Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Altyazı’dan Yeni Yılda Çifte Kapak

Yayınlandı

tarihinde

Altyazı Aylık Sinema Dergisi yeni yılın ilk sayısında, Michael Haneke’nin Altın Palmiye ödüllü filmi Aşk’tan (Amour) karelerin yer aldığı iki ayrı kapakla bayilerde. Altyazı okurları, filmde muhteşem performanslarıyla göz dolduran başrol oyuncularından Jean-Louis Trintignant’ın ve Emmanuelle Riva’nın yer aldığı iki kapak arasında zor bir tercih yapmak durumunda kalacak.

altyazı-1 altyazı-2

ANNA KARENİNA

Edebiyat uyarlamaları konusundaki ustalığını Aşk ve Gurur ve Kefaret filmleriyle kanıtlayan İngiliz yönetmen Joe Wright’ın sıradışı ama romanın ruhuna sadık Anna Karenina’sı vesilesiyle Altyazı, Tolstoy’un ölümsüz eserinden sinema tarihi boyunca yapılmış sayısız uyarlamayı değerlendiriyor.

DÜŞLER DİYARI

Genç yönetmen Benh Zeitlin’e başta Cannes ve Sundance olmak üzere birçok festivalde ödül kazandıran Düşler Diyarı (Beasts of the Southern Wild), aynı zamanda hem masalsı hem politik olmayı başaran beklenmedik bir ilk film.

MICHAEL NYMAN

Altyazı’nın geleneksel ‘İzliyorum’unun bu sayıdaki konuğu, Aralık ayında grubuyla birlikte vereceği konser için İstanbul’a gelen ünlü besteci Michael Nyman. Parlak kariyeri boyunca müziklerini yaptığı filmlerle ilgili anekdotlar anlatan Nyman’la yapılan ve ilk kez izleyici karşısında gerçekleştirilen ‘İzliyorum’un videosu da, Ocak ayında www.altyazi.net adresinden izlenebilecek.

ROBERT REDFORD

Amerikan sinemasının en saygın oyuncu ve yönetmenlerinden Robert Redford, Türkiye’de Sundance Channel’ın açılması vesilesiyle geldiği İstanbul’da Altyazı’ya verdiği söyleşide Hollywood’u, sinema endüstrisinde bağımsızlığın ne anlama geldiğini, aktivist bir sinemacı olmanın inceliklerini anlatıyor.

ALTYAZI’da ayrıca

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi): Ang Lee’nin merakla beklenen edebiyat uyarlaması

Umut Işığım (Silver Linings Playbook): David O. Russell’dan romantik komedi

No: Pablo Larrain’in Pinochet üçlemesinin son halkası

Istvan Szabo: Macar ustadan sinemada insan yüzü ve daha pek çok şey üzerine

Hangi İnsan Hakları’nın Video-Eylem Atölyesi’nin ardından

Gürcan Keltek ödüllü kısası Fazlamesai’yi anlatıyor

————–

Bu sayıdaki eleştiriler

Açlığa Doymak

Kibarca Öldürmek (Killing Them Softly)

Cherry’nin Hikâyesi (About Cherry)

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (The Hobbit: An Unexpected Journey)

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler