Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Altın Portakal’da Yarışacak 15 Kısa Film Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

  • 1.yılında Gelenekten Geleceğe söylemiyle yola çıkan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Kısa Film Yarışması bölümünde yer alacak kısa filmler belli oldu.

Kısa film gorsel

Her biri sinemaya yepyeni bir bakış kazandıran genç yönetmenlerin dünya çapında festivallerden ödüllerle dönen, yurt içinde önemli başarılara imza atmış ya da yönetmeninin ilk sinema tecrübesinde etkileyici bir dil oluşturduğu filmlerden oluşan Kısa Film Yarışması’na 245 kısa film başvurdu. Bunlar arasından, yarışacak 15 film, Alper Özyurtlu, Burak Göral ve Melikşah Altuntaş’tan oluşan Ön Jüri tarafından seçildi.

Altın Portakal Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması, kısa filmin uzun metraja doğru giden yolda bir basamak değil, kendine has bir anlatım tarzı ve format olduğu anlayışının derinliğini yansıtıyor.

Türkiye’nin taşrasındaki insan öykülerinden yakın siyasi tarihimize, komşu ülkelerde süren yaşamlardan kadın erkek ilişkilerine uzanan, geniş bir temalar yelpazesine odaklanan kısa filmler, Altın Portakal’ın bütün bir yıl iletişimde kalmak istediği genç kuşağın bakış açısını yansıtıyor.

 

Finale kalan kısa filmler: 

Yönetmenliğini Orhan İnce’nin üstlendiği ADEM BAŞARAN, 1993’te mecburi göç sonrası küçük bir çocuğun, değişen yaşam koşullarıyla mecbur bırakıldığı bir seçime odaklanıyor.

Hasan Serin’in yönetmenliğini üstlendiği AĞRI VE DAĞ, Ağrı Dağı’nın eteklerinde bir köyde zorlu kış, köy ve aile koşullarında okula gidip eğitim görmeye çalışan bir kız çocuğunun ve köy ahalisinin bir gününü anlatıyor.

Van’ın bir köyünde yaşayan 11 yaşındaki Rojhat’ın  hikâyesini anlatan BERFEŞİR / DONDURMA, yönetmenliğini Serhat Karaaslan’ın üstlendiği bir duygusal komedi.

Yunus Yıldırım’ın yönetmenliğini üstlendiği BERXEN KULEK / TOPAL KUZULAR, Doğu Anadolu’nun dağlık bölgelerinde yaşayan göçer Avjin ile Neco’nun zorlu yolculuklarını konu alıyor.

BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ, Nazlı Eda Noyan ve Dağhan Celayir’in, animasyon ile kısa film dillerini birleştiren ve bir ailenin öyküsü üzerinden Türkiye tarihine uzanan Türkiye – Fransa ortak yapımı yenilikçi bir kısa film.

Deniz Özden imzalı BİR MAÇ GÜNLÜĞÜ, seyircisini heyecanlı bir maçın orta yerine, bir kıraathaneye dört dakikalığına çivileyen ve tek bir plan sekanstan oluşan şaşırtıcı bir kısa film.

Mekan olarak çoğunlukla bir kütüphaneyi merkez alan ve içinden duygusal çalkantılar yaşayan bir kahraman çıkaran DÜN BUGÜN YARIN, Anıl Kaya imzalı bir kısa film.

Deniz Artagan’ın yönetmenliğini yaptığı İLERİDEKİ KAVŞAK, otuzlu yaşlarındaki başarısız bir yazarın ıssız bir yolda ilerlerken aniden karşısına çıkan otostopçuyla baş etmesini konu ediyor.

Mert Gökalp imzalı İRME, yarattığı görsel dille öne çıkan ve ele aldığı  hikâyeyi tansiyonu düşmeyen sualtı çekimleriyle birleştiren bir gerilim.

Cevahir Çokbilir’in yönettiği ve bir annenin 12 Eylül Askeri darbesi sonrasında cezaevinde olan oğluyla ilişkisini anlatan NAR ZAMANI, etkileyici sinema diliyle dikkat çekiyor.

12 yıldır atanmayı bekleyen ve hayat karşısında yalnız kalmış öğretmen Baki’nin  hikâyesini anlatan ÖĞRETMEN’in yönetmeni Baran Gündüzalp.

Cüneyt Karakuş’un yönettiği SURET, bir şemsiye fabrikasında kalite kontrol yapan ve günün birinde aşka düşen başkahramanının  hikâyesini anlatıyor.

Pınar Yorgancıoğlu’nun yönettiği ŞAFAK VAKTİ, saflığıyla alay konusu olan Zülküf’ün, rutinleşen yalnızlığının köye gelen gizemli kadına duyduğu ilgiyle sona erişini anlatıyor.

Can Eskinazi’nin, Barış Bıçakçı’nın aynı adlı öyküsünden uyarladığı ve Ankara’da bir gece vakti karşılaşan iki arkadaşın  hikâyesini anlatan YAZ GECESİ GÖKYÜZÜ, sakin oldukları kadar karmaşak bir dinamiğe sahip karakterlerinden güç alıyor.

Derya Durmaz’ın, Türkiye – Ermenistan sınırında geçen bir küçük insan öyküsüne odaklanan filmi ZIAZAN, siyasetin yarattığı sınırlar ve kirliliğin, çocuk dünyasının saflığı ve temizliğiyle oluşturduğu kontrasta dikkat çekiyor.

 

ADEM BAŞARAN / Orhan İnce

AĞRI VE DAĞ / Hasan Serin

BERFEŞİR – DONDURMA / Serhat Karaaslan

BERXEN KULEK – TOPAL KUZULAR / Yunus Yıldırım

BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ / Nazlı Eda Noyan, Dağhan Celayir

BİR MAÇ GÜNLÜĞÜ / Deniz Özden

DÜN BUGÜN YARIN / Anıl Kaya

İLERİDEKİ KAVŞAK / Deniz Artagan

İRME / Mert Gökalp

NAR ZAMANI / Cevahir Çokbilir

ÖĞRETMEN / Baran Gündüzalp

SURET / Cüneyt Karakuş

ŞAFAK VAKTİ / Pınar Yorgancıoğlu

YAZ GECESİ GÖKYÜZÜ / Can Eskinazi

ZİAZAN / Derya Durmaz

 

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 10-18 Ekim 2014 tarihleri arasında perdelerini açacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

  • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
  • 9,75 / Uluç Bayraktar 
  • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
  • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
  • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
  • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
  • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
  • Af / Forgiveness / Cem Özay 
  • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
  • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
  • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
  • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
  • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

  • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
  • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
  • Yarışma Bölümü – Kısa Film
  • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
  • In Focus
  • Avant Premiere- Yerel diziler için
  • Açık Hava
  • Kinoskop
  • Yaz Gösterimi
  • Avrupalı Kısa Filmler
  • Çocuk Bölümü
  • Genç Arenası
  • Geçmişle İlişki Kurmak
  • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
  • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
  • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
  • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
  • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

  • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
  • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler