Ancak Filmlerde Olur!

Genel

saziye-ayas

Aşk Sadece Filmlerde

Aslında niyetim dizilerdeki tatlı yalanlardan bahsetmekti. Bu yüzden bir saha araştırmasına bile çıktım ;anneme sordum.
– Anne dizilerde olup da gerçek hayatta olmayan bir şey söyler misin?
– Aşk !!!

Saha araştırmam burada bitti- bu cevapla birlikte-. Bütün keyfim kaçtı; haklıydı sanki…
Bu yüzden dizileri bırakıp biraz da filmlere sarayım, filmlerdeki hikayelere göz gezdireyim dedim. Bu sefer de aşkın sadece filmlerde olduğunu anlatan “film”lerle karşılaştım. Yani bir yanda annem ve filmler diğer yanda ise diziler vardı. Bu yüzden seçmek zor olmadı, demek gerçekten filmler haklıydı.

“Filmler” diyerek neyi kastettiğimi açıklamak zorundayım biliyorum. Evet burda bir Bridget Jones’dan, Notebook’dan veya Cesaretin Var Mı Aşka’dan bahsetmiyorum elbette… Çok severim ya da severdim mi demeliyim. Gerçek olmadıklarını anladığımdan beri sevmiyorum çünkü onları.
***

“Ancak filmlerde olur! ” sözünün anlamını ancak başka filmlerden anlıyor olmamız ne garip bir kısır döngü..

Kafanızı kadınların sinema alışkanlıkları ile yazılan makalelerle ya da Laura Mulvey’lerle şişirmek istemiyorum zaten çok da vakıf değilim. Ben sadece biraz olsun filmin sadece “film” olduğunu hayat kadar ciddiye alınmaması gerektiğini hatırlatmaya çalışıyorum kendime…

Bunun için de oturdum Brief Encounter, Kahire’nin Mor Gülü, Sunset Bulvarı izledim.

Bu sefer de filmlerin ve Tv’nin acımasızlığını,yalan dünyasını izleyince aşkın hiç olmadığı kanaatine vardım.

Ama sonra düşündüm hangisi daha zararlıydı? Çılgın bir tüketim toplumu içinde kusurlarının kendini mükemmel yaptığını düşünen insanların yaşadığı aşklar mı? yoksa aşkın hiç var olmadığını bu dünyanın ruhsuz bir metadan ibaret olduğunu söyleyip deliller sunanlar mı?

“Hollywood işte!” dedim geçtim. Birçok insanın başta belki de düşünmeden söylediği genellemeye sonradan varabildim.
****
3. Yol
Hollywood ve türevleri aşkı tüketiyor. Olduğunu kanıtlamaya çalışanlarla ,olmadığından emin insanlar film yapıyor kendi düşüncelerini bize empoze etmeye uğraşıyor.
Bu ikilemden kurtulmak zorunlu halbuki. Filmlerde ve dizilerde yaşayan “aşk” nesnesi farklı ve hayatta mukayese edilmemesi gerekiyor.

Aşk filmlerde var mı? yok mu? bilmiyorum belki de üçüncü bir olasılık var ve annem yanılıyor.

Aşk hala hayatta, her ne kadar filmler hatta romanlar onu yılladır süslü abartılı cümleler ,gereksiz süprizler,dayanılmaz acılar ,histeri krizleri ile öldürmeye çalışsa da aşk hala hayatta, beyaz bir perdeye sığdırılamıyor. Bu yüzden de çoğu zaman “Sonsuza dek mutlu yaşadılar” klişesiyle hayata bağlanıyor.

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Güzel bir konuya değinmişsiniz;benim düşüncelerim ise şöyle; aşk algıya göre değişir.Neyin adına aşk diyorsak aşk odur bence.O yüzden aşk hem vardır hem yoktur diye düşünüyorum.Aşk filmlerde varsa gerçek hayatta da vardır; filmlerde yanlış tanımlanmış olarak var belki de..Ama Cesaretin Var mı Aşka gibi filmler samimi oldukları sürece aşk algımızı dolayısıyla birine tutulma olasılığımızı arttırıyor bence :) samimi yaklaşmayıp ondan para yapmak isteyen başka yapımlar da mevcut maalesef… Fakat mesela Sevmek Zamanı , Selvi Boylum Al Yazmalım candır bana aşık olmayı öğreten filmlerdir.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up