Altın Portakal’da Sansür İddiası

Festivaller

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin başlamasına sayılı günler kala ulusal belgesel yarışması ön jürisinin yaptığı basın açıklaması bütün dikkatleri üzerine çekti. Ön jürinin yaptığı basın açıklamasının hemen ardından Altın Portakal Festival Komitesi bir basın açıklaması yapmış ve son olarak Siyad tepki talebi içeren basın açıklaması ile konuya müdahil olmuştur.

51_-Uluslararası-Altın-Portakal-Film-Festival-Manşet-Görseli

İşte detaylar:

Ön jürinin basın açıklaması:

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek‘ belgesel filminin “Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.

Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.

Festival Komitesinin Basın Açıklaması

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerine davet edilen ön jürilerin göreve davet nedeni, yönetime ve ana jürinin çalışmasına yardımcı olmak adına bir seçki iletmektir. Festival yönetimi, başvuran filmleri kabul etme ya da reddetme hakkına sahiptir. Bu konu, festival yönetmeliğinin yirmi beşinci maddesinde de belirtilmiştir. Bu madde, “bir festival temsilcisinin yönteme ilişkin sorunların çözümlenmesine yardımcı olmak amacıyla, ön seçici kurul karar toplantısına katılacağını” belirtir.

Festival yönetimlerinin bu seçkiyi, özellikle halka açık ve ücretsiz yapılacak bir gösterim programına dahil etme kriteri, insan haklarını rencide etmeyecek, etik ve hukuki kriterleri karşısına almayacak olmasıdır. Filmlerin ön jüri tarafından seçilmesinde, izleme sürecine kimse dahil ya da müdahil olmamıştır.

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığı ve asla olamayacağı, seçtiği ön seçici kurul üyelerinden, açık ve şeffaf ön eleme sürecinden anlaşılmalıdır.

Festivalin seçilmiş olan uzun metraj, belgesel ve kısa metraj kategorilerinde yer alan filmlere bakıldığında da bu konudaki tarafsızlık net bir şekilde görülecektir. Festival programına davet edilmiş olan, çok güçlü ve birçok farklı konunun işlendiği filmlerden oluşan diğer belgeseller, kısa ve uzun metrajlı filmlerin gösterimiyle beraber yönetimin herhangi bir temaya değil, sadece söz konusu kriterlere göre hareket ettiği, programımızda yer alan tüm filmler üzerinden anlaşılmaktadır.

Bizleri değerli bir seçkiyle buluşturan belgesel ön eleme jürisinin, seçim süreciyle ilgili bir iletişim sorunu nedeniyle, festivalimizi bu tartışmanın gölgesinde bırakmayacağına inancımızı sürdürdüğümüzün ve iyi niyetimizin bilinmesini özellikle bildirmek istiyoruz.
Siyad’ın Tepkisi

Aşağıda imzası bulunan Sinema Yazarları Derneği-SİYAD üyeleri olarak, sinemamızın 100 yaşına bastığı, en köklü film festivalimiz Altın Portakal’ın 51 yılı geride bıraktığı koşullarda, sansür denilen çağ dışı uygulamayı protesto ettiğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

Reyan Tuvi’nin “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adını taşıyan, Altın Portakal Film Festivali’nin üç kişilik ön jürisinin değerlendirmesinden ve onayından geçmiş belgeselinin, festival programının dışında bırakılmasını kabul edilemez buluyor, sorunun çözümü için tüm sinema kamuoyunun ortak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

33. İstanbul Film Festivali, Documentarist-7. İstanbul Belgesel Günleri ve 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde hiçbir hukuki sorunla ve ceza tehdidiyle karşılaşmadan gösterilen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” filmiyle dayanışma içindeyiz. Sinema yazarları olarak ilk yılından itibaren çeşitli boyutlarda destek verdiğimiz ve katkıda bulunduğumuz Altın Portakal’ın 35 yıl aradan sonra bir kez daha sansür utancı yaşamamasını diliyor, festival yönetimini bu karardan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla…

Mehmet Açar ,Kerem Akça ,Erkan Aktuğ ,Okan Arpaç ,Tunca Arslan ,Alkan Avcıoğlu,Şenay Aydemir ,Burcu Aykar ,Senem Aytaç ,Janet Barış ,Melis Behlil ,Abbas Bozkurt,Banu Bozdemir ,Yeşim Burul ,Cumhur Canbazoğlu ,Cüneyt Cebenoyan ,Sungu Çapan ,Tuncer Çetinkaya ,Ayça Çiftçi ,Atilla Dorsay,Senem Erdine ,Murat Erşahin ,Engin Ertan ,Talip Ertürk ,Övgü Gökçe ,Berke Göl ,Burak Göral ,Çağdaş Günerbüyük, Selin Gürel Yusuf Güven ,Ayla Kanbur ,Evrim Kaya ,Ali Koca ,Serdar Kökçeoğlu ,Nil Kural ,Esin Küçüktepepınar ,Gözde Onaran ,Nadir Öperli ,Murat Özer ,Ceylan Özçelik ,Özge Özdüzen ,Fatih Özgüven,Kaya Özkaracalar ,Olkan Özyurt ,Barış Saydam ,Fırat Sayıcı ,Selin Sevinç ,Necati Sönmez ,Zeynep Tül Akbal Süalp ,Uygar Şirin ,Yeşim Tabak ,Müge Turan ,Alper Turgut ,Ali Ulvi Uyanık ,Uğur Vardan ,Burçin S. Yalçın ,Deniz Yavuz ,Rasih Yılmaz ,Fırat Yücel.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up