Altın Portakal’da Ayşe Arman krizi

Festivaller Manşet

Ayşe Arman’ın bu yıl yapılacak Altın Portakal jürisinde olacağı açıklanınca kriz çıktı.

Oyuncu Tamer Karadağlı, “Jürinin seviyesini düşürdüler. O kadının jüride işi ne? diyerek tepkisini dile getirmişti.

Ayşe Arman da köşesinden Karadağlı’ya “Benim adım Tamer… Sazan Tamer” başlığıyla çocuğundan dolayı jüride yer almayacağını yazmıştı.

İki gündür süren polemik sanat dünyasında da yankı buldu.  Kimi köşe yazarı Arman’ı destekledi kimi ünlüoyuncuyahak verdi.

Halil Ergün, Arman’a jüriliği yakıştırarak, “Kendi alanında çok başarılı, belli bir düzeyde kadın. Böyle ukalalıkları hiç beğenmiyorum. Niye olmasın ki jüri üyesi. Herkes kadar o da yapar. Herkes hoca olmuş, jüri olmuş zaten” dedi.

Fatma Girik ise “Sinema bilgisi neyle ölçülüyor? Sinemada oynayan insan mı sadece jüri üyesi olur. Bir gazeteci bir köşe yazarıysa muhakkak sinemayı takip ediyordur” diye konuştu.

DOĞRU KARAR

Usta sanatçı Haldun Dormen, gelini Ayşe Arman için özel açıklama yaptı. Ünlü tiyatrocu, “Ayşe sinemacı değil ki orada ne işi var? Orada sinemayı bilen birisinin olması gerekir. Ayşe de akıllıca ve çok doğru bir karar verdi. Her zaman olduğu gibi ve orada bulunmamayı seçti. Orada sinemayı bilen ve değerlendirebilecek birisinin olması gerekir” dedi.

EMEĞİ GEÇEN JÜRİ OLUR

Nebahat Çehre: Bu görevi sinemada emeği geçen, sinemayı iyi bilen insanların yapması gereken bir iş. Bu konuda fikir yürütmek istemiyorum buna komite karar verir. Sinemayla ilgili araştırmacıysa, görüşü kuvvetliyse doğru bir isim olabilir. Sinema bilgisi olmayıp da sadece popülerizm geliyorsa onu bilemem. Medyatik olmak için mi jüri üyeliği veriliyor. Bilmediğimiz Ayşe Arman yoksa bu işi iyi biliyor.

Bugün

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up