Altın Portakallar Sahiplerini Buldu

Festivaller Günün Haberi Manşet

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen Kapanış ve Ödül Töreni’nin ardından sona erdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 57.Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında açık hava sinemasında düzenlenen törenle sona erdi. 3 Ekim’den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu. Şevval Sam ve Yekta Kopan sunduğu Habertürk ekranlarından canlı yayınlanan geceye, sinema dünyasından birçok isim katıldı.

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın başkanlık ettiği, senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral’dan oluşan jüri, Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” adlı filmini En İyi Film seçti.

Türkiye’nin en prestijli film festivallerinden biri olan Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nin bu yılki kazanan projeleri:

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması 

  • En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)
  • En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

  • En İyi Film: Hayaletler (yönetmen: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın)
  • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan)
  • Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)
  • En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)
  • Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)
  • En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu (Çatlak)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)
  • En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)
  • En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)
  • Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)
  • Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

Ulusal Belgesel Film Yarışması

  • En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)
  • Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması 

  • En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)
  • Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up