Anatolian Film Festivali geliyor!

Festivaller Manşet

Ülkemizde bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla SinematekDerneği tarafından Ankara’da bu yıl ilk kez düzenlenen AnatolianFilm Fest bağımsız sinema tutkunlarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Festival kapsamında uluslararası kısa metrajlı film ve senaryo yarışması yapılırken, yabancı bağımsız filmlerin gösterimleri, sinemacılarla söyleşiler, atölyeler ve sergiler de düzenlenecek.

11- 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Anatolian Film Fest’in kısa film ve senaryo yarışmalarında bu yılki tema Hoş gör/süzlük olarak belirlendi. Katılımcılarınhem toplumsal hem bireysel alanlardaki hoşgörü/süzlük algısına değinmesinin beklendiği yarışmada kısa filmler için başvurular 05 Kasım’a ve senaryo yarışmasınakatılım tarihi ise en son 30 Ekim’e kadar uzatıldı. Başvurular için ayrıntılı bilgiye ve formalara http://anatolianfilmfest.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Sinematek Derneği tarafından katılımcılara sertifika verileceği atölye çalışmalarında ise sinemada çekim teknikleri, kurgu, senaryo, oyunculuk, yapımcılık, set aşaması gibi konularda kapsamlı eğitim verilecek.

Festivalin film gösterimi ise kelimenin gerçek anlamıyla ‘her yerde’ yapılacak. Festivalin esas gösterim mekanı Ankara’da olmakla birlikte, festival süresince bir film seçkisinin toplu gösterimi için film gösterebilen bir medyaya sahip her hangi bir şehre, kasabaya filmler gönderilecek.

Festival kapsamında ayrıca pek çok sergi düzenlenecek. Ressam ve sanat yazarı Hülya Küpçüoğlu’nun ‘Yeşilçam’ın Erkekleri’ adlı sergisi, Ankara Karikatürcüler Derneğinin hoşgörü/süzlük temalı karikatür sergisi, Mesut Kara’nın kendi seçkisinden oluşan Yeşilçam Hatırası Fotoğraf Sergisi ve “eski Türk filmlerinin afişleri” sergileri festival boyunca 11- 20 Kasım tarihleri arasında tüm sanat severlerin ziyaretine açık olacak.

İlk kez düzenlenen festivalin ödül simgesi ise Ankara keçisinden ilham alan Altın Keçi Ödülleri oldu. Yarışma kapsamında ödül alan kısa metrajlı filmlere ve senaryo yarışmalarında dereceye giren eserlere verilecek ödüllerle bağımsız kısa filmlerinve senaryo yazımının desteklenmesi amaçlanıyor…

Sinefesto.com

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up