Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Portakal’da Yarışacak Uluslararası Filmler Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, heyecanla beklenen Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Portakal ödülü için yarışacak filmler belli oldu. Bu sene özellikle heyecanlı geçmesi beklenen yarışmada, bu heyecanı arttıran en önemli neden dünyanın çeşitli festivallerinden ödüllerle dönen yapıtların yarışıyor olması. 10-18 Ekim 2014 tarihleri arasında “gelenekten geleceğe” mottosu ile perdelerini açacak  festivalin Uluslararası Yarışma bölümünündeki tematik zenginlik, Altın Portakal’ın sadece Türkiye için değil, bölgesi ve dünya için de eşsiz bir buluşma noktası olduğunu, Antalya’nın kültürel anlamda da uluslararası alandaki marka-kent kimliğinin gücünü bir kez daha kanıtlıyor.

VENEDİK’TE “GELECEĞİN ASLANI” ÖDÜLÜ KAZANAN “COURT/MAHKEME” ALTIN PORTAKAL’DA!
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümü, dünya festivallerinde ödül kazanan filmlerle dolu programında, Hintli genç sinemacı Chaitanya Tamhane’nin 71. Venedik Film Festivali’nden “Geleceğin Aslanı” ödülüyle dönen filmi COURT/MAHKEME’yi sıcağı sıcağına sinemaseverlerle buluşturuyor. 6 Eylül akşamı gerçekleştrilen 71. Venedik Film Festivali’nin ödül gecesinde “Geleceğin Aslanı – Luigi de Laurentiis” ödülünü kazanan COURT / MAHKEME, Bombay’da bir çukurda cansız bedeni bulunan kanalizasyon işçisinin ölümünün ardından, işçiyi şarkı söyleyerek intihara teşvik etmekle suçlanan bir folk şarkıcısının davası ve davaya bakan hâkim ile avukatların yaşamları etrafında gelişen sıra dışı öyküsüyle dikkat çekiyor.

Court

“MICHAEL JACKSON ANITI” DARKO LUNGULOV’DAN EŞSİZ BİR KARA KOMEDİ
Galasını 51. Karlovy Vary Film Festivali’nde yapan ve Karlovy Vary’de East of West ödülü için yarışan Sırp yönetmen Darko Lungulov imzalı MONUMENT TO MICHAEL JACKSON / MICHAEL JACKSON ANITI, Uluslararası Yarışma programındaki bir diğer yapıt.  Doğu Avrupa mizah geleneğiyle toplumsal eleştiri türünün tonlarını buluşturan MICHAEL JACKSON ANITI, Sırbistan’da kimsenin uğramadığı kasabasını popüler turistik bir merkez haline getirmek için komünist dönem heykelleri yerine Michael Jackson anıtı dikmek isteyen Marko’nun öyküsünü
anlatıyor. Yönetmen Darko Lungulov 2009 yılında HERE AND THERE ile Tribeca Film Festivali’nde “En iyi New York Öyküsü” ödülünü kazanmıştı.
Monument to Michael Jackson

CANNES “BELİRLİ BİR BAKIŞ” ÖDÜLLÜ “BEYAZ TANRI” DA ALTIN PORTAKAL’DA
51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümünde, sinemanın çehresini değiştiren ve her yapıtı ses getiren genç yönetmenlerin yeni filmleri de yer alıyor. Bu filmler arasında Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun bu yıl Cannes’da çok ses getiren son
filmi WHITE GOD / BEYAZ TANRI da var. 2014 Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış / Un Certain Regard” ödülünün yanı sıra iki köpek oyuncu Luke ve Body’ye “En İyi Köpek Oyuncu Altın Palmiye / Palme Dog” ödüllerini kazandıran BEYAZ TANRI, Macaristan’da köpek sahiplerine yönelik çıkartılan yeni bir yasal düzenlemeye karşı köpeği Hagen’i kurtarmak için mücadele veren 13 yaşındaki Lili’nin öyküsünü anlatırken, Macar toplumundaki ayrımcı uygulamaları da eleştiriyor.
White God

NÜKLEER YÜZYILIN GÖLGESİNDE BİR AŞK ÖYKÜSÜ: “TEST”
Rus yönetmen Alexandr Kott imzalı TEST, Kazakistan bozkırlarında babasıyla birlikte monoton  bir hayat süren ve iki aşk arasında kalmış Dina’nın hayatının ufuk çizgisinde beliren alev topuyla kökten değişimini konu alıyor. Öyküsünü, “soğuk savaşı başlatan” denilen Rus nükleer denemelerinin küçük yaşamlar üzerindeki trajik etkisi etrafında kuran TEST, Sochi’de düzenlenen Kinovatr Film Festivali’nde “Büyük Ödül”, “En İyi Görüntü” ve “Film Eleştirmenleri ile Film Araştırmacıları Birliği” ödülünü kazandı.
Test

