Altyazı’nın Ekim Sayısı Çıktı

Türkiye

Altyazı dergisinin Ekim sayısı, Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu’da’nın kurgu günlüğüyle birlikte bayilerde.

Yönetmenin, filmin meşakkatli kurgu süreci boyunca geçirdiği aşamaları itinayla, samimiyetle anlattığı kırk sayfalık günlük, post prodüksiyon şirketi 1000 Volt’un desteğiyle ücretsiz özel ek olarak Altyazı’nın Ekim sayısında.

“Algılarımızın keskinliğini arttırmak için hayatımızın temposunu düşürmemiz gerektiği aşikâr. Neden yavaş tempolu filmleri sevdiğim ve böyle filmler yapmak istediğimin nedenleri de buralarda yatıyor zaten.” Nuri Bilge Ceylan

İstanbullu sinemaseverlerin her Sonbahar iple çektiği Filmekimi’nde, kaçırılmaması gereken yapımlar Altyazı’nın Ekim sayısının Filmekimi dosyasından takip edebilir. Lars von Trier’den Cafer Panahi’ye pek çok ustanın yanı sıra, festivallerde dikkat çeken genç yönetmenlerin filmleri de Altyazı’nın Filmekimi rehberinde.

Raul Ruiz Dosyası
Altyazı, geçtiğimiz Ağustos ayında hayata veda eden Raul Ruiz’i, yönetmene ayrılmış özel bir dosyayla anıyor. Avrupa sanat sinemasının bu büyük ustasının uçsuz bucaksız filmografisinin en nadide örnekleri, derginin Raul Ruiz dosyasında.

Todd Haynes’in son dönemde epey ses getiren ve Kate Winslet ile Guy Pearce’a Emmy kazandıran mini dizisi Mildred Pierce de, Altyazı’nın Dizi Film Kuşağı’nda.

Dergide ayrıca Steven Soderbergh’in “kıyameti” Salgın, festival takibi San Sebastian ve Toronto Film Festivalleri, İsveç’ten absürd bir imza Roy Andersson, Benim Sinemalarım’da Urfa İstanbul ve Beşikteki Miras, Metin Kaya ile madenci belgeseli Derin Çığlık/263 üzerine yazılar da yer alıyor.

Altyazı’nın bu sayısındaki eleştiriler ise Paris’te Gece Yarısı, Saç, Yeryüzündeki Son Aşk, İlk Yenilmez: Kaptan Amerika, Kovboylar ve Uzaylılar, Şangay ve Karadedeler Olayı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up