Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

‘Anayurt Oteli’ ve ‘Mine’ TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde

Yayınlandı

tarihinde

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, “18-24 Mayıs Müzeler Haftası”nda, Mayıs ayında aramızdan ayrılan Türk sinemasının iki usta yönetmeni Atıf Yılmaz (5 Mayıs 2006) ve Ömer Kavur’u (12 Mayıs 2005) anacak.

Atıf Yılmaz’ın, Necati Cumalı’nın eserinden sinemaya uyarladığı “Mine” (1982) filmi ile Ömer Kavur’un Yusuf Atılgan’ın romanından senaryolaştırdığı, 1987 Venedik Film Festivali’nde ödül alan filmi “Anayurt Oteli”, 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde Ali Efendi Sinema Salonu’nda gösterimde…

18 Mayıs’ta Müze girişi ve film gösterimi tüm ziyaretçilerimize ücretsiz…

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nda da Müze girişi ve film gösterimi tüm gençlere ücretsiz… 

Film gösterim tarihleri:

18 Mayıs Cuma, saat:15:00, “Mine” (1982)

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Türkan Şoray, Cihan Ünal, Hümeyra

 

 

19 Mayıs Cumartesi, saat:15:00,  Anayurt Oteli” (1987)

Yönetmen: Ömer Kavur

Oyuncular: Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman, Serra Yılmaz

 

Atıf Yılmaz(1925-2006):

1925 yılında Mersin’de doğdu. İstanbul’da Hukuk Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarında Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi de aldı. Sohban Koloğlu’nun aracılığıyla dönemin sinemacılarıyla tanıştı ve ilk olarak Semih Evin’in Allah Kerim (1950) filminde asistanlık yaptı. Bir yıl sonra ilk filmi Kanlı Feryat’ı çekti. 1980 yılına kadar 70’ten fazla film yönetti.

Atıf Yılmaz, farklı türlerde filmler yaparak Türk sinemasının en fazla üreten yönetmenlerinden biri oldu. 1980’ler ve sonrasında ise Mine (1982), Seni Seviyorum (1983), Bir Yudum Sevgi (1984), Adı Vasfiye (1985), Dul Bir Kadın (1985), Asiye Nasıl Kurtulur (1986), Kadının Adı Yok (1987), Berdel (1990), Eğreti Gelin (2004, son filmidir) gibi temelinde kadını ve kadın sorunlarını ele alan filmler yaptı.

Mine”, “Seni Seviyorum” ve “Bir Yudum Sevgi”, Atıf Yılmaz’ın hem “kadın filmleri” olarak nitelendirilen filmlerinin ilk örneklerinden, hem de iki usta Atıf Yılmaz ve Ömer Kavur’un birlikte çalıştıkları yapımlardır.

Ömer Kavur (1944-2005):

1944 yılında Ankara’da doğdu. Paris’te sinema eğitimi aldı. 1974’te ilk uzun metrajlı filmi Yatık Emine’yi çekti. Beş yıl aradan sonra senaryosunu Onat Kutlar’ın yazdığı ikinci filmi Yusuf ile Kenan’ı yönetti. (Film 2011 yılında, 48. Antalya Film Festivali’nin “Geç Gelen Ödüller” kategorisinde “eniyi film” ve “en iyi senaryo” dallarında ödül aldı.) 1980’den itibaren kendi filmlerinin yapımcılığını üstlendi.

Göl (1982), Körebe (1985), Amansız Yol (1985) filmlerinden sonra, Yusuf Atılgan’ın romanından senaryolaştırdığı Anayurt Oteli 1987 Venedik Film Festivali’nde ödül aldı. Gizli Yüz (1991), Gece Yolculuğu (1987), Akrebin Yolculuğu (1997), Melekler Evi (2000) ve Karşılaşma (2003) Ömer Kavur’un Antalya ve Ankara Film Festivalleri’nde ödül aldığı diğer yapımlarıdır.