“MAVİ EN SICAK RENKTİR”İN YILDIZI SIRADIŞI FİLM “ÇEKİNGEN”DE
Fransız sinemacı Marienne Tardieu’nun imzasını taşıyan ve seyircilerin karşısına ilk defa 2014 Cannes Film Festivali’nde ACID programında çıkan INSECURE / ÇEKİNGEN, Altın Palmiye Ödüllü MAVİ EN SICAK RENKTİR’in yıldızı Adèle Exarchopoulos’a yer veriyor.  Genç bir adamın hayatına odaklanan ÇEKİNGEN, bir yandan erkek hemşire olmak için sınavlara hazırlanırken bir yandan da çalıştığı mağazaya dadanan serserilerle mücadele eden Chérif’in öyküsünü anlatıyor.
Insecure

“TURİST”RUBEN ÖSTLUND’DAN MİZAHİ BİR AİLE ELEŞTİRİSİ
2014 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış / Un Certain Regard” “Jüri Özel” ödülünü kazanan FORCE MAJEURE / TURİST, İsveçli yönetmen Ruben Östlund imzasını taşıyor. Reklamlara yakışacak cinsten “mükemmel” bir ailenin temellerinin birkaç günde nasıl sarsıldığını konu alan TURİST, Fransa Alpleri’nde kayak tatiline giden iki çocuklu İsveçli bir ailenin öğle yemeğindeyken çığ felaketiyle karşı karşıya gelmeleri ve aile babası Tomas’ın bu sınav karşısındaki kötü performansı etrafında gelişiyor.
Force Majuere

AVRUPA’NIN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ SUDABEH MORTEZAI İMZALI “MACONDO”DA
Seyirciyi ilk defa Berlin Film Festivali’nde selamlayan, Berlin’de “İlk Uzun Metraj” ve “Altın Ayı” ödülleri için yarışan, Hong Kong Uluslararası Film Festivali’nde “Genç Sinema” ödülünü kazanan MACONDO, Eski Kıta’nın kültür başkenti Viyana’nın görünmeyen yüzüne, banliyölerine uzanıyor ve babasının yüzünü sadece fotoğraflarından bilen Çeçenistan göçmeni 11 yaşındaki Ramasan’ın öyküsünü anlatıyor. Ailesinin erkeği olarak göçmen statüsünün ve aynı zamanda ailesine bakmanın tüm yükünü omuzlarında hisseden Ramasan’ın sorumlulukları, babasının ordudan arkadaşı İsa’nın çıkagelmesiyle daha da artıyor.
Maconda

FİLİSTİN, ÜÇ KIZ KARDEŞ VE SAVAŞLA DEĞİŞEN YAŞAMLAR”VILLA TOUMA”
Yönettiği “Hamas’ın Kadınları” belgeseliyle uluslararası festivallerden 13 ödülle dönen, yazdığı senaryolarla “Asia Pacific Screen Awards” ve Venedik’te ses getiren Filistinli kadın yönetmen Suha Arraf’ın ilk uzun metraj filmi VILLA TOUMA, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren savaşın gölgesinde seçkin statülerinin yanı sıra, sosyal çevrelerini de kaybeden ve kendilerini dört duvar arasına hapseden üç kız kardeşin öyküsünü anlatıyor.
Villa Touma


ASYA STİLİ SUÇ VE VAROLUŞÇU DRAMA “DAĞDAKİ TABUT”
51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümü, sinema sanatına yeni bir soluk getiren genç yönetmenlerin filmlerine yer verdiği programında Asya’ya da uzanmayı ihmal etmiyor. Çinli genç yetenek Xin Yukun’un ilk filmi BINGUAN / DAĞDAKİ TABUT, üç farklı bölümden oluşuyor. Yalın fakat merak uyandıran anlatımıyla öne çıkan DAĞDAKİ TABUT’ta sevgilisi hamile kalan genç bir adamın, evde şiddet gören genç bir kadının ve kadının gizli aşığı ile bir şerifi buluşturan suç öyküsünü işliyor. Çin sinemasının son dönem bağımsızlarından olan yapıt Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası kapsamında izleyiciyle buluştu.
Coffin in the Mountain

AZİM DOLU BİR HAYAT HİKAYESİ“HER ŞEYE RAĞMEN”
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan LIFE FEELS GOOD / HER ŞEYE RAĞMEN Polonyalı yönetmen Maciej Pieprzyca imzasını taşıyor. HER ŞEY RAĞMEN Çocukluğunda beyin felci teşhisi konulan Mateusz’un yaşam, ölüm, inanç, azim ve aşk kavramlarıyla örülü hayatını konu ediyor. Uzun yıllar boyu engellere yenilmeden, kimse fark etmese de çevresiyle iletişim kurmayı başaran Mateusz’un hikayesini anlatan film,dünya prömiyerini Montreal Film Festivali’nde yaptı.
Life Feels Good

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler