Film > Dünya > Hollywood 1 yıl önce

Sinefesto

Ana de Armas Hayranlarının Davası

Salı günü bir federal yargıç, aldatıcı film fragmanları yayınlayan film stüdyolarına sahte reklam yasaları kapsamında dava açılabileceğine karar verdi.

ABD Bölge Yargıcı Stephen Wilson, The Beatles'ın olmadığı bir dünyayı konu alan 2019 filmi "Yesterday" ile ilgili bir davada karar verdi.

Ocak ayında iki Ana de Armas hayranı, Armas'ı fragmanda gördükten sonra filmi kiraladılar. Ancak fragmanda bulunmasına rağmen oyuncunun filmde olmadığı için dava açtılar.

Universal, film fragmanlarının 'Birinci Değişiklik' kapsamında geniş koruma hakkına sahip olduğunu savunarak davayı düşürmeye çalıştı. Stüdyonun avukatları, fragmanın filmin temasını aktaran üç dakikalık bir hikaye anlatan "sanatsal, etkileyici bir çalışma" olduğunu ve bu nedenle "ticari olmayan" bir konuşma olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Wilson, "Universal, fragmanların bir miktar yaratıcılık ve editoryal sağduyu içerdiği konusunda haklı, ancak bu yaratıcılık, bir fragmanın ticari doğasından daha ağır basmıyor. Özünde bir fragman, tüketicilere filmin bir ön izlemesini sunarak bir filmi satmak için tasarlanmış bir reklamdır." ifadelerinde bulundu. Ardından bir fragmanın ticari konuşma olduğunu ve 'California Yanlış Reklam Yasası' ile eyaletin 'Haksız Rekabet Yasası'na tabi olduğunu tespit ederek bu iddiayı reddetti.

Yargıç, "Yesterday" fragmanına dayanarak izleyicilerin Ana de Armas'ın olmasını beklemesinin makul olduğunu belirterek, "Mahkeme, filmde bir aktris veya sahnenin olup olmadığına ilişkin temsillerle sınırlıdır ve başka hiçbir şey yoktur" diye yazdı.

Variety.

İlginizi Çekebilir