 

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı

Yeniçarşı Caddesi No:24 Galatasaray Meydanı, Beyoğlu

Tel: 0 212 245 80 92

Web: www.turvak.com

E-mail: info@turvak.com

İletişim: Aslı Canan Yılmazsoy | Etkinlik Koordinatörü

aslicanan.yilmazsoy@turvak.com

© Sinefesto

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri Belli Oldu

Jüri başkanı, yönetmen Abdullah Oğuz oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması

DenizBank ve TÜRSAK Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen “DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması”nın jürisi belli oldu.

Ülkemiz sinemasının geleceği olan senaristleri yolculuklarının en başında cesaretlendirmek üzere DenizBank ve TÜRSAK Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen “DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması“nda jüride görev üstlenecek isimler belirlendi.

Başkanlığını Abdullah Oğuz’un yapacağı yarışma jürisinde; oyuncu Kaan Yıldırım, senarist Zafer Külünk, oyuncu Özge Gürel ve DenizBank Kültür Sanat Yöneticisi Burcu Hancı üye olarak yer alacak. Yarışmada aynı zamanda çevrimiçi etkinliklere senaryo yazmak isteyen herkes, deneyimli yönetmen ve senaristlerin eğitimlerinden ücretsiz faydalanabilecek. 

10 Finaliste Eğitim, Birinciye Yapım Destek Platformu’na Doğrudan Katılım

Yarışma, eğitim ve etkinlik dolu programı ile bu yıl da ilk uzun metraj senaryolarını yazan adaylara destek vermek üzere önemli bir misyon üstlenecek. “İlk Senaryo” bölümünde Ön Seçici Kurul’un değerlendirmesinden sonra finale kalan 10 senariste eğitim verilirken, birinci olan senariste 6. Yıl Yapım Destek Platformu’na doğrudan katılım hakkı tanınacak. 

“İlk Senaryo” Yarışması’nın 5. Yılında Ses Getiren Bir Yenilik: Yapım Destek Platformu

DenizBank ve TÜRSAK Vakfı, iş birliklerinin 5. yılında önemli bir yeniliğe de imza atarak, Yapım Destek Platformu’nu hayata geçiriyor. Proje geliştirme konusunda belirli aşama kat etmiş olan kaliteli yapımların daha büyük kitlelere ulaşması için destek sunulacak bu yeni bölümde, Birincilik Ödülü’nün sahibi, 50.000 TL maddi destek almaya hak kazanacak.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu Başlıyor

10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu

Önemli sinemacı kokularıyla “Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu”, 10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

10-12 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara Kent Konseyi Kabul Binası’nda Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu IV. gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda olduğu gibi akademik alanda çalışma yürütenlerin ve sinema-felsefe üzerine düşünenlerin bildiri sunumlarının yanında sinemanın üretim kanadında yer alan konukların katılımlarıyla; görüntü yönetmenleri
panelinde, Meryem Yavuz, Doğan Sarıgüzel ve Hayk Kirakosyan yer alırken
ayrıca, SineFilozofi dergisi editör kurulunda da bulunan, Mount Holyoke Üniversitesi’nden
Prof. Thomas E. Wartenberg, Tarja Laine ve Tal. S. Shamir Uluslararası Ana
konuşmacı olarak sempozyuma katılım gerçekleştirecekler.

Ek olarak, Berlin Uluslararası Film Festivali’nden FIBRESCI ve Ekümenik Jüri Ödüllü yönetmen ve Berlin UDK Üniversitesi akademisyeni Prof. Thomas Arsalan yönetmen panelinde sempozyumun davetlisi olarak yer alacak. Sempozyumda bu yıl kısa film yönetmenleri, Onur Keşaplı, Zeynep Merve Uygun, Burak Kaplan, Sezen Kayhan’ın katılımları ile kısa film paneli de yer alacak.

Sempozyum, Sinema Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası, Ankara Kent Konseyi, Ankara
Bilim Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü ve Tam Sanat Derneği tarafından desteklenmekte.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

  • Erhan Örs
  • İlay Arıkan
  • Nezihe Atun
  • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

  • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
  • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
  • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
  • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler