Altın Portakal’da TRT Rüzgarı Esti

Festivaller Manşet

57’ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan TRT ortak yapımları “Quo Vadis, Aida?” ile “Gölgeler İçinde” geceye damga vuran yapımlardan oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl 57’ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan TRT ortak yapımları Quo Vadis, Aida? ve Gölgeler İçinde toplam 6 ödülü evine götürdü.

Katıldığı uluslararası festivallerden ödülle dönen ve Bosna Hersek’in Oscar adayı olan TRT ortak yapımı Quo Vadis, Aida?, 57 Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nün sahibi oldu. Ödülü film ekibi adına TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven aldı. Rejisör koltuğuna Bosnalı yönetmen Jasmila Zbanic’in oturduğu film, dünya prömiyerini Eylül ayında Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Erdem Tepegöz’ün yönettiği TRT ortak yapımı bir diğer film Gölgeler İçinde ise Moskova Film Festivali’nde kazandığı ikinci büyük ödülün hemen ardından 57 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 5 ödül birden aldı.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Hayk Kirakosyan, En İyi Müzik Ödülü’nü Greg Dombrowski ve En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü Armen Ghazaryan kazanırken Çiğdem Vitrinel, Faysal Soysal ve Tunç Davut’tan oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi’nin verdiği Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü‘nü Erdem Tepegöz, Gül Yaşartürk ve Murat Tırpan’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin verdiği SİYAD Ödülleri de TRT ortak yapımı Gölgeler İçinde filmine gitti.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up