvi Boylum Al Yazmalım candır bana aşık olmayı öğreten filmlerdir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler