Anca Androne: ‘’Kazanan yetenek olmalı!‘’

Manşet Röportajlar

Anca-Androne

Occident, Vlad, Jacquou Le Croquant gibi pek çok film ve tiyatro oyunlarında yer almış, güzel, yetenekli, genç ve başarılı, bir o kadar da tatlı dilli bir oyuncu olan Romanyalı Anca Androne ile Sinefesto olarak Romen ve dünya sineması üzerine sizler için keyifli bir söyleşi yaptık.  Keyifli okumalar dileriz… 

Röportaj- Çeviri: Özlem Kaya

Romen sineması olarak Avrupa sineması içindeki yerinizden memnun musunuz? Geliştirmeniz gereken hangi yönlerinizin olduğunu düşünüyorsunuz?

Avrupa sineması içindeki yerimiz hiç de kötü değil. Sinemamız gün geçtikçe gelişiyor. Her yönde gelişme şart tabii ki. Ancak sinemamızın genel anlamda gelişme kat ettiğini kesinlikle söyleyebilirim. Ben de her zaman gerek yerli gerekse yabancı yeni bir projeye katılmak isterim. Buralarda kendimi geliştirebileceğime inanıyorum. Çalıştığım sürece gelişirim.

Romen sineması dışındaki sinemalarda da çalışmalarınız var mı? Hangi yerlerde çalışmalar yapmak istersiniz?

Fransız ve Amerikan projelerinde de yer aldım. Sektörde yeni bir kimlik, ses tonu ve kişiliğim olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bu yönlerimi geliştirmeliyim. Sürekli yenilenmek ve çalışmalar yapmak istiyorum. Kategorilendirme yapmıyorum, bana katkı kattığını düşündüğüm sürece her türlü çalışmada yer alabilirim.

Hollywood yapımları ile Avrupa sineması arasında ne gibi farklılıklar görüyorsunuz? Hangisini kendinize yakın hissediyorsunuz?

Her iki sinemanın da ortak noktaları var; derinlikleri, yeni temalar ve artistler. Her sinemada elbette ki muhteşem ve kötü filmler bir arada olabiliyor. Bu nedenle Hollywood ve Avrupa’nın da benzer tarafları oldukça fazla; bir o kadar farklılıkları da. Avrupa’dan çok iyi bir yapım çıkabileceği gibi, kötü yapımlar da görebiliyoruz.

Bir oyuncuyu sinemada en çok zorlayan durumlar nelerdir?

(Gülüyor… ) Bizim açımızdan en zoru tanışma aşaması oluyor. Buluşuyoruz ve işimiz oluyor veya olmuyor. Çoğu zaman sade ve doğal bir tanışma oluyor. Her şey genellikle kendiliğinden ilerliyor.

sinefesto1

Çalışmalarınızdaki emeklerin karşılığını görebiliyor musunuz?

Hem film hem de tiyatro oynadığım için ilerliyorum. Zaman zaman yönetmen, senaryo ve kişiliğin arasında kalabiliyorsun. Bu durum beni daha da ilerlemeye yöneltiyor. Harcadığım emeğin karşılığını alabildiğimi düşünüyorum. İlerledikçe gelişir ve geliştikçe emeklerimin karşılığını görürüm kanısındayım.

Hollywood’da bir yönetmen veya oyuncu ile çalışacak olsanız bu isimler hangileri olurdu?

Hiç önemli değil nereden geldiğimiz… Hollywood vs… Yapılan çalışmalarda önemli olan oyunculuk ve ekip derecesinin iyiliği, yeteneği. Benim için de önemli olan çalışacağım kişinin işinde iyi olmasıdır elbette.

Romen ve dünya sinemalarından örnek aldığınız isimler var mı?

İsim vermeyi, sınıflandırma yapmayı pek sevmem. (Gülüyor…) Liste yapmak da istemem ama çoğu Romanya’dan olan yönetmenleri ve genç aktörleri örnek alıyorum.

Türkiye’deki sinemaseverler mutlaka izlemeli dediğiniz bir Romen filmi ya da yönetmeni var mı?

Önerebileceğim pek çok isim var tabii ki. Hiç kimseye haksızlık yapmak istemem. 1989 devrim öncesi ve sonrası gibi sınıflandırmaları da görüyoruz;  bu pek benim tarzım değil… Fakat incelemek isterseniz size önerebileceğim isimlerden oluşan bir listem var,  :

Listeye ulaşmak için tıklayınız…

Anca-Androne-1

Bir gün Türkiye’den oyunculuk teklifi gelirse çalışmayı düşünür müsünüz?

Evet, bu bir onur. Hevesli ve gürültülü bir şekilde kabul ederim. Neden olmasın…

Hiç Türk filmi izlediniz mi?

Evet, Türk filmlerini izliyorum. Çoğunlukla Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini beğeniyorum.

Sinema adına henüz gerçekleştiremediğiniz ancak mutlaka ölmeden önce hayata geçirmeliyim dediğiniz hayalleriniz var mı?

Hmm… Evet var…  Sanırım sinema adına en önemli hayalim: Ticaretin değil, yeteneğin kazanmasını isterim…

———

Sinefesto adına Anca Androne’a zamanını ayırıp sorularımızı yanıtladığı için çok teşekkür ediyoruz…

Röportaj- Çeviri: Özlem Kaya

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up