“Altın Portakal”dan Para Yerine Prestij

Festivaller Manşet Türkiye

 

Bu yıl 52’nci kez sinemaseverle buluşacak Uluslararası Antalya Film Festivali‘nde ödül yönetmeliği değişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Altın Portakal ödülü maddiyatla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Ödül miktarlarını azaltarak gidiyoruz. Birkaç yıl içinde maddi ödül karşılığını sıfıra düşüreceğiz” dedi.

Ekim ayında 52’nci kez sinemaseverle buluşması beklenirken yaşanan terör olayları nedeniyle 29 Kasım- 6 Aralık tarihlerine ertelenmişti. Ardından uluslararası kriterlere uygun hale gelmesi amacıyla festivalin isminden ‘Altın Portakal’ tamlaması çıkarılmıştı. Son olarak da dünyanın en ünlü film festivalleriyle benzer niteliklere sahip olması için festivalin ödül yönetmeliği değişti.

Başkan Menderes Türel, amaçlarının Avrupa’nın sayılı film festivallerinde olduğu gibi maddiyatla ölçülmeyecek kadar değerli bir Altın Portakal ödülü yaratmak olduğunu söyledi. Türel, “Aslında bunu maddi bedel karşılığı verilecek bir ödül gibi gördükçe festivalin prestijini düşürüyoruz. Ödül maddiyatla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Altın Portakal, Türk sinemasının Oscar’ıdır. Ödül miktarlarını azaltarak gidiyoruz. Maddi ödül karşılığını sıfıra düşüreceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Dağıtacak prestiji olursa…

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